Svet • 09.06.2026. 21:32
Naslovna strana za 25. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Dopada mi se komentar i mogu reći veoma blizu istine sa malo korekcije . No i ovakavo mišljenje i naravno kao osnova Kant, koja ukazuje na prošla i sadašnja zbivanja koja se sukobi sa trećim … Da pojasnim, Kant je u sadašnjost i ,, prošlost,, koja se u osnovi i dalje spominje kao osnova za obradu osobnih dešavanje i pravcima koje danas svet ide velikom brzinom . Prosto rečeno, čovek postaje rob a samostalno i sloboda mišljenja se gase. I…
Žižekovo tumačenje Kantove etike je potpuno iskrivljeno. Ispada da je moralni zakon solipsistički, zasnovan samo u ličnim projekcijama. Naprotiv, Kantov kategorički imperativ svaku ličnu volju podvodi pod univerzalni zakon, pa je jedini kriterijum moralnog postupanja taj da li se takav moralni postupak može transponovati u univerzalni zakon koji će važiti za sve. To nije ni tzv. zlatno pravilo – ne učini drugom ono što ne želiš ni da se tebi učini, to je upravo pravilo konzistentnog i koherentnog moralnog načela koje mora važiti uvek i na svakom mestu.
Žižek je, izgleda, postao previše estradni umetnik, koji zarad zabavljanja publike šokiranjem i ostalim poskočicama, zalazi tamo gde ne bi smeo, a kada bi imao profesionalnu etiku i, izgleda, malo više brana svom afektivnom ponašanju. Navođenje Ajhmana je neumesno. Kako kada bismo muzičku kritiku Vagnera zasnovali na Hitlerovom obožavanju Valkire i Sumraka bogova.
A ko si ti Slavoj da smelo etiketiraš intelektualnu elitu Irana? A taj Iran traje već 6000 godina, tako da se pre svega Islam prilagodio Persiji, a manje Persija Islamu.
Kakva jeziva recenica na kraju. Kako ga nije sramota da poredi Irance – ljude koji se brane od decoubica – sa Netanjahuom i Trampom. Odvratno!