Tamara Skrozzafoto FoNet/Nenad Ðorðeviæ

Regionalne novinarske nagrade „Srđan Aleksić“ uručene su večeras u Banjaluci novinarki iz Srbije Tamari Skrozzi za hrabrost, novinaru iz Hrvatske Viktoru Ivančiću za doprinos zajednici i beogradskom istraživačkom portalu KRIK u kategoriji medija.

 

Regionalne novinarske nagrade „Srđan Aleksić“ uručene su večeras u Banjaluci novinarki iz Srbije Tamari Skrozzi za hrabrost, novinaru iz Hrvatske Viktoru Ivančiću za doprinos zajednici i beogradskom istraživačkom portalu KRIK u kategoriji medija.

Nagrade su dobitnicima uručene na manifestaciji „Dani Srđana Aleksića“, posvećenoj sećanju na mladića iz Trebinja kojeg su pripadnici Vojske Republike Srpske ubili u centru tog grada u januaru 1993. godine, jer je spasio život svome prijatelju, Bošnjaku Alenu Glavoviću, kojeg su nameravali da ubiju.

Viktor Ivančić nije mogao da prisustvuje dodeli nagrada, ali je u pismu organizatorima poručio da su naše zajednice uglavnom nacionalne zajednice.

„Naše su zajednice naše tamnice. Nakon 40 godina novinarskog rada, nakon svog tog iskustva ‘služenja zajednici’ dopuštam si patetični ispad da uputim poruku mlađima: Najveći doprinos svojoj zajednici daćete tako da se od nje što oštrije distancirate i predano radite na njenom razjedinjavanju“, poručio je Ivančić.

Dodao je da ime Srđana Aleksića moramo čuvati, kao i poruku koju ono sa sobom nosi jer je Srđan Aleksić odbio da stavi svoj lični moral „pod čizmu Države i Nacije“ i za to je platio najvišu cenu.

Tamara Skrozza je poručila da „Srđanovo ime i njegovu ljudskost moramo da pronosimo regionom“.

„Srđan je stradao od istih onih protiv kojih se mi borimo. Ja se nadam da neće proći još dugo vremena dok ih ne pobedimo“, poručila je Skrozza.

Bojana Jovanović je kazala da, iako vlasti u Srbiji pokušavaju da ih zastraše, u tome neće uspeti i KRIK će nastaviti da radi svoj posao i nikada od toga neće odustati.

Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluke rekao je da je suština nagrade da je dobiju oni novinari i mediji koji se „bore za čoveka“.

Na svečanosti je još rečeno da je cilj da se pošalje poruka da je Banjaluka grad koji je otvoren za regionalnu saradnju.

Učesnici su poručili da će se najoštrije usprotiviti svim pokušajima da se ponovo kriminalizuje kleveta.

Tokom dvodnevne manifestacije aktivisti za ljudska prava iz Prijedora Edinu Ramuliću uručena je mirovna nagrada „Goran Bubalo“.

Goran Bubalo (1972-2020) bio je mirovni aktivista i direktor Mreže za izgranju mira u Bosni i Hercegovini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari