Gornji dom parlamenta BiH odbio predlog Bošnjaka za finansiranje izbora 1Foto: Shutterstock

Gornji dom parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) nije prihvatio predlog Kluba delegata bošnjačkog naroda da budu obezbeđena novčana sredstva za oktobarske opšte izbore.

Protiv je bilo osam delegata Doma naroda iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), šest delegata je bilo za, dok je jedan bio uzdržan.

Bošnjački klub je predložio da Dom naroda donese zaključak kojim se Savetu ministra BiH nalaže da u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH i na predlog Centralne izborne komisije (CIK) donese odluku o izdvajanju 1,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 6,4 miliona evra) za izbore.

U zahtevu je navedeno da je Izbornim zakonom BiH propisano da sredstva moraju biti osigurana u roku od 15 dana od raspisivanja izbora, odnosno najkasnije do 19. maja.

Savet ministara BiH prošle sedmice nije doneo odluku da budu obezbeđena sredstva za izbore. Problem je u tome što BiH još nema usvojen budžet, a samim tim ni sredstva predviđena za sprovođenje izbora.

Ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda (iz HDZ BiH) demantovao je navode da je neupućivanjem budžeta u parlamentarnu proceduru blokirao sprovođenje izbora.

Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić izjavio je danas da je „sada već potpuno jasno svima“ da HDZ BiH nije odustala od plana da blokira održavanje oktobarskih izbora, a da je sada privolela i „partnere iz SNSD-a“ da je podrže u tome.

Dodao je da ovaj put to rade tiho, dok javno govore da su za izbore, a u stvari koriste sve mehanizme da spreče CIK BiH da dođe do novca kako bi izbori bili organizovani.

„Mislim čak da imaju podršku šačice odmetnutih predstavnika međunarodne zajednice, a sve kako bi se nakon odlaganja izbora opet vratili pregovorima oko Izbornog zakona“, naveo je Komšić.

Prema njegovim rečima, to su isti ljudi, koji bez obzira na javne stavove institucija i zemalja koje predstavljaju, već godinama pokušavaju lideru HDZ BiH Draganu Čoviću dati ono što želi.

„Srećom, oni su manjina, i neće im uspeti spletkarenje“, naveo je Komšić.

On je ocenio da je „apsolutni prioritet svih probosanskih stranaka“ da izbori budu održani.

„Čini mi se da su se neki uspavali, a to ne smemo sebi dopustiti, jer će posledice biti katastrofalne. Odlaganje izbora za samo mesec dana verovatno će značiti i odlaganje u nedogled. Moramo svi delovati zajednički prema međunarodnoj zajednici“, ukazao je Komšić.

Dodao je da će morati da reaguje visoki predstavnik Kristijan Šmit, ako sredstva za izbore ne budu obezbeđena već ove sedmice, zbog blokada od Čovića i lidera SNSD-a Milorada Dodika.

Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, koji je i zamenik predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH, ocenio je da je posle odbijanja predloga Kluba Bošnjaka o finansiranju izbora neophodno da visoki predstavnik u BiH reaguje.

Izetbegović je kazao da od Šmita očekuje da bar nametne odluku koja će omogućiti pokretanje procedura i procesa u vezi sa pripremama za oktobarske izbore.

„Ne sviđa mi se ideja da entiteti finansiraju opšte izbore“, rekao je Izetbegović, optuživši SNSD da je „advokat“ HDZ.

Čović: Sredstva za izbore samo iz budžeta BiH, ne postoje alternativni izvori

Lider Hrvatske demokratske zajednice BiH i predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović izjavio je danas da inicijative o alternativnim metodama finansiranja izbora nemaju uporište u zakonu.

On je posle sednice Doma naroda, na kojoj je odbijen predlog Kluba Bošnjaka da se naloži Savetu ministara BiH da obezbedi novac za održavanje izbora u oktobru, rekao da se sve institucije BiH finansiraju isključivo iz budžeta BiH.

„Većina inicijativa za alternativnim načinima finansiranja izbora su inicijative budućih članova Predsedništva i neke druge pozicije. Izađu pred govornicu, iznesu nekoliko detalja koji nemaju veze sa zakonskom procedurom“, naveo je Čović.

Prema njegovim rečima, ključ svega je hitno usvajanje budžeta BiH. „Time bi rešili sve poteškoće oko svih institucija, pa i Centralne izborne komisije (CIK) BiH“, rekao je Čović.

Dodao je da se nepostojanje sredstava za izbore može povezati sa neuspelim pregovorima u vezi sa reformom Izbornog zakona BiH.

„Neko je blokirao bilo kakav dogovor o Izbornom zakonu, a onda nastoji da taj teret odgovornosti stavi dodatno na hrvatsku stranu. Postoje različite izjave i onda sve povežu sa podelom BiH, antidejtonskim delovanjem“, ocenio je Čović.

On je naglasio da je trebalo da svi oni koji danas tako govore, samo da usvoje budžet.

„Ti imaju dva člana Predsedništva BiH (Šefika Džaferovića i Željka Komšića). Mogli su da to urade kroz instituciju Predsedništva, koji su formalno predlagači budžeta. Imaju mehanizme za to“, rekao je Čović.

On je zaključio da je blokada institucija u poslednje četiri godine razlog dešavanja u vezi sa iznalaženjem novca za oktobarske opšte izbore.

Bosić: Posledice neodržavanja izbora u BiH mogu biti nesagledive

Delegat Srpske demokratske stranke (SDS) BiH Mladen Bosić izjavio je da je potrebno što pre usvojiti budžet za sprovođenje izbora jer bi posledice njihovog neodržavanja mogle biti nesagledive.

„Propali pregovori oko Izbornog zakona su razlog zašto u Bosni i Hercegovini imamo krizu, koja može da eskalira“, rekao je Bosić.

On je ocenio da je sada momenat da se svi u BiH zapitaju šta će se desiti dan nakon konstatacije da nema izbora, i dodao da ako neko ne želi izbore može da pronađe „milion razloga“ za opstrukciju.

„Oni koji prave opstrukcije treba da se zapitaju šta znači za demokratiju ili državu ukoliko nema izbora. U tom slučaju nemamo legalne institucije, a na kraju krajeva nema legalne države. Sadašnja situacija je mnogo značajnija od samih sredstava za provođenje izbora“, naveo je Bosić.

Prema Bosiću, mora se pronaći odgovor kako je i gde zaustavljen proces.

„Ako je predlog budžeta u ladici ministra finansija u Savetu ministara Vjekoslava Bevande onda je on veoma hrabar. Ako nije, onda moramo da nađemo alternativu da izbori budu održani“, rekao je Bosić.

On je izjave predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, u kojima pominje formiranje trećeg entiteta, ocenio kao opasne.

„To su stvari koja otvaraju mnogo širu krizu. To je još jedan od razloga zašto se mora usvojiti budžet, održati izbore i smanjiti mogućnosti padanja u još veću krizu od postojeće“, naveo je Bosić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari