
Nekadašnji šef bivše Službe državne bezbednosti Crne Gore (SDB) Duško Marković izjavio je danas da ta služba nije bila organizator ubistva urednika „Dana“ Duška Jovanovića, niti bilo kog drugog ubistva iz perioda s kraja devedesetih i početka dvehiljaditih, a koja su predmet parlamentarne istrage.
„Služba državne bezbednosti nije bila organizator ni tog ni bilo kog ubistva. Da li je neko iz službe to radio, ja te informacije nemam, ali ako jeste i treba da odgovara“, kazao je Marković na saslušanju pred Anketnim odborom Skupštine Crne Gore koji istražuje postupanje državnih organa u slučajevima nerasvetljenih „političkih ubistava“ od uvođenja višestranačja do danas.
Dugogodišnji šef tajne policije odbacio je optužbe o postojanju političkih likvidacija u organizaciji službe državne bezbednosti i pozvao poslanike da svoje sumnje i informacije podele sa tužilaštvom, te da zatraže otvaranje dosijea.
Predemet parlamentarne istrage su ubistva urednika „Dana“, visoko pozcioniranih službenia SDB-a, među kojima i nekadašnjeg savetnika predsednika Crne Gore Mila Đukanovića za nacionalnu bezbednost Gorana Žugića, nekadašnjeg ministra vojnog SRJ Pavla Bulatovića i još najmanje sedam nerasvetljenih ubistava iz perioda devedesetih i s početka dvehiljaditih. Parlamentarna istraga pokrenuta je i za nerasvetljene slučajeve napada na novinare.
Marković je od 1998. do 2010. bio šef tajne službe i slovio je za „čuvara tajni“, što je on pred poslanicima negirao navodeći da su sve informacije kojima je raspolagao „bile dostupne službenim strukturama“.
Pojedini političari iz nekadašnje opozicije, a današnje vlasti, kao i bivši premijer Dritan Abazović u više navrata su izneli tvrdnje da je Jovanovića ubila „duvanska mafija, koja je radila u sprezi s državom“.
Urednik „Dana“ ubijen je 2004. godine ispred redakcije svog lista u Podgorici, a nalogodavci, motivi i ubice ni posle 21 godine nisu poznati javnosti. Jedini osuđeni za saizvršilaštvo u tom zločinu je Damir Mandić.
Dugogodišnji šef tajne službe saopštio je da je čuo za tvrdnje o policijskoj opstrukciji u istrazi ubistva Duška Jovanovića, ali je naveo da nema informacije o tome kao ni o navodima da puška kojom je ubijen potiče iz rezervnog depoa SDB-a. Pozvao je nadležne da takve tvrdnje istraže.
„Ne znam da postoje informacije o policijskim opstrukcijama vezanih za ubistvo Duška Jovanovića. Ako je tako, neka se istraži. Danas je i sudstvo i policija i tužilaštvo oslobođeno uticaja bivše vlasti pa neka istraže“, rekao je Marković na Anketnom odboru.
Na pitanje da li je tajna služba „regrutovala kriminalce za prljave poslove“, rekao je da „taj deo nije bio aktuelan dok je on bio na čelu bezbendosnog sektora“.
„Služba je do podataka dolazila preko saradničkih pozicija. Saradničke pozicije se obezbeđuju i u strukturama koje nisu baš za pohvalu. Ali se to radi na zakonit način“, rekao je on i naveo da zainteresovani treba da uzmu podatke koje ih interesuju iz Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB), kako se danas zove nekadašnja Služba državne bezbednosti Crne Gore.
Na pitanje o ubistvima nekadašnjih službenika SDB-a Darka Belog Raspopovića, Gorana Žugića, te ljudi koji su bili povezivani s kriminalnim miljeom, Miloša Krstovića, Blagote Baje Sekulića i Mladena Klikovca, Marković se izjasnio da neki njihovi podaci govore da iza toga stoje obaveštajno-kriminalni miljei iz Srbije i Republike Srpske, ali da ne zna motive.
Dugogodišnji šef tajne policije nije negirao navode o švercu cigareta kao „državnom poslu“ tokom devedesetih, ali nije mogao da se seti podataka o firmi ‘NTT’ koja je bila u vlasništvu MUP-a, a koja se navodno bavila švercom cigareta. Dodao je da su se bavili bitnijim pitanjima – kako da ne dođe do rata u Crnoj Gori.
„Država tada nije mogla da funkcioniše. Nije postojao pravni sistem, nisu postojale uređene granice, a moralo je i da se prežvi. Morale su da se usklađuju plate, penzije, socijale. Morali su da se obezbeđuju i lekovi i hrana. Nije se to moglo raditi na zakonit način“, saopštio je on.
Negirao je da je imao kontakte s ljudima iz kriminalnog miljea.
„Nikad. Ni domaće, ni italijanske (mafije)… Te strukture nisu imale priliku da mi priđu i danas ta činjenica mnoge čudi i što mene nema u raznim aferama kriminalnih mreža, jer ja mafijašima nisam dao da mi priđu, već su bili meta službi na čijem sam čelu bio“, kazao je on.
Marković je tajnu službu napustio 2010. godine, odakle je prešao na čelne funkcije u izvršnoj vlasti. Obavljao je dužnost potpredsednika vlade, ministra pravde i premijera.
Sada je na čelu vanparlamentrane stranke Evropski progres.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.