Rusija posle pobune Prigožina i "smirivanja" situacije: Opomena ili kraj za najtvrđu struju? 1 EPA-EFE/STRINGER

Dramatična nedelja u Moskvi, nakon što se vlasnik privatne vojske Vagner Jevgenij Prigožin privremeno odmetnuo od Kremlja, otvorila je brojna pitanja o odnosima unutar ruske armije i njene sposobnosti da sprovodi liniju jedinstvene komande.

Još uvek nije jasno kakva je sudbine Vagnera kao ni samog Prigožina, ali su se odmah stvorile pretpostavke da Prigožin u svom pokušaju da prodre do Moskve nije bio sam.

On je posle sporazuma koji je postignut u prošlu nedelju, uz posredovanje Aleksandra Lukašenka, u ponedeljak poručio da njegove snage nisu planirale da zbace rusku vladu, ali nije izneo mnogo detalja o svojim planovima.

NA KLACKALICI: U prvom obraćanju od kada je poslednji put viđen u subotu veče, kako se u automobilu povlači iz grada koji su okupirali plaćenici, Prigožin je rekao da su njegovi borci prekinuli akciju da bi izbegli krvoproliće.

„Otišli smo u znak protesta, a ne da bi zbacili vladu. Naš marš je ukazao na mnoge stvari o kojima smo ranije razgovarali: ozbiljne probleme sa bezbednošću u našoj zemlji“, rekao je Prigožin u audio snimku od 11 minuta koji je objavljen na Telegramu, i naglasio da je marš „pokrenut zbog nepravde“.

Iako je ruski predsednik Vladimir Putin, preko svog portparola Dmitrija Peskova, u nedelju uveče saopštio da se više neće obraćati o ovoj temi, ruski predsednik je počeo pravu javnu akciju u kojoj se pojavljivao tokom cele nedelje i davao nove detalje o onome što se dogodilo prethodnog vikenda.

U njima je on na neki način insinuirao da krivični postupci protiv pobunjenika nisu sasvim okončani i da je mogućno da i Progožin bude među optuženima, mada je ranije saopšteno da su prekinuti postupci koji su započeti protiv njega.

Putin je rekao da će ispoštovati obećanje da će vagnerovcima biti dozvoljeno da se presele u Belorusiju ako to žele, potpišu ugovor sa ministarstvom odbrane ili se jednostavno vrate porodicama.

Nije međutim pomenuo Prigožina. Iz Kremlja je saopšteno da se Putin u ponedeljak veče sastao sa šefovima obaveštajnih službi, ministrom odbrane i drugim ministrima.

Objavljeno je, međutim, da je Prigožin odbio da potpiše bilo kakve ugovore s Kremljom, što je potvrdio i predsednik Odbora za odbranu ruskog parlamenta, general-pukovnik Andrej Kartapolov.

On je saopštio da je Prigožin odbio da potpiše ugovore i da mu je naknadno rečeno da se njegovi plaćenici više neće boriti u Ukrajini.

SLUŽIO I SLUŽIĆE: U pokušajima da se otkriju Prigožinovi saveznici, zapadni i pojedini ruski medji ukazali su da bi general armije Sergej Surovikin, glavnokomandujući Vazdušno-kosmičkih snaga, zamenik komandanta Združene grupe snaga u Ukrajini, mogao da bude ta ličnost iz vojnih vrhova i da je zbog toga nestao iz medijskog prostora.

Kad su prošlog četvrtka zapadni novinari pribili uza zid sekretara za štampu, Peskova, on je okrenuo traženje odgovora ka Ministarstvu odbrane.

Tako je odgovorio na pitanje novinara Bi-Bi-Sija koji je pitao Peskova o velikom broju „spekulacija o generalu Surovikinu i njegovoj ostavci“.

Zatim je novinar Asošiejted presa pitao da li predsednik Vladimir Putin i dalje veruje Surovikinu. Dopisnik Si-En-Ena je rekao da je njegova TV stanica poslala upite Ministarstvu odbrane, ali odgovora nije bilo.

Podsetimo da su se odmah nakon Prigožinovog prolaznog pohoda na Moskvu proširile glasine da je general uhapšen i da se nalazi u Lefortovu.

Izvršni sekretar Javne nadzorne komisije Moskve, Aleksej Meljnjikov objavio je 29. juna uveče da se Sergej Surovikin ne nalazi ni u jednom od istražnih centara u prestonici.

„Pitaju: ‘Da li je istina da je Surovikin u zatvoru? (…)’ Odgovaram: ‘Nije ni u Lefortovu, ni u drugim istražnim zatvorima'“, napisao je Meljnjikov.

Surovikin se nije pojavljivao u javnosti od noći 24. juna. Tada je osnivač Vagnera Prigožin najavio početak marša pravde protiv Moskve. Surovikin je, kao odgovor, snimio video poruku borcima Vagnera sa pozivom da zaustave kretanje trupa.

