Šok bombe na demonstrante 1Foto: BETA AP Photo

Policija Mjanmara danas je bacala šok bombe kako bi rasterala demonstrante u gradu Jangonu, navode očevici. Istovremeno je bio predviđen sastanak šefova diplomatija susednih zemalja i vojne hunte Mjanmara o načinima da se umire neredi u toj zemlji.

Nedelja i ponedeljak su bila dva „najkrvavija“ dana uličnih nereda od kako je pre mesec dana vojna hunta svrgnula izabranu vladu Aung San Si Ći.

Demonstranti, od kojih dobar deo pod punom opremom – kaciga na glavi, debele rukavice, zaštitne naočare i improvizovani štitovi – okupili su se iza barikada u različitim delovima Jangona. Skandirali su slogane protiv vojske.

„Ako nas ugušite, doći će do eksplozije. Ako budemo napadnuti, uzvratićemo“, uzvikivala je masa pre nego što je policija šok bombama pokušala da razbije skup, navode svedoci, prenose strani mediji.

Kako se navodi, deonice glavnih puteva u centru Jangona bile su sablasno tihe, ali napete imajući u vidu da su odredi naoružanih policajaca patrolirali na glavnim raskrsnicama.

Oko pagode Sule, u strogom centru Jangona, mestu okupljanja demonstranata poslednjih nedelja, bio je, kažu, vidljiv manji broj pešaka.

Najmanje 21 demonstrant ubijen je za mesec dana protesta, dok vojna hunta tvrdi da je ubijen jedan policajac.

Stotine ljudi je uhapšeno od kada je izveden puč, tvrde aktivisti za zaštitu ljudskih prava.

Među njima je i novinar Demokratskog glasa Burme (DVB) Kaung Miat Hlaing, koji je uživo na svojoj Fejsbuk stranici prenosio dolazak snaga bezbednosti ispred njegovog stana u ponedeljak u primorskom gradu Mjeik, gde je snimao demonstrante.

Tokom snimka čuli su se glasni povici novinara upućeni snagama reda: „Ako pucate, kako ću onda da siđem?“

Kaung je od ponedeljka u pritvoru sa ostalim novinarima koji su uhapšeni od 1. februara. Brojni su pozivi upućeni hunti da puste na slobodu novinare kako bi mogli slobodno da obavljaju svoj posao.

Ocene su da je vojni udar zaustavio svaku mogućnost kretanja Mjanmara ka demokratiji nakon gotovo 50 godina vladavine vojske.

Događaji u ovoj zemlji izazvali su brojne osude i sankcije Sjedinjenih Država i drugih zapadnih zemalja, ali i bojazan suseda.

Singapurski ministar inostranih poslova Vivijan Balakrišna kazao je pred jučerašnji video sastanak da će njegove kolege iz Asocijacije država Jugoistočne Azije (ASEAN) biti vrlo iskrene i reći predstavnicima hunte da su „zgroženi nasiljem“.

U intervjuu u ponedeljak Balakrišna je rekao da će „ASEAN podstaći dijalog između Aung San Su Ći i hunte“.

„Oni treba da razgovaraju, a mi moramo da im pomognemo da se sastanu“, rekao je Balakrišna.

Članice ASEAN-a su još Mjanmar, Singapur, Filipini, Indonezija, Tajland, Laos, Kambodža, Malezija, Bruneji i Vijetnam.

Vojska je puč pravdala tvrdeći da su njene žalbe na prevaru na izborima u novembru na kojima je pobedila stranka Aung San Su Ći ignorisane. Izborna komisija je rekla da je glasanje bilo fer i pošteno.

Lider hunte Min Aung Hlaing, u izjavi koja je pročitana na državnoj televiziji, kazao je da će vođe protesta i „podstrekači“ biti kažnjeni zapretivši „akcijom protiv državnih službenika koji odbijaju da rade“.

On se obavezao da će sazvati nove izbore i predati vlast pobedniku, iako nije precizirao vremenski okvir.

Napore ASEAN-a da stupi u vezu sa mjanmarskom vojskom neki su kritikovali, a Komitet svrgnutih mjanmarskih poslanika proglasio je huntu „terorističkom“ grupom navodeći da bi joj angažman ASEAN-a dao legitimitet.

Sa, izaslanik komiteta pri Ujedinjenim nacijama, rekao je da „ASEAN ne bi trebalo da ima veze sa nelegitimnim vojnim režimom“.

Aung San Su Ći (75) pojavila se u ponedjeljak na sudskom ročištu preko video veze.

Dobitnica Nobelove nagrade za mir nije viđena u javnosti otkako je srušena njena vlada i kada je pritvorena zajedno sa drugim partijskim liderima.

Sjedinjene Države su u ponedeljak upozorile mjanmarsku vojsku da će preduzeti više, ako snage bezbednosti nastave da ubijaju nenaoružane ljude i napadaju novinare i aktiviste, što je portparol Stejt departmenta Edvard Prajs nazvao „groznim nasiljem“.

Sekretarka za štampu Bele kuće Džen Psaki rekla je da Bajdenova administracija priprema dalje mere protiv odgovornih za puč.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari