Da li je osnivanje specijalnog javnog tužilaštva za krivična dela otkrivena tajnim prisluškivanjem u Makedoniji u periodu od 2008. do 2015. godine veliki korak ka „vraćanju vladavini prava“, kako misli gradonačelnik opozicione skopske opštine Centar Andrej Žernovski, ili je neviđeni pravni eksperiment iz kategorije koja bi se mogla nazvati samo „pravno šarlatanstvo“ u kome se u ime Ustava i zakona, isti Ustav i zakon bacaju na đubrište, kako tvrdi vrlo uticajni skopski novinar Darko Janevski, verovatno će ostati otvoreno pitanje pošto iza juče dovršene makedonske pravne konstrukcije stoji međunarodna zajednica u najjačem sastavu, mada i o tom sastavu Žernovski i Janevski imaju oprečan stav: Žernovski pozdravlja odlučujuću ulogu međunarodne zajednice i rad Belgijanca Pitera van Hutea, dok Janevski ovog poslednjeg naziva „nekakvim strancem iz Belgije koji očigledno pojma nema o čemu je reč“.


Dok Žernovski smatra da je izbor posebnog, od postojećeg javnog tužilaštva sasvim odvojenog i nezavisnog, javnog tužioca prilika da „se podsetimo šta su pravo i pravne institucije u našoj državi“, Janevski u oštrom komentaru smatra da su posebnosti u proceduri izbora i statusu posebnog tužioca u redu samo ako se želi i namerava, posle paralelnog tužilaštva, stvoriti posebno sudstvo, poseban parlament, posebna vlada, jednom rečju paralelna država.

Tri makedonska stručnjaka za pravo i borbu protiv korupcije za skopsku televiziju Telma primetili su da je upravo usvojeni Zakon o specijalnom javnom tužiocu „pun nedoslednosti“, ali ipak veruju da od hrabrosti upravo izabrane specijalne javne tužiteljke Katice Janeve zavisi da li će taj zakon dovesti do proklamovanog cilja.

Mada je lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoran Zaev mesecima obećavao, a politička makedonska javnost nestrpljivo očekivala, nisu objavljeni tajno snimljeni telefonski razgovori o slučaju „Monstrum“, odnosno ubistvu pet osoba makedonske nacionalnosti koje se 2012. godine dogodilo na Smiljkovskom jezeru. Ti snimci, po pretnjama SDSM-a, toliko je trebalo da šokiraju građane Makedonije da svi odmah izađu na ulice. Partije etničkih Albanaca u Makedoniji, Demokratska unija za integraciju i Demokratska partija Albanaca veoma su zadovoljne što su uspele da u Zakon o specijalnom javnom tužiocu ubace i odredbu prema kojoj će u nadležnosti specijalnog tužioca biti i sudski slučajevi „Monstrum“ i „Sopot“ za koje je veoma zainteresovana albanska zajednica u Makedoniji. Dve albanske od ukupno četiri političke partije u Makedoniji, čiji dogovor je baza za imenovanje specijalnog javnog tužioca, kao svoj uspeh knjiže i odredbu po kojoj se i ovaj zakon i izbor tužilaca obavljaju dvojnim glasanjem: dvotrećinskom većinom u Sobranju i albanskom većinom po Badinterovom principu. A 25 odsto pomoćnika specijalnog javnog tužioca moraju biti etnički Albanci.

Neko veče je na beogradskoj televiziji B92 crnogorski opozicioni političar Andrija Mandić priželjkivao da se makedonski model izlaska iz političke krize primeni i u Crnoj Gori. Ako ni zbog čega drugog, a onda zato što mnogi makedonski slučaj doživljavaju kao oglednu vežbu za promenu navodno nelegitimne vlasti, način na koji je makedonska kriza proizvedena i savladana zaslužuje veću pažnju nego što je inače u regionu dobija. Kao što i tehnologija vladanja aktuelnog makedonskog premijera Nikole Gruevskog – putem pobeda isključivo na vanrednim izborima organizovanim svake dve godine – upućuje na moguća podražavanja i zaslužuje blagovremenu analizu.

 

Lustriran Frčkovski

Rešenje kojim se profesoru Pravnog fakulteta u Skopju Ljubomiru Frčkovskom na pet godina zabranjuje obavljanje javnih funkcija postalo je pravosnažno pošto je Frčkovski, bivši ministar unutrašnjih poslova Makedonije, zakasnio sa podnošenjem žalbe Višem upravnom sudu, pa mu je žalba odbačena. Kako piše skopski list Dnevnik, Frčkovskom je obavljanje javnih funkcija zabranjeno do 2020. godine jer je po oceni Komisije za lustraciju, kao ministar unutrašnjih poslova, dugi niz godina naređivao praćenje i prisluškivanje političkih neistomišljenika. Očekuje se da Frčkovski, inače vrlo uticajni član Socijaldemokratskog saveza Makedonije, pravdu potraži pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari