RSE: Dve sesije - najvažniji sastanci u kineskom političkom kalendaru 1Foto: EPA-EFE/ YOAN VALAT/ POOL

Usred strogih mera ograničenja zbog kovid-19, u pekinškoj Velikoj dvorani naroda počinju „Dve sesije“, najvažniji sastanci u kineskom političkom kalendaru, a ovogodišnji skupovi kineskog zakonodavnog tela Nacionalnog narodnog kongresa i njegovog političkog savetodavnog tela posebno su vredni pažnje, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) ocenu svetskih medija.

U Pekingu ove sedmice počinje veliki godišnji parlamentarni sastanak poznat kao „Dve sesije“, na kojem vlada namjerava odobriti nacionalne prioritete za 2021. godine, javio je CNBC ističući kako inače simboličan sastanak ove godine dobiva posebno značenje jer označava početak petogodišnjeg kineskog plana razvoja – 14. takvog u istoriji zemlje – i 100. godišnjicu vladajuće Komunističke stranke.

Očekuje se da će vlasti izneti detalje o različitim temama i inicijativama, od ciljeva zapošljavanja, demografske politike do upravljanja poluautonomnom regijom Hongkong. To dolazi u trenutku kada Peking želi da pokaže napredak u razvojnim obećanjima datoj zemlji s 1,4 milijarde ljudi i izgraditi kinesku konkurentnost u svetu šokiranom pandemijom izazvanom korona virusom i sve opreznijim usponom azijskog diva.

Parlamentarni sastanak „Dve sesije“ počinje danas otvaranjem Kineske narodne političke savetodavne konferencije, savetodavnog tela dok dan posle počinje godišnji skup Nacionalnalnog narodnog kongresa (NPC), kineskog zakonodavnog tela, kada vlada obično objavi izveštaj o ekonomiji – dokument koji utvrđuje BDP, zaposlenost, inflaciju i druge ciljeve rasta.

Većina ekonomista ne očekuje da će vlasti objaviti cilj BDP-a ove godine, nakon što su donele retku odluku da to ne učine na prošlogodišnjem parlamentarnom sastanku.

Osim petogodišnjeg ekonomskog plana, socijalnih i demografskih pitanja, analitičari i državni mediji smatraju da bi zbog dugotrajne napetosti sa SAD i Zapadom, kineski čelnici mogli iskoristiti konferencije „Dve sesije“ za ubrzanje svojih napora za tehnološku samodostatnost i učvršćivanje svog položaja u Hongkongu, ocenio je Vašington post (The Washington Post).

Iako Donald Tramp (Trump) više nije na vlasti, Peking veruje da su se odnosi sa SAD, naglašava list, trajno promenili i da su ih izvozne sankcije Trampove administracije koje su osakatile Huavej (Huawei) naučile lekciju o tehnološkoj zavisnosti.

Poslednjih meseci kineski predsednik Si Đinping i drugi priznali su „komplikovanu međunarodnu situaciju“ s kojom se suočila Kina, što je oblikovalo način na koji su oni izradili novi petogodišnji plan, sveobuhvatni plan razvoja koji će biti objavljen na ovogodišnjem sastanku „Dve sesije“.

Zvaničnici su, prema pisanju Vašington posta, već nagovijestili ključne tačke: Kina mora postati samostalna i razviti domaće industrije konkurentne Zapadu u kompjuterskim čipovima, biotehnologiji, vozilima koji se kreću na osnovu obnovljivih izvora energije i i drugim strateškim poljima budućnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari