SOS pozivi SAD i Indiji 1Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Politička kriza na Maldivima se ne smiruje, a danas su sprovedena nova hapšenja.

Policija je uhapsila dvojicu sudija Vrhovnog suda Abdula Saeda i Alija Hameda samo nekoliko sati pošto je u zemlji uvedeno vanredno stanje. Prethodno je stavljen u kućni pritvor bivši predsednik Maumun Abdul Gajum, koji je vladao 30 godina ovom ostrvskom zemljom u Indijskom okeanu. Zajedno sa Gajumom, inače polubratom aktuelnog lidera Abdula Jamina Gajuma, uhapšen je i njegov zet.

Politička kriza u ovoj državi počela je kada je predsednik Abdul Jamen odbio da se povinuje prošlonedeljnoj sudskoj naredbi o puštanju na slobodu grupe opozicionih političara, što je opozicija nazvala „čistkom“. Sud je takođe presudio da je suđenje bivšem predsedniku Mohamedu Našidu, koji živi u egzilu, bilo protivustavno. Pokušaj policijskog komesara zemlje da se povinuje sudskoj naredbi rezultirao je njegovim otkazom. Vojsci je naređeno da se odupre svakom pokušaju opoziva ili smene predsednika Jamena.

Petnaestodnevno vanredno stanje uvedeno je u ponedeljak kada su data šira ovlašćenja bezbednosnim snagama da hapse, a zabranjen je i svaki vid političkog okupljanja. Našid je pozvao Indiju i SAD da pomognu svrgavanje predsednika Jamena koji je „ilegalno“ primenio vojne mere. Preko svog tviter naloga Našid je zatražio od Indije da pošalje svog predstavnika koji bi pomogao oslobađanju političkih zatvorenika, a od SAD da uvedu finansijske sankcije liderima ove zemlje. Našid, inače prvi demokratski izabrani lider Maldiva, u izjavi za Bi-Bi-Si navodi da su postupci vlade potpuno nezakoniti i da predstavljaju državni udar. „Maldivima je dosta kriminala i nezakonitog režima. Predsednik Jamen bi trebalo odmah da podnese ostavku“, rekao je Našid.

Od kada je preuzeo vlast 2013. Jamena optužuju za urušavanje slobode govora u zemlji i hapšenje političkih protivnika. U prvim reakcijama na situaciju na Maldivima američki Stejt department izrazio je žaljenje zbog ovakvog razvoja situacije. Savet za nacionalnu bezbednost SAD upozorio je na svom Tviter nalogu da „svet prati situaciju“. Boris Džonson, šef diplomatije Velike Britanije, zemlje čiji su Maldivi bili kolonija, pozvao je predsednika Jamena da ukine vanredno stanje. Politička kriza pogodila je Maldive u jeku turističke sezone kada desetine hiljada stranaca posećuju tropske obale ove zemlje.

Od turizma ekonomija ove zemlje je sakupila prošle godine 2.7 milijardi dolara. To je ujedno i najveća privredna grana u državi, koja broji 400.000 stanovnika. Budući da je turizam vitalni deo ekonomije postoji bojazan da bi aktuelan politička kriza mogla da nanese veliku štetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari