EU, OHR, OEBS, Velika Britanija i SAD pozvale vlasti u BiH da spreče kolaps javnog RTV sistema 1Foto: flickr.com/jenniferboyer

EU, Kancelarija visokog predstavika (OHR), Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Velika Britanija i SAD danas su u zajedničkoj izjavi pozvale vlasti u Bosni i Hercegovini da „bez odlaganja“ deluju kako bi sprečili i kolaps javnog RTV sistema.

Naveli su da bi javni RTV sistem trebalo da ima ključnu ulogu u očuvanju demokratskih principa, informisanju građana i promovisanju slobode informacija.

„Međutim, zbog višegodišnjeg političkog uplitanja i lošeg upravljanja, javni RTV sistem je doveden na rub nelikvidnosti što ugrožava realizaciju njegove funkcije u službi javnog interesa i predstavlja ozbiljnu pretnju medijskom pluralizmu i demokratskom dijalogu“, ocenjeno je u zajedničkoj izjavi.

Dodali su da je nesprovođenje Zakona o javnom RTV sistemu BiH omogućilo političkim pritiscima, kao i stranačkim i etnonacionalističkim agendama da ugroze uređivačku nezavisnost javnog RTV sistema i naruše poverenje u njegovu sposobnost da pruža nepristrasne i objektivne informacije.

Nalaženje održivog modela za finansiranje javnog RTV sistema, istakli su, predstavlja ključan prioritet na evropskom putu i deo je relevantnih obaveza koje je BiH preuzela kao država članica OEBS-a, ali i jedan od preduslova za integraciju i funkcionisanje sistema kao celine, zbog čega zahteva hitno rešavanje.

„Paralelno s tim, vlasti u BiH treba da podrže napore za osposobljavanje javnog RTV sistema da odgovori potrebama modernog digitalnog okruženja. Pravilno funkcionisanje javnog RTV sistema nije samo stvar slobode medija, već i pokazatelj posvećenosti Bosne i Hercegovine demokratskim vrednostima i vladavini prava“, zaključuje se u zajedničkoj izjavi EU, OHR, OEBS, Velike Britanije i SAD.

U BiH postoje tri javna RTV servisa: BHRT, kao javni državni servis, te Radio-televizija Fedracije BiH (FTV) i Radio-televizija Republike Srpske (RTRS), kao entitetski javni RTV servisi.

Godinama postoje problemi sa finansiranjem BHRT, zbog nesprovođenja Zakona o javnom RTV sistemu, koji je nametnut 2004. godine u vreme visokog predstavnika Pedija Ešdauna.

Po tom zakonu, predviđeno je da sistem sačinjavaju Radio-televizija BiH (BHRT) kao javni RTV servis Bosne i Hercegovine, Radio-televizija Federacije BiH kao javni RTV servis FBIH, Radio-televizija RS kao javni RTV servis Republike Srpske i na kraju Korporacija.

Korporacija javnih RTV servisa u BiH trebalo je da bude formirana 60 dana nakon uspostavljanja tri emitera, ali entitetski emiteri su godinama opstruisali realizaciju, jer je to značilo „unošenje“ svoje imovne u drugi sistem.

Nijedan emiter, a posebno RTRS, nisu se hteli da se odreknu svog dela autonomije u tom smislu.

Usvojeni su entitetski zakoni dve godine nakon isteka roka, koji nisu bili u skladu sa državnim zakonom.

To je dalje dovelo do problema sa raspodelom sredstava od naplate RTV takse, s obzirom da sredstva prema zakonu prikupljaju entitetski emiteri na teritoriji „svojih“ entiteta, nakon čega polovinu daju BHRT.

RTRS već godinama ne uplaćuje sredstva BHRT, a poslednjih meseci to ne čini ni FTV, zbog čega je dovedeno u pitanje funkcionisanje BHRT.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari