Šta je amonijum nitrat - hemikalija koja je potencijalni uzrok eksplozije u Bejrutu 1Foto: EPA-EFE/WAEL HAMZEH & Pixabay/Fabersam

Amonijum nitrat je industrijska hemikalija koja se uglavnom koristi kao đubrivo jer je dobar izvor azota za biljke, a predstavlja i jednu od glavnih komponenti eksploziva.

Nakon jučerašnjih eksplozija u glavnom gradu Libana, u mnogim medijskim izveštajima naglašava se upravo ovo drugo „ubojitije“ svojstvo amonijum nitrata.

„Ova hemikalija sama po sebi nije eksplozivna, već je oksidant koji uvlači kiseonik u vatru – i samim tim čini požar mnogo intenzivnijim“, kaže Gabriel da Silva, predavač hemijskog inženjerstva na Univerzitetu u Melburnu, prenosi britanski Gardijan.

Šta je amonijum nitrat - hemikalija koja je potencijalni uzrok eksplozije u Bejrutu 2
Foto: Pixabay/Fabersam

Po njegovim rečima, amonijum nitrat se može zapaliti samo pod određenim okolnostima, a njih je teško postići.

„Iako amonijum nitrat u stvari može da ugasi požar, ako je ova hemijska supstanca kontaminirana nekim drugim supstancama, na primer uljem, postaje veoma eksplozivna. Mislim da se to dogodilo u Bejrutu“, rekao je da Silva.

Iako hemikalije u vazduhu treba da se raspuste prilično brzo, zaostali zagađivači mogu kasnije da izazovu probleme, na primer da zakisele kišu.

„Ako pogledate dim koji je nastao eksplozijom, on je bio boje krvi. To je zbog zagađivača vazduha u azot oksidu “, dodao je on.

Ako je tačno da je eksplodiralo 2.700 tona amonijum nitrata, to bi značilo da je ova katastrofa veća od one koja se dogodila u Teksasu, 1947. godine, kad je eksplodirala pošiljka od 2.300 tona ove hemikalije, usmrtivši skoro 500 ljudi. Eksplozija je tada stvorila plimni talas visok 4,5 metara.

Slike koje su stigle iz Bejruta podsećaju i na slike uništenja koje se desilo u kineskom gradu Tijanžinu nakon katastrofe u skladištu 2015. godine, kada je poginulo više od 170 ljudi, a stotine njih povređeno.

Prema rečima premijera Libana, Hasan Dijaba, oko 2.700 tona amonijum nitrata eksplodiralo je nakon što je šest godina stajalo neosigurano u skladištu.

Informacija koju je izneo Dijab se poklapa sa izveštajima iz 2013. godine prema kojima je brod koji je prevozio sličnu količinu ove hemikalije istovario svoj teret u luci u Bejrutu.

U eksploziji u Bejrutu poginulo je najmanje 100 ljudi, a više od 4.000 je ranjeno, saopštio je libanski Crveni krst.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari