SDA i SNSD iako su osvojili najviše glasova najveći gubitnici izbora, izgubili Sarajevo i Banjaluku 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Stranka demokratske akcije (SDA) su, prema proceni analitičara, najveći gubitnici izbora u BiH, mada su osvojili najviše glasova na juče održanim izborima.

SNSD Milorada Dodika izgubio je poziciju gradonačelnika Banjaluke, u kojoj je neprikosnoveno vladao u poslednje 22 godine.

Njihov kandidat Igor Radojičić, koga su podržale i ostale stranke vladajuće koalicije u RS, izgubio je od opozicionog kandidata Draška Stanivukovića (PDP), koga je podržala i Srpska demokratska stranka.

Dodik nije uspeo da osvoji Bijeljinu, jer je Mićo Mićić (SDS-Semberija), koji je pre nekoliko meseci pred izbore prešao u tabor vladajućih i imao podršku SNSD-a, izgubio izbore od Ljubiše Petrovića iz SDS-a, čija je kandidatura objavljena u poslednji čas.

Dodik je saopštio da će SNSD imati načelnika ili gradonačelnika u 41 lokalnoj zajednici, ali je ta stranka izgubila načelnička mesta u Derventi, Brodu, Modriči, gde su takođe vladali godinama.

Prvi put građani Istočnog Sarajeva neposredno su birali gradonačelnika, a poverenje su dali Ljubiši Ćosiću iz SNSD-a, dosadašnjem načelniku opštine Istočno Novo Sarajevo.

U Doboju gradonačelnik ostaje Boris Jerinić, takođe nekadašnji funkcioner SDS-a, koga je SNSD kandidovao za još jedan mandat.

Trebinje će i u naredne četiri godine voditi SNSD-ov Mirko Ćurić, dok se još ne zna ko će biti novi načelnik Srebrenice, s ozbirom na to da se iz časa u čas menjaju rezultati.

Kandidati za načelnika Srebrenice su Mladen Grujičić, koga su podržale sve srpske stranke, i Alija Tabaković, kandidat stranaka probosanskog bloka.

Na osnovu 50 odsto obrađenih biračkih mesta u Srebrenici, Grujičić, kandidat koalicije „Zajedno za Srebrenicu“ ima 61,47 posto glasova, dok Alija Tabaković, ispred Inicijative „Moja adresa Srebrenica“, zaostaje sa 37,66 posto.

U Federaciji BiH najveći gubitnik izbora je SDA, koja je izgubila vlast u Sarajevu, gde su primat preuzele stranke tzv. „Četvorke“.

„Može se reći da smo u Sarajevu izgubili, a da smo u Bosni i Hercegovini pobedili. Na prošlim izborima imali smo načelnike u 30 opština, a sad ćemo imati koju manje“, kazao je Izetbegović.

HDZ je uspeo da zadrži sve opštine u kojima je imao vlast, osim Tomislavgrada.

Pod lupom: Niko ne sumnja u rezultate izbora

Posmatrači koalcije „Pod lupom“ ocenili su danas da su lokalni izbori u Bosni i Hercegovini (BiH), održani u nedelju, uspešno sprovedeni na terenu i da je izborni dan prošao u skladu sa Izbornim zakonom BiH.

„Kao društvo pokazali smo demokratsku zrelost, a prvi put imali smo situaciju da tokom izborne noći ni jedna politička stranka nije dovodila u pitanje izborne rezultate“, ocenio je Dario Jovanović, direktor projekta koalicije „Pod lupom“, preneo je RSE.

Kako je rekao, na oko četiri odsto biračkih mesta u BiH primećena je određena nepravilnost i napomenuo da će koalicija „Pod lupom“ na ovim mestima zahtevati ponovo brojanje glasova, ili, ukoliko to bude potrebno, ponavljanje izbora.

„U Doboju i Banjaluci(Republika Srpska), zabeležen je zabranjen pristup posmatračima, dok je u opštini Čelić u severoistočnom delu BiH, bilo lažnog predstavljanja. U opštini Novi Grad u Republici Srpskoj (RS), najmanje 29 otvorenih vreća sa izbornim listićima stiglo je u prostorije Centralne izborne komisije BiH (CIK BiH)“, istakao je Jovanović.

Iz koalicije „Pod lupom“ naveli su da su epidemiološke mere poštovane na većini izbornih mesta, ali da veliki problem predstavlja to što svim osobama obolelim od korona virusa, ili osobama koje su bile u izolaciji, nije omogućeno da ostvare svoje pravo zagarantovano Ustavom BiH.

„Samo 3.555 birača u BiH prijavilo se za glasanje kod Kovid mobilnih timova, a to je 10 odsto od ukupno registrovano obolelih od korona virusa. Značajnom delu njih to je onemogućeno, najviše zbog komplikovane administracije“, rekao je Jovanović.

CIK BiH utvrdio je 10. novembra pravila po kojima će glasati oboleli od Kovid-19. Pozitivni i birači u izolaciji mogli su ostvariti pravo glasa putem posebnog mobilnog tima koji je dolazio na kućnu adresu.

Pre toga, oboleli od korona virusa, kao i oni u izolaciji, morali su da se registruju kod nadležene izborne komisije osnovne izborne jedinice, na način da su uputili pismeni, ili elektronski zahtev za ovakav način glasanja, uz dostavljen dokaz u vidu medicinskog nalaza, ili izrečene mere izolacije.

Vehid Šehić iz Koalicije „Pod lupom“ rekao je da treba ceniti procenat izlaznosti građana na lokalne izbore u BiH, s obzirom da su se održavali u vanrednoj situaciji, odnosno tokom pandemije Kovid-19.

CIK BiH naveo je da je, 15. novembra, do 19 sati, izlaznost na lokalnim izborima u BiH bila 50 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari