Sanders i Voren "idu previše ulevo" 1Foto: EPA-EFE/ ETIENNE LAURENT

Kandidati Demokratske stranke za američke predsedničke izbore Berni Sanders i Elizabet Voren, „progresivni“, kako se navodi u izveštajima, suočili su se sa snažnim izazovima koje su im uputili umereni kandidati, koji smatraju da stranka naginje „previše levo“ da bi uspela da „preotme“ Belu kuću od sadašnjeg predsednika Donalda Trampa 2020. godine.

Tokom prve od dve debate među demokratskim kandidatima u Detroitu, Sanders i Voren su se udružili kako bi odbranili svoje zajedničke stavove o pitanjima kao što su univerzalna zdravstvena zaštita i imigracija, što su centristi iz stranke brzo osporili. Bivši kongresmen iz Merilenda DŽon Dilejni optužio je Sandersa i Voren da obećavaju „lošu politiku“ koja, prema njegovim rečima, pruža „nemoguća obećanja koja će odbiti nezavisne glasače i doprineti da Tramp bude ponovo izabran“. Voren mu se suprotstavila rekavši da demokrate ne mogu da osvoje Belu kuću uz pomoć „malih ideja i beskičmenjaštva“.

Kasnije, kada je Dilejni zatražio da se demokrate usredsrede na probleme kao što je infrastruktura, Voren je odgovorila: „Ne razumem zašto se iko muči da se kandiduje za predsednika Sjedinjenih Država da bi govorio o onome što ne možemo da uradimo i onome za šta ne treba da se borimo“.

Voren i Sanders su bili među prvih deset kandidata u debati, dok su u narednoj grupi bivši potpredsednik DŽo Bajden i senatroka iz Kalifornije Kamala Haris. U prvoj debati Voren i Sanders nisu ulazili u konflikt međusobno već su se umesto toga zajednički branili od napada centrista.

NJih dvoje su se našli na meti kandidata kao što su senatorka iz Minesote Ejmi Klobučar, kongresmen iz Ohaja Tim Rajan, bivši guverner Kolorada DŽon Hikenluper i guvrener Montane Stiv Bulok. Kako prenosi Gardijan, zvezde u usponu – Pit Butidžidž i Beto O’Rurk, takođe su učestvovali u ovoj debati i našli se između progresivnog i centrističkog krila stranke. Tokom debate je često dolazilo do svađa, a kandidati su razgovarali o neslaganjima usled različitih pogleda na pitanja kao što su zdravstvena zaštita, imigracija i vatreno oružje.

Više puta je u diskusiji dominirala razmena mišljenja o sistemu „Medicare for All“, predlogu o zdravstvenom osiguranju koji podržava samo određen broj kandidata demokrata. Sanders i Voren su insistirali na uvođenju promena u rešavanje pitanja kao što su zdravstvena zaštita, porezi i nejednaki prihodi. Oboje se zalažu za besplatno fakultetsko obrazovanje, a Voren zagovara i uvođenje poreza za najbogatije.

Kada je u pitanju imigracija, kandidati nisu imali bitno različita mišljenja, s obzirom na to da se većina njih zalaže za obuhvatne reforme, uključujući i rešavanje pitanja državljanstva za nedokumentovane migrante. Učesnici debate su bili složni i u protivljenju Trampovoj takozvanoj „politici nulte tolerancije“, koja je dovela do razdvajanja porodica na granici sa Meksikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari