Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREHVoditelji ruske državne televizije osudili su američko-izraelske napade na Iran, saveznika Moskve, kao „ratne zločine“, optužujući Vašington da koristi diplomatiju kao pokriće za vojnu akciju i upozoravajući da bi slične taktike jednog dana mogle biti primenjene protiv Rusije.
Njihova retorika predstavlja sukob kao dodatni dokaz destabilizacije SAD u inostranstvu i kao opomenu za Moskvu dok upravlja zategnutim odnosima sa Vašingtonom i traži uticaj u pregovorima o Ukrajini, piše Moskovski tajms.
Vladimir Solovjov, jedan od najistaknutijih voditelja ruske državne televizije i glasni pristalica Kremlja, rekao je u svojoj udarnoj nedeljnoj emisiji vesti da su SAD pregovore učinile delom svoje vojne strategije.
„Sada nam je jasno da proces pregovora izgleda nije ništa više od dela njihove vojne operacije, preraspoređivanja protiv mirnog protivnika“, rekao je, misleći na američko-iranske nuklearne pregovore u nedeljama koje su prethodile napadima Vašingtona.
„Ova tehnika će biti upotrebljena protiv nas“, dodao je, a zatim nastavio: „Rusija nikada ne mora ovo da uradi.“
U tok-šouu „60 minuta“ na kanalu Rosija 1, jedan od voditelja Jevgenij Popov, voditelj državne televizije i poslanik vladajuće stranke Jedinstvena Rusija, opisao je postupke američkog predsednika Donalda Trampa kao „uranjanje Bliskog istoka u haos“.
Predstavljajući snimak američkog senatora Lindzija Grejama, Popov je rekao da poslanik govori o „još jednom ratnom zločinu američke vojske sa osmehom na licu“.
„Od Perl Harbora SAD nisu doživele tako snažne i bolne napade na svoju vojnu infrastrukturu“, napisao je Popov u objavi na Telegramu nakon prijavljenih iranskih kontranapada.
„Sjedinjene Države više ne mogu garantovati ničiju bezbednost. Čak ni svoju. Iran je ovu činjenicu uklesao u kamen“, dodao je.
Roman Babajan, televizijski i radio-voditelj koji vodi radio stanicu Govorit Moskva, rekao je da napadi pokazuju da se SAD ne može verovati kao partneru u pregovorima.
„Oni koji su moćni rade šta žele. To je jednostavno zakon džungle“, rekao je. „Ako započnu pregovore, to znači da se spremaju za vaše ubistvo.“
„Čovek sa crvenom kravatom (Tramp] nam je pričao o njihovoj četvorodnevnoj vojnoj operaciji, a sada peva o četiri nedelje. Njihov proračun je bio za nešto sasvim drugo“, rekao je.
Olga Skabejeva, jedna od voditelja emisije Popova „60 minuta“ i jedno od najprepoznatljivijih lica na ruskoj državnoj televiziji, osudila je objavljivanje montaže iranskih udara od strane Bele kuće uz pesmu „Makarena“, nazvavši to prikazom „perverznog smisla za humor“ Trampove administracije.
Ona je naglasila da se američke rakete ATACMS koriste za „haotične napade na civile“, ukazujući na američki napad u kojem je pogođena škola u Teheranu kada je ubijeno do 168 ljudi.
„Međunarodne agencije su potvrdile snimak, ali inače civilizovani svet nije primetio masovno ubistvo dece“, rekla je.
Takođe je kritikovala pominjanje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua o zajedničkim naporima protiv „iranskog banditizma“, rekavši da se taj termin čini da se odnosi na „decu koja se danas sahranjuju“.
Sam Netanjahu nije koristio termin „iranski banditizam“.
SAD i Izrael su rekli da su njihove akcije usmerene na vojnu infrastrukturu i bezbednosne pretnje koje predstavlja Iran.
Moskva je do sada nastojala da izbegne otvorenu konfrontaciju sa Vašingtonom od Trampovog povratka na predsedničku funkciju u januaru 2025. godine u nadi da će osigurati povoljan mirovni sporazum u ratu u Ukrajini.
Kremlj je ove nedelje saopštio da mu nedostaje „jasnoća“ o vremenu i mestu održavanja sledeće runde trilateralnih razgovora o Ukrajini nakon najnovijeg pojačavanja neprijateljstava na Bliskom istoku.
„Amerikanci su očigledno imali mnogo više obaveza poslednjih dana“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, ali je napomenuo da ne vidi nikakve naznake da bi bliskoistočni sukob promenio pristup Vašingtona pregovorima o Ukrajini.
Predsednik Vladimir Putin je uglavnom ćutao o napadima na Iran, osuđujući ono što je nazvao „atentatom“ na vrhovnog vođu Irana i nudeći se kao posrednik između Teherana i zemalja Persijskog zaliva dok se sukob širi u regionu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


