Opšta bolnica u Sarajevu prinuđena da kroz donacije prikuplja hranu za pacijente 1Opšta bolnica Sarajevo Foto: Oslobođenje

Opšt bolnica u sarajevu prinuđena je da, zbog otkazivanja ugovora za nabavku, traži donacije za hranu bolesnika, piše sarajevsko Oslobođenje.

Zbog rata u Ukrajini i ogromnog rasta cena osnovnih prehrambenih artikala, pojedini dobavljači raskinuli su nedavno ugovore s Opštom bolnicom “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo, jer nisu želeli nastaviti saradnju po ranije sklopljenim ugovorima kada su bile znatno niže cene.

Ovo su saopštili iz same bolnice, ukazujući na važnost rešavanja problema, posebno imajući u vidu da je trenutno ovde na lečenju oko 300 pacijenata kojima se svakodnevno moraju pripremiti obroci.

Tender i žalbe

Nakon što su se dobavljači hrane odlučili na ovaj korak, menadžment Opće bolnice suočio se s činjenicom da mora raspisati novi tender, što može trajati mjesecima, a zalihe hrane ima za najviše 15 dana. Neophodno je bilo uključivanje kompanija i pojedinaca da bi se ovaj problem premostio.

U ovom trenutku od prehrambenih artikala najpotrebniji su im ulje, meso, puter, brašno, mlijeko i so. Zakon o javnim nabavkama BiH nalaže raspisivanje novog tendera, a procedura za njegovo pokretanje i realizaciju traje predugo, pa bolnica probleme prevazilazi uz donacije društveno odgovornih kompanija.

Iz Opšte bolnice se nadaju da će uskoro doći do stabilizacije prilika na tržištu hrane i da će prebroditi trenutnu krizu, a svima koji su pomogli upućuju veliku zahvalnost. I dr. Ednan Drljević, specijalista infektolog Opšte bolnice, izražava optimizam, naglašavajući da će se sve sigurno rešiti uz pomoć dobrih ljudi.

„Dobavljači su nam iznenada otkazali ugovore, neke društveno neodgovorne firme koje su nam bile dobavljači i s kojima imamo ugovore za celu godinu. Sada su nam otkazali zbog poskupljenja i enormnih povećanja osnovnih životnih namirnica. Dok raspišemo nove tendere, treba nam praktično mesec, pa onda ako dođe do žalbi, treba dug period da se to reši. Da ne bismo ostali bez osnovnih životnih namirnica, odlučili smo ovako delovati“, kaže za oslobodjenje dr. Drljević.

Ova bh. zdravstvena ustanova ne bi došla u ovakvu situaciju da ima status kantonalne bolnice. Pokretanje procedure se očekuje od kantonalnih vlasti.

Vlada Kantona Sarajevo je polovinom ovog meseca utvrdila Nacrt zakona o uslovima koje treba da ispuni kantonalna bolnica.

Podsećamo, na osnovu zaključka Skupštine Kantona Sarajevo iz 2020. i inicijative da se stvore svi preduslovi kako bi se Opšta bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” transformisala u kantonalnu, Vlada KS-a je polovinom ovog meseca utvrdila zakonski nacrt o uslovima koje treba da ispunjava kantonalna bolnica.

Nacrt je kreiran po uzoru na zakone koji se odnose na delatnost kantonalnih bolnica u drugim kantonima.

Kao opšta bolnica nemaju nikakvih drugih mogućnosti nabavljati potrebne proizvode osim putem tendera.

Apel firmama

„Zamolili smo društveno odgovorne firme koje se već javljaju da nam pomognu da premostimo taj period dok ne raspišemo novi tender, s obzirom na to da imamo osigurana sredstva, samo nemamo mogućnosti nabavke osim preko tendera. Ta procedura predugo traje, ona je birokratska i vezana je više za naš status koji trenutno imamo. Kantonalne bolnice i klinički centri imaju druge mogućnosti, redovno finansiranje i oni mogu to da prebrode i stvore veće zalihe. Mi to nismo u stanju kao opšta bolnica“, naglašava dr. Drljević.

Na sreću uposlenika i pacijenata, mnogi su se odazvali pozivu. Pojedine kompanije su ih već kontaktirale, kako bi ih podržale sa hranom i potrepštinama.

„Ne bismo odbili ni građane, ali ovo je poziv više za kompanije koje bi većim količinama olakšale da prebrodimo period dok se ne okonča tenderski postupak, a da ne ispaštaju pacijenti“, dodaje dr. Drljević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari