Sarajevska vlast može da promeni nazive ulica, ali to ne čini; plaše li se SDA ili im ne smetaju imena ustaša? 1Sarajevo, arhiva Foto: Pixabay/Chris Spencer-Payne

Jedna od omiljenih „sarajevskih“ priča proteklih godina bila je ona o ulicama u Mostaru koje su nazvane po ustaškim zločincima poput Jure Francetića i Mile Budaka. Poslednjom odlukom Gradskog veća Mostar, ova priča je završena – za razliku od sarajevske.

Naime, posle ove odluke na površinu je izbila činjenica koja je vrlo često bila zamagljivana upravo „mostarskom pričom“, a to je da u Sarajevu i dalje stoje nazivi ulica koje su imena dobile po saradnicima ustaškog režima poput Mustafe Busuladžića, koji je podržavao nacističke stavove i progon sarajevskih Jevreja, Enevera Čolakovića, koji je bio ataše za kulturu NDH u Mađarskoj, Muhameda efendije Pandže jedinog hodže u povorci NDH koja je u maju 1941. prošla kroz Sarajevo, pukovnika NDH Sulejmana Pačariza i drugih, piše Oslobođenje.

Ako se u obzir uzme pretpostavka da SDA nije bila zainteresovana za izmjene ovih naziva, jer su ih vijećnici i zastupnici ove stranke i uvojili, pitanje je šta je sa ljevičarskim strankama, prije svega sa SDP-om i NS-om.

Naime, od oktobra 2020. godine i lokalnih izbora stranke Trojke, koju čine SDP, NS i NiP, imaju većinu u općinskim vijećima tri gradske sarajevske općine, Centru, Novom Sarajevu i Novom Gradu, kao i u Općini Ilidža. U saradnji sa NBL-om, sa kojom su svojevremeno bili i u koaliciji, imaju većinu i u Općini Stari Grad.

Propale inicijative

Takođe, od januara 2021. godine Trojka ima većinu i u Skupštini Kantona Sarajevo..

S obzirom da procedura izmene naziva bilo koje ulice ide tako što opštinsko veće u općini na čijoj se teritoriji nalazi određena ulica, usvaja predlog o izmeni naziva, koji se potom konačno potvrđuje u Skupštini KS, jasno je da „Trojka“ ima apsolutnu moć da izmeni nazive svih ulica u pomenutih pet općina.

Međutim, činjenica je da u proteklih godinu i po dana „Trojka“ nije učinila apsolutno ništa da iz Sarajeva „protera“ saradnike ustaškog režima.

Za to vreme u bh. prijestonici su i dalje nepoželjne osobe poput Boriše Kovačevića ili Pavla Goranina, koji su poginuli braneći grad od nacističke okupacije i čije se kosti i danas nalaze u spomen parku i kosturnici na Vracama.

Doduše, iz stranaka „Trojke“, kada se pominje ova tema, redovno ističu dve inicijative. Jedna je ona koju je pokrenuo odbornik SDP-a u Skupštini KS Igor Stojanović, a koja nije prihvaćena.

Činjenica je da je Stojanović tu inicijativu pokrenuo 2020. godine, u vreme kada je na vlasti u Sarajevu bila koalicija okupljena oko SDA. I pre glasanja o ovoj inicijativi moglo se znati da ona neće biti usvojena, jer sve stranke u BiH, uz retke pojedinačne slučajeve, prilikom glasanja kao glavnu odrednicu uzimaju ko je predlagač, a ne kvalitet predloga.

Ako je Stojanović zaista želeo da nazivi ulica budu promenjeni, pitanje je zašto u proteklih godinu i po dana, od kada su „njegovi“ na vlasti, nije nijednom pokušao da obnovi inicijativu. Umesto toga, za Oslobođenje je dao prilično zanimljiv kalkulantski odgovor.

„Kada je u pitanju konkretno škola ‘Mustafa Busuladžić’”, tu izmenu mora pokrenuti Novi Grad. Potrebno je da to krene sa lokalnog nivoa, a bojim se da će to teško ići pred izbore koji dolaze“, kazao je Stojanović.

Takođe, spominje se i inicijativa Damira Arnauta u Predstavničkom domu PSBiH. Međutim, iako je usvojena, od ove inicijative nema ništa, jer državni parlament nema nadležnost nad pitanjem naziva ulica, niti ima nadležnost da naredi lokalnim zajednicama izmene naziva.

Strah ili nehat?

Zašto za proteklih godinu i po dana stranke „Trojke“ nisu ništa učinile u vezi sa promenom naziva ulica u Sarajevu je pitanje koje smo nameravali postaviti predsednicima ove tri stranke, SDP-a Nerminu Nikšiću, NS-a Edinu Forti i NiP-a Elmedinu Konakoviću. Međutim, nijedan od njih trojice se nisu javljali na telefone.

Nakon nesupeha sa liderima, pokušali smo kontaktirati čelnike kantonalnih organizacija ovih stranaka. Malo je nedostajalo da rezultat bude isti. Naime, Adnan Šteta, predsednik KOSDP-a Sarajevo i Ahmed Kosovac, poverenik NS-a za Sarajevo, nisu se javljali na telefon.

Jedini kojeg smo uspeli dobiti bio je Sejad Đozo, predsednik KO NiP-a Sarajevo. Kada smo ga pitali zašto neko od članova NiP-a u proteklih godinu i po dana nije pokrenuo inicijativu za izmjenu spornih naziva ulica u Sarajevu, kazao je:

„Ne bih vam znao dati odgovor na to pitanje. To je tema o kojoj se govori dugo vremena. Pre svega, trebalo bi da se utvrdi tačan popis naziva ulica koje je potrebno promeniti, jer nikada takav spisak nije sačinjen, a za neke od osoba koje se spominju nikada nije tačno ustanovljeno ko su i šta su bili.“

Na opasku da su se u više navrata pojavljivale liste spornih naziva ulica, dodao je kako će, ukoliko se takav jedan spisak ponovo pojavi, raspravljati o njemu.

Nakon svega ostaje pitanje da li se stranke „Trojke“ plaše moguće reakcije SDA i da bi zbog izmena naziva ulica mogli ostati bez glasova u Sarajevu ili, zapravo, ni njima baš ne smeta praviše da svaki dan gledaju u imena ustaških oficira i saradnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari