"Dodik zabranio ulazak Ani Brnabić u obrazovne institucije RS": Kako se vlast Republike Srpske odnosi prema LGBT osobama? 1foto: Shutterstock/Yiorgos GR

Izrazi netrpeljivosti prema LGBT osoba nedavno su se videli u Banjaluci, što je dodatno začinio Milorad Dodik svojom izjavom da bi tim osobama trebalo zabraniti prilaz obrazovnim institucijama. Sagovornici Danasa s kojima smo razgovarali ističu da je  zastrašujuće i neprihvatljivo šta prolaze LGBT osobe u Republici Srpskoj.

Prvi čovek BiH entiteta Republike Srpske Milorad Dodik, najavio je da će biti donet zakon kojim se LGBT osobama zabranjuje prilaz obrazovnim ustanovama, i to samo nekoliko dana nakon što su u Banjaluci napadnuti pripadnici bh. povorke ponosa.

Goran Miletić, direktor Civil Rights Defendersa za Evropu i član Organizacionog odbora Beograd prajda, kaže da je to potpuno neprihvatljivo.

„Ovde se radi o napadima zbog pripadnosti jednoj zajednici, odnosno zbog odsustva zaštite. Što se tiče Milorada Dodika, ovo mu nije prvi put. Tradicionalni su njegovi napadi na LGBT zajednicu“, kaže Miletić, ukazujući na Dodikov stav sa „obožavanjem ruske vlasti“ i bliske saradnje sa Rusijom.

„Ono što je važno jeste da je ovo u potpunoj suprotnosti sa svim međunarodnim obavezama koje Bosna i Hercegovina ima“, dodaje naš sagovornik.

Posle napada na LGBT osobe i one koji ih podržavaju u Banjaluci, najavljene su krivične prijave protiv Dodika i gradonačelnik Draška Stanivukovića, čiju odgovornost Goran Miletić ne izuzima.

„Postoji apsolutna odgovornost svih onih koji su dužni da zaštite LGBT osobe kao i bilo koje druge građane“, naglašava Miletić.

Dragan Bursać, kolumnista iz Bosne i Hercegovine, kaže da Dodik nastavlja tamo gde je stao posle uvođenja zakona kojim se kriminalizuje kleveta.

„On je sinoć najavio nešto zastrašujuće što se može porediti sa Hitlerovom Nemačkom, da će ljudima pripadnicima LGBT populacije biti zabranjen pristum obrazovnim ustanovama, da će zakonski biti skrajnuti, što je zastrašujuće. Negde je to između neke nove ruske gubernije, Severneje Koreje ili Nacističke Nemačke“, govori Bursać.

Osvrnuvši se na afričke zemlje, ali i na neke države Amerike i Azije, u kojima takođe postoji netrpeljivost prema osobama LGBT, Bursać strepi od moguće kriminalizacije homoseksualnosti.

„Ovo je stepenica do kriminalizacije homoseksualnosti. Da li će biti predstavljena kao bolest, što govori Dodik, ili kriminalizovana, gotovo pa nebitno. Bitno je da je vrlo moguće da seksualna orijentacija, po rođenju, postane stvar sa one strane zakona, što je zastrašujuće. Njegova najava je je uvod u tako nešto“, navodi Bursać.

Urednik gej magazina Optimist, Predrag Azdejković, kaže da je situacija loša u čitavom svetu.

U pojedinim američkim državama se masovno izbacuju knjige sa LGBT sadržajem iz biblioteka, Uganda je donela zakon kojim se zabranjuje da se identifikujete kao LGBT.

„I na sve to se oglasio Dodik. Smatram da je to vrsta političke manipulacije gde se koristi homofobija i ostrašćenost građana da ih se plaši LGBT populacijom kako ne bi gledali u ono što je važno. LGBT populacija je postala zvečka kojom političari zveče da skrenu pažnju građana“, smatra Azdejković.

Povodom najnovije izjave Dodika, na Tviteru se oglasio Naim Leo Baširi, direktor Instituta za evropske poslove, koji je napisao: „Skandal! Milorad Dodik zabranio ulazak premijerki Ani Brnabić u obrazovne institucije Republike Srpske“.

Za naš list, Beširi je tvit objasnio kao paradigmu odnosa prema LGBT zajednici.

„Da oni koji se nalaze na privilegovanim položajima, oni koji su na poziciji premijera ili su bogati imaju pristup svemu i svačemu, a zapravo ovakva politika i izjave targetiraju sve one koji nisu dovoljno predstavljeni u društvima, što ugrožava njihovu bezbednost“, kaže Beširi.

On je optimista kada je reč o kriminalizaciji homoseksualnosti, jer, kako kaže, ono što je jednom dekrimininalizovano, ne može opet biti kriminalizovano.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari