
Američka vlada najavila je i carinsku zaplenu proizvoda za koje se sumnja da su ih proizveli radnici na prinudnom radu u regionu Sinkjang.
Taj region je najveći globalni izvoznik pamuka, pa bi ova zabrana mogla da ima znatne posledice po trgovinu.
Trampova administracija već je blokirala uvoz proizvoda nekih kompanija za koje se sumnja da koriste prinudni rad u Sinkjangu, a to su najavile i Kanada i Velika Britanija.
Zapad tvrdi da je više od milion Ujgura i pripadnika drugih uglavnom muslimanskih manjinskih grupa pritvoreno u logorima u regionu Sinkjang, što Kina negira.
Pored prinudnog rada, oni su podvrgnuti mučenju, žene prisilnoj sterilizaciji, a svi i političkoj indoktrinaciji, kao i kulturološkoj asimilaciji.
Kina, međutim, negira sve te navode već kao cilj rada kampove navodi suzbijanje verskog radikalizma u manjinskim grupama.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Мислим да је „брат“ Си прави демократа, и да тамо сви имају права. Ако се неко буни, има право да буде стрељан. Демократија!