"Panika u Republici srpskoj, ako uspeju u Srbiji preliće se i kod nas": Mediji u regionu o protestima u Beogradu 1FoNet/Marko Dragoslavić

Regionalni mediji sa velikom pažnjom prate događaje u Beogradu. Građani su se i večeras okupili ispred zgrade Republičke izborne komisije od koje zahtevaju poništenje prošlonedeljih izbora i zakazivanje novih izbora, piše Slobodna Bosna podsećajući da su isti zahetvi izneti i sonoć kada je došlo do sukoba s policijom.

Ranije danas, na više mjesta u Beogradu, studenti su blokirali ulice tražeći otvaranje i reviziju biračkog spiska. Blokade su počeli okupljanjem ispred Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, u čijoj je nadležnosti birački spisak.

Nešto pre 18 sati studenti i studentkinje krenuli su prema zgradi Republičke izborne komisije (RIK).

Saobraćaj u beogradskoj Ulici Kralja Milana je blokiran, a ispred RIK-a odzvanja „Vučiću, lopove“. „Mi se ovde odjavljujemo, sad je red na vas“, poručili su studenti i pozvali opoziciju da im se obrati.

Vijesti.ba pišu da su protesti u Beogradu sve intenzivniji te da celu dramu prate izrazi podrške Vučiču koji dolaze iz manjeg bh. entiteta Republike Srspke.

Ministar sigurnosti BIH Nenad Nešić poručio je da je rušenje institucija svoje zemlje veleizdaja, te da se patriotska opozicija sa vlašću takmiči u lojalnosti i poštovanju institucija države, ne ruši ih i ne promoviše vandalizam.

„Ako je ovo „Srbija protiv nasilja“, kakvi li bi bili da nisu samoproklamovani borci protiv nasilja?“, napisao je Nešić na društvenoj mreži X, prenose Vjesti.ba.

„Nakon sinoćne sramote i nasilja, uveren sam da vam građani Srbije više ne bi dozvolili ni cenzus da pređete. Mirna i bezbedna Srbija uvek će poraziti onu nasilnu manjinu“, naveo je Nešić i uputio podršku institucijama Srbije i predsedniku Aleksandru Vučiću.

Predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić izjavio je da demonstracije praćene nasiljem u Srbiji predstavljaju poslednju šansu onih kojima smeta srpska stabilnost, jaka država i ekonomija, te transformacija zemlje geopolitičkog lidera regiona.

„Potpuno sam siguran da su ovo ključni dani za Srbiju u narednih nekoliko dana. Ili država ili provincija“, istakao je Stevandić za Srnu, prenose Vijesti.ba.

Dekan Fakulteta sigurnosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić smatra da su neredi koje predvodi deo opozicije u Srbiji, uništavanje imovine i pokušaj nasilnog ulaska u zgradu beogradske Skupštine, deo obojene revolucije čiji je cilj jedan – da se sa političke scene uklone predsednici Srbije Aleksandar Vučić i Republike Srpske Milorad Dodik.

„Mi smo to videli na prethodnim izborima u Republici Srpskoj i nakon pobede predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i koalicije okupljene oko SNSD-a. Scenario je prepoznatljiv, osporavaju se izborni rezultati i protesti prerastaju u nasilje“, rekao je Ćeranić Srni.

On je ocenio da je Srbija napadnuta i premrežena nevladinim organizacijama koje imaju uticaj na medije i osnivaju nove, te pronalaze ambiciozne, a neostavarene političare koji animiraju svoje pristalice da učestvuju u protestima koji uvek završe nasiljem.

„Iza tog scenarija stoje zapadne sile koje sa službama prate geopolitičku situaciju u svetu i nije im po volji politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića. To je politika suverene države koja sama odlučuje koliko će ići prema Zapadu, a koliko prema Istoku“, rekao je Ćeranić.

On je naveo da je procjena Zapada da će na Balkanu odnose uređivati Rusija i Turska, što bi smanjilo njihov uticaj.

„Ukoliko uspeli neredi u Beogradu onda bi se prelili i ovde jer postoji mreža nevladinih organizacija i medija, te bi tu loptu prebacili u RS. Mislim da institucije Srbije treba da spreče ovu obojenu revoluciju“, naveo je Ćeranić.

Crnogorski portal CDM.me piše da je narodna poslanica Marinika Tepić, koja osmi dan štrajkuje glađu, pozdravila večeras okupljene građane sa prozora zgrade RIK-a u kojoj boravi. Građani su je podržali aplauzom.

Protesti su, prenose, bili znatno mirniji u odnosu na prethodne, a poslanici koji štrajkuju glađu odmah su se povukli u prostorije Stare Skupštine.

Čule su se pištaljke, ponekad vuvuzele i povici “Vučiću, odlazi”.

Okupljeni građani rekli su reporterima da ih je na ulice dovela “krađa izbora”.

“Ako se ovo dopusti, mi više izbora nemamo. Neka se vrate na jednopartijski sistem, da više ne glumimo, ovo nije parlamentarna demokratija”, poručili su građani.

Tokom dana, od 11 do 18 časova, održan je i protest studenata koji su, zahtevajući otvaranje biračkog spiska, blokirali najpre Birčaninovu ulicu kod Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, potom ulicu Kneza Miloša, pa Nemanjinu kod Vlade Srbije.

Index.hr prenosi da drugi čovek MUP-a Beograda novinarima nije hteo reći gde su uhapšeni: „Preneo sam gospodinu, tako da…“

Zamenik načelnika policije za Grad Beograd nije želeo da ogovoriti na pitanje reporterke N1 gde se nalaze uhapšeni studenti. Tu informaciju nije uspeo da sazna ni jedan od nositelja liste „Srbija protiv nasilja“ Miroslav Aleksić koji je razgovarao sa zamenikom načelnika ispred beogradske policije.

Demonstranti pred sedištem policije skandiraju „mafija, mafija“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari