
Parada ponosa u Skoplju održaće se 21. juna po šesti put pod sloganom „(Op)stojimo zajedno!“, najavila je Nacionalna mreža protiv homofobije i transfobije.
Predstavnici te društvene organizacije su na konferenciji za novinare istakli da ove godine ima mnogo razloga za protest i da misle da na Paradi ponosa nema mesta za zabavu.
Najavili su da će pred Vladom Severne Makedonije učesnici Parade ponosa poslati poruke da je dosta ćutanja o Kočanima, da je dosta ignorisanja Zakona o pravnom priznavanju pola i da je dosta je uzdržanosti pred genocidom.
https://www.danas.rs/tag/parada-ponosa/
„Protestujemo ne zbog tradicije, već zato što je to neophodno. Zato što se mnoge LGBT+ osobe i dalje tretiraju kao nevidljive, nesigurne i nezaštićene“, rekla je Lila Milić, aktivistkinja za prava transrodnih osoba (facebook.com/SkopjePride).
Prema njenim rečima, protest je neophodan zato što transrodne osobe još uvek čekaju na zakonsko priznanje pola, zato što je obrazovanje očišćeno od svakog pominjanja njihovih života i zato što žele da žive u društvu gde se tela, ljubav i identiteti ne smatraju pretnjom.
„Skoplje Prajd 2025 nije samo događaj – to je pokret. I svako ko je uz nas doprinosi promeni. Pozivamo sve – LGBT+ osobe, naše saveznike, prijatelje, kolege, izabrane i biološke porodice – da izađu sa nama 21. juna“, rekla je Lila Milić.
Početna tačka 6. po redu skopske Parade ponos biće kao i do sada u parku „Žena-borac“ u centru glavnog grada Severne Makedonije, odakle će učesnici u 19.00, nakon kratkih pozdravnih govora, poći u protestnu šetnju skopskim ulicama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.