Ranije je Njujork tajms objavio, pozivajući se na navodno američke obaveštajne podatke, da je Surovikin bio upoznat sa planovima osnivača Vagner grupe Jevgenija Prigožina da počne pobunu.

Istovremeno, sagovornici izdanja dodaju da su mnogo toga što znaju preliminarni podaci.

Istovremeno, list je naveo da su američki zvaničnici zainteresovani za širenje informacija koje „podrivaju poziciju generala Surovikina“, jer bi njegova eventualna smena bila od koristi Ukrajini.

Kremlj je ovu informaciju nazvao spekulacijom.

Podsetimo, Surovikin je ranije bio jedan od vojnih vođa koji se, nakon Prigožinove izjave o početku marša pravde u noći 24. juna, obratio Vagnerovim borcima, držeći pištolj na kolenu.

„Zajedno smo se borili, rizikovali, zajedno smo pobedili. Mi smo iste krvi, mi smo ratnici. Pozivam ih da prestanu“, rekao je on, pozivajući ih da poslušaju volju predsednika pre nego što bude prekasno.

Posle toga, general je prestao da se pojavljuje u eteru.

Međutim, razni telegramski kanali javili su da je 29. juna učestvovao na radnom sastanku.
Boris Rožin, ekspert Centra za vojnopolitičko novinarstvo, smatra da je „general Surovikin služio i služiće“.

„Neki od nas sa zadovoljstvom uzimaju ovaj prilog. Kao rezultat toga, postoji niz raznih glasina, jedne luđe od druge, počevši od činjenice da je Surovikin navodno snimio svoj video na dan pobune u zatvoru (!), što je posebno smešno, s obzirom na okolnosti njegovog snimak i pištolj u njegovim rukama“.

On ocenjuje da je Zapad odgovoran za „kampanju klevete“ protiv Surovikina.

„Kampanja klevete Surovikina koju sponzorišu SAD, kao i pozivi na potpunu likvidaciju svih Vagnerovih struktura širom sveta, očigledno su inspirisani Zapadom kako bi se diskreditovao jedan od najpoznatijih ruskih generala“, ocenio je on.

Povod za ovakve spekulacije je činjenica da je Prigožin više puta pozitivno govorio o generalu Surovikinu. Ali, u ruskim krugovima se smatra da bi bilo logično da, posle svega što se dogodilo, ruske bezbedonosne strukture „pokažu razumljivo interesovanje za generala“.

Pretpostavlja se i to da je Surovikin dozvolio kritiku svojih pretpostavljenih u privatnim razgovorima sa Prigožinom pošto mnogi imaju pitanja za komandu vojske.

Upućeni u stanje u ruskim redovima ocenjuju da je veoma mogućno da je general pozvan u Moskvu na niz razgovora sa bezbednosnim agencijama.

Ali, pretpostavlja se da će se Surovikin vratiti na svoje radno mesto.

Sudbina Surovikina sama po sebi neće imati važnost, ukoliko ona ne bude deo širih promena u ruskom komandnom sistemu.

U obračunu (i sporazumu) s Progožinom kao i odluci da se Vagner više ne bori u Ukrajini, mnogo vide odlučnost Kremlja da ukloni najtvrđu liniju koja je podvrgavala vojno i političkoj rukovdstvo najradikalnijioj kritici zbog navodnog mlakog i neodlučnog vođenja borbi.

U tu grupu ulaze i oni koji s vremena na vreme, a sada sve otvorenije, zahtevaju upotrebu nuklearnog naoružanja, obrazlažući to pogledima da bez toga neće biti onemogućeno izbijanje novog svetskog rata.

Ruska javnost i dalje ima tvrd stav prema ukrajinskom sukobu.

U tom smislu ruski mediji razvijaju dva mogućna scenarija. 1) „Pozitivan scenario“: Kremlj analizira svoje pogrešne proračune Vlade koji su doveli do puča i pokušava da ispravi situaciju.

Uključujući kadrovske odluke i rotaciju elita.

Ne samo u oblasti odbrane, već u svim sferama javnog života. Onda će Surovikin morati tiho da radi na svom mestu, pa čak i da očekuje unapređenje. 2) „Negativan scenario“: počinje lov na veštice, progon neželjenih ljudi, ulizice će dominirati nad profesionalcima. Kako će se ovo završiti na frontu nije teško pretpostaviti.

Veličanstveni poklon će biti učinjen neprijatelju.

Neki od njih se nadaju „da će prevladati razboritost i da će se događaji razvijati prema prvoj opciji“.

Njima na ruku, međutim, ne idu informacije da se već vode pregovore između dve strane i da je dominantan pristup da se borbe okončaju na sadašnjim linijama.

To je već bio dovoljan razloga da ukrajinski predsednik Zelenski izjavi da Ukrajina „nikada neće pristati na zamrznuti sukob“, što implicira ovakvo diplomatsko rešenje.

Ali, ukoliko ono bude prihvaćeno, obe strane moraće da se odreknu svojih maksimalnih ciljeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari