Selektivna restitucija u Poljskoj 1Varšava Foto: Wikipedia

Međunarodna Jevrejska organizacija izrazila je razočarenje zbog predloga poljskog
zakona kojim bi trebalo da se uredi nadokanada imovine koju su komunisti oduzeli, jer isključuje većinu onih koji su preživeli holokaust i njihove naslednike, piše AP.

Poljsko ministarstvo pravde prošle nedelje objavilo je nacrt koji podrazumeva poljsko državljanstvo i ograničava nadoknadu supružnicima, deci i unicima.

Svetska jevrejska organizacija za restituciju tvrdi da ti uslovi isključuju većinu prezivelih Holokausta i njihove porodice zato što su mnogi napustili Poljsku tokom i posle Drugog svetskog rata. Ta organizacija takođe tvrdi da zbog stradanja u Holokaustu naslednici su rođaci pre nego
direktni potomci.

Svetski Jevrejski Kongres (WJRO) takođe je izrazio razočarenje zbog toga što će preživeli Holokausta biti isključeni iz zakona.

Gideon Tejlor, šef operacija WJRO izjavio je u sredu da se još nada da zakon može biti izmenjen tako da uključi poljske preživele u holokaustu.

„Nije to samo zbog nadoknade, to je zbog povezivanja sa mestom“, rekao je on. “ Za mnoge naslednike to je veza sa generacijama na udaljenom mestu koje je bilo deo njihovog porodičnog tkiva, ali je od njih oduzeto“.

Problem je što je komunističkim dekretom oduzeta brojna privatna imovina poljskim građanima. Većina pravih vlasnika nisu bili Jevreji ali je značajan deo imovine bio u vlasništvu Jevreja i odražavao je jevrejsko prisustvo u Poljskoj pre nego su Nemci tokom Holokausta pobili mnoge
poljske Jevreje.

Do pada komunizma širom Istočne Evrope Poljska je bila jedina država koja nije daleko odmakla u zakonskoj regulativi procesa restitucije, jedino u ponekom pojedinačnom slučaju bilo je povratka vlasništva sudskom odlukom.

Manjak sveobuhvatnog zakonskog okvira doveo je do neregularnosti u restituciji, uključujući prevare, što je izazivalo ogorčenje. Zamenik ministra pravde Patrik Jaki koji gura izmene zakona
kaže da bi trebalo okončati takve „patološke situacije“.

Nacrt treba da usvoje zakonodavci (parlamenet) i predsednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari