Rusija šalje u Ukrajinu nastavnike da bi tamošnjim učenicima ponudili "korektno" obrazovanje 1EPA-EFE/SERGEY KOZLOV

Rusija je obećala da će stotinama nastavnika platiti veliku svotu novca ako predstojeće školske godine odu u okupiranu Ukrajinu i pruže tamošnjim učenicima „korektno“ obrazovanje, koje će, kako se navodi, uključivati stav Rusije o ukrajinskoj istoriji, piše Vašington post.

Za neke nastavnike u Čuvašiji, republici na oko 400 milja istočno od Moskve, ta ponuda je izgledala primamljivo. Prosečna mesečna plata u regionu je oko 550 dolara, ali potencijalna plata koju je direktor škole naveo u jednoj grupi za četovanje nastavnika iz Čuvašije je viša od 2.900 dolara mesečno.

„Hitno“, pisalo je u njegovoj poruci od 17. juna. „Potrebni nastavnici za regione Zaporožje i Herson tokom letnjeg perioda. 8.600 rublja dnevno. Opis posla je priprema škola za novu školsku godinu. Bespalatan prevoz do tamo i nazad. Može se razgovarati o smeštaju i hrani.“

Direktor je sat vremena kasnije dodao:“Dragi nastavnici, da li još neko želi da pomogne kolegama? Situacija u ovim regionima je bezbedna. Molim vas, brzo odgovorite.“

Vašington post je imao uvid u obe poruke, zahvaljujući Alijansi nastavnika, nezavisne grupe u Rusiji.

Plata je toliko unosna da je jedan od članova grupe na kratko razmišljao da odgovori pre nego što ga je njegov direktor upozorio da je lud ako ode u Ukrajinu.

„Svi razumeju sve. Ova putovanja neće rezultirati ničim dobrim“, rekao je nastavnik koji je tražio anonimnost iz straha od odmazde.

Vašington post ukazuje da Moskva sprovodi napore za rusifikaciju u okupiranim regonima, za koje se ispostavlja da su osmišljeni tako da među Ukrajincima suzbiju osećaj za istoriju, naciju i čak jezik.

Targetiranje onoga što uče deca je ključna strategija. Ukrajinsko obrazovanje „se mora korigovati“, rekao je ruski ministar obrazovanja Sergej Kravcov 28. juna na sednici Jedinstvene Rusije, partije ruskog predsednika Vladimira Putina.

Ipak, kako se navodi, napori Kremlja prevazilaze škole, te je blokirao ukrajinsku mobilnu mrežu i medije u područjima koja su pod njegovom kontrolom dok objavljuje rusku državnu propagandu o svojoj „denacifikaciji“ zemlje. Takođe su skinute ruske table sa nazivima gradova i stavljene ruske. A u skladu s Putinovim dekretom Moskva pokušava da navede Ukrajince širom zemlje da se prijave za ruske pasoše.

Za septembar su planirani referendumi o „pridruživanju“ okupiranih teritorija Rusiji. Kremlj takođe daje nagoveštaje mogućeg glasanja o tome da ruski bude zvanični jezik Ukrajine.

Prema listi koja je bila objavljena na sajtu Ministarstva obrazovanja Dagestana, ali se, kako se navodi, više ne može videti, gotovo 250 nastavnika, uključujući 57 iz republike Dagestan na jugu Rusije, se prijavilo da ide u Ukrajinu. Među njihovim destinacijama su separatistički regioni Lugansk i Donjeck koji uživaju podršku Moskve, Zaporožje i Herson. Ministarstvo je oglasilo na sajtu veliko povećanje plate – postojećoj nastavničkoj plati se dodaje još 8.000 rubalja dnevno, odnosno oko 137 dolara.

Kako piše Vašington post, Georgij Grigorijev iz grada Iževsk se prijavio zbog plate. Ne boji se potencijalnih opasnosti i planira da ode na najmanje godinu dana. „Onda ću verovatno tamo i ostati“, rekao je. „Verovatno ću tamo kupiti stan. Nemam šta da izgubim.“

On predaje ruski jezik i književnost, kao i hemiju i biologiju. „Obećavaju veoma dobru platu i smeštaj“, objasnio je Grigorijev u telefonskom intervjuu. „I pomislio sam:’Zašto da ne?’ Razveden sam, imam odraslu decu, tako da mogu da radim i tamo, posebno za tako dobru platu.“

Jedan drugi nastavnik koji živi u regionu Astrahan, a koji je zahtevao anonimnost, rekao je preko telefona da se prijavio da predaje u Ukrajini „jer želi da bude koristan tamo. Verujem da je život u tim regionima težak i želim da tamo pomognem ljudima.“

Kancelarije Ministarstva obrazovanja u Moskvi i Dagestanu nisu odgovorile na pitanja Vašington posta, ali je Ministarstvo krajem juna navelo za Vladin list Rosiskaja gazeta da uvodi „ruske standarde visokog kvaliteta da bi škole mogle da funkcionišu kako treba“. Nezavisni ruski medij „Kavkaski čvor“ je izvestio da je portparol dagestanskog ministarstva rekao da je naređenje da se angažuju nastavnici stiglo 6. jula uveče, sa rokom od dva dana da se dobiju odgovori.

Ruski ministar obrazovanja Kravcov, jedan od najentuzijastičnijih pristalica Putinovog projekta rusifikacije, je sredinom juna posetio Melitopolj i naglasio da je Moskva rešila da podučava ukrajinsku decu ruskoj verziji istorija nacija.

„Glavni zadatak jeste da se deci kaže cela istina, istina o našim bratskim narodima, zajedničkim dostignućima i pobedama“, rekao je ruskim novinarima u okupiranom gradu. On je dodao da će Rusija ostati u regionu „zauvek“.

Nekoliko dana nakon što je Putinova partija saopštila ovog meseca da je „brigada“ nastavnika došla u Ukrajinu, Kravcov je posetio grad na severoistoku i rekao da je stigao i prvi paket ruskih udžbenika, uključujući udžbenike za učenje jezika i udžbenike istorije. Ukrajinska deca, ukazao je, moraju da se edukuju „po tradiciji prijateljstva“ s Rusima. Rezultat će biti „naša srećna deca“.

Ova inicijativa je usledila usred velikih izmena ruskog sistema obrazovanja, koje su uveli uglavnom najviši zvaničnici bezbednosti, koji su apelovali na škole da grade nove generacije „patriota“. Udžbenici istorije su menjani tako da odražavaju Putinov stav da Ukrajina nikada nije bila prava država, piše Vašington post.

Ruski nastavnici, dodaje se, moraju od septembra da drže nove časove, koji su naslovljeni „Razgovori o važnim stvarima“. Na njima moraju da se prate smernice Vlade u vezi s tim šta deca treba da uče o ratu u Ukrajini i aktuelnim događajima, što je pristup koji podseća na časove „politinformacija“ iz doba Sovjetskog Saveza. Kako se navodi, ako se na časovima prate Putinove instrukcije, oni će odražavati njegovu pogrešnu tvrdnju da je Ukrajina izvršila „genocid“ ili da njenu vladu čine „nacisti“, koji su rešeni da napadnu Rusiju.

Nastavnica iz Sankt Peterburga koja se Vašington postu predstavila samo kao Larisa iz straha da bi mogla da bude uhapšena, smatra da je podučavanje u Ukrajini „moralno neprihvatljivo“ jer su tamo u napadima ruskih snaga ubijeni ili raseljeni milioni ljudi.

Larisa očekuje da će najteži zadatak imati nastavnici istorije – da promene stavove Ukrajinaca prema prošlosti njihove zemlje da bi odgovarali zahtevima ruske vlade.

„Ne verujem da će to biti uspešno. Oni koji zavise od vas mogu da se pod pretnjom da budu ubijeni ili kažnjeni pretvaraju da vam veruju. Ali duboko u srcu vam neće verovati i čekaće svaku priliku da vam se osvete“, rekla je Larisa.

Danil Ken, lider Alijanse nastavnika, rekao je da su pojedine regionalne vlade izbrisale iz grupa za četovanje ponude angažmana čim su lokalni mediji počeli da izveštavaju o tome. On pretpostavlja da su vlade zabrinute da nastavnici mogu da se žale na male plate u Rusiji, naročito u područjima gde nema dovoljno nastavnika.

Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari