Rivalske vođe Južnog Sudana se složile da formiraju koalicionu vladu 1Foto: Beta/AP/Mulugeta Ayene

Rivalske vođe Južnog Sudana objavile su danas da su se složili da formiraju koalicionu vladu samo dva dana pre najnovijeg roka, što je veliki korak ka okončanju petogodišnjeg građanskog rata u kome je poginulo gotovo 400.000 ljudi.

Dvojica suprotstavljenih vođa dva puta su u poslednjih godinu dana promašila rok da formiraju prelaznu vladu koja treba da vodi do izbora za tri godine, na veliko nestrpljenje SAD i drugih zemalja. Mnogi su strahovalil da bi bez nove vlade Južni Sudan mogao ponovo da zapadne u sukobe.

Opozicioni vodja Rik Mašar rekao je novinarima u glavnom gradu Džubi, da su se on i predsednik Salva Kir dogovorili da će posle formiranja vlada rešiti svako preostalo pitanje iz mirovnog sporazuma iz septembra 2018.

„Složili smo se da formiramo vladu za dva dana, 22. februara (subota). Razgovaraćemo još o drugim pitanjima i uveren sam da ćemo doći do rešenja“, rekao je Mašar danas posle sastanka sa Kirom u Džubi.

Šef države je potvrdio da su se njih dvojica dogovorili da vladaju zajedno, posle dva prethodna pokušaja završena neuspehom.

Kir je rekao da će nova vlada biti formirana u subotu i da će imenovati Mašara kao svog prvog zamenika u petak. Taj aranžman je dva puta doveo do sukoba, jednom kada je izbio građanski rat krajem 2013. i ponovo sredinom 2016. kada se Mašar vratio na to mesto pod prethodnim mirovnim sporazumom. On je na kraju peške pobegao iz zemlje.

Predsednik je rekao da će bezbednosni aranžmani, što je jedno od kljujčnih pitanja, biti rešeni kada se formira vlada. Rekao je da će zaštita Mašara i drugih članova opozicije biti njegova odgovornost.

Ove promene su da bi prevladao mir, rekao je Kir. On je pozvao više od dva miliona ljudi koji su pobegli iz Južnog Sudana za vreme sukoba da se konačno vrate kući.

Južnosudanski građanski rat izbio je samo dve godine posle proslave sticanja nezavisnosti od Sudana. Sukob je naneo velike štete privredi zemlje bogate naftom, tako da je oko polovine od 12 miliona stanovnika danas gladno.

I dalje ostaju veliki izazovi za mirovni proces, uključujući osetljiv proces integracije desetine hiljada bivših rivalskih snaga u ujedinjenu vojsku.

Rasprostranjene zlopuptrebe kao što je regrutovanje dece vojnika i seksualno nasilje se nastavljaju, pokazao je novi izveštaj UN komisije za ljudska prava, objavljen danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari