Selo u Indiji slavilo pobedu "svoje potpredsednice SAD" 1Foto:Beta/AP

Proglašenje pobede na predsedničkim izborima u SAD Kamale Haris kao kandidatkinje za potpredsednicu izazvalo je oduševljenje meštana sela iz kojeg potiču njeni preci.

Slavilo se uz vatromet, plakate sa likom buduće potpredsednice i slatkiše. Meštani malog sela Tulasendrapuram, iz kojeg potiče deda Kamale Haris, su iz svojih kuća izašli sa plakatima s njenim likom, a slavilo se uz vatromet i slatkiše, dok su se u hinduističkom hramu održavale molitve. Seljani kažu da su jako srećni zbog proglašenja rezultata izbora u SAD i tvrde da će Kamalu Haris pozvati da poseti selo. Selo Tulasendrapuram nalazi se na oko 320 kilometara južno od Čenaja, a u njemu je rođen deda Kamale Haris sa majčine strane pre više od jednog veka. Majka buduće potpredsednice SAD je iz Indije, dok je njen otac sa Jamajke, a oboje su otišli u SAD na studije. Harisova je posetila Tulasendrapuram kada joj je bilo pet godina, a često je govorila o svojim uspomenama na šetnje s njenim dedom na plažama Čenaja, u koji se sa porodicom preselio iz rodnog sela pre skoro 90 godina.

Indija pozdravlja izbor Kamale Haris za potpredsednicu SAD

Indijski premijer Narendra Modi čestitao je DŽou Bajdenu na pobedi na predsedničkim izborima i naveo da je izbor Kamale Haris za potpredsednicu izvor „neizmernog ponosa“.

„Vaš uspeh pokazuje put i izvor je neizmernog ponosa za sve Amerikance indijskog porekla“, poručio je Modi. Ujak Kamale Haris, Indijac Balačandran Gopalan, profesor univerziteta, rekao je da je uvek znao da će ona uspeti. On je izjavio da će porodica Kamale Haris koja živi u Indiji ići u SAD za njenu inauguraciju u januaru. Rekao je da je porodica bila prisutna kada je ona polagala zakletvu za senatora, i da će biti zajedno i kada bude polagala zakletvu za potpredsednicu SAD.

I u glavnom gradu Indije NJu Delhiju stanovnici su se radovali zbog indijskog porekla Kamale Haris. „Činjenica da je ona potpredsednica SAD je veliki poduhvat ne samo za SAD i Indijce nego i za žene celog sveta“, rekla je za Frans pres Smitašri Mišra, koja radi u sektoru zdravstva i razvoja u glavnom gradu Indije. „Ta pobeda je tračak nade, nade da ostanete jaki u društvu koje vam stalno sudi prema arhaičnim stavovima o polu, rasi, etničkoj pripadnosti“, dodala je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari