Šta je HIMARS, američki raketni sistem za Ukrajinu? 1Foto:beta:AP

Zvaničnici Bele kuće potvrdili su da će SAD poslati u Ukrajinu visokomobilni artiljerijski raketni sistem M142, poznat i kao HIMARS.

Ovaj raketni sistem srednjeg dometa dugo je bio na vrhu liste želja Kijeva, koji smatra neophodnim za borbu protiv ruskih snaga koje su se fokusirale na istočnu Ukrajinu.

Američki zvaničnici su potvrdili da će ovi sistemi biti deo paketa pomoći vrednog 700 miliona dolara koji će uključivati helikopter, protivtenkovske sisteme Javelin, taktička vozila, rezervne delove i drugo.

Predsednik Džo Bajden rekao je u utorak za Njujork tajms da će Sjedinjene Države obezbediti Ukrajini naprednije raketne sisteme i municiju, što će joj omogućiti da izveštava o preciznijim napadima na ključne ciljeve na bojnom polju, ali ih nije imenovao.

On je dodao da će ovo oružje pomoći Ukrajini u borbi „na frontu“ i zadobiti „najčvršću moguću poziciju za pregovaračkim stolom“.

Ovaj vojni paket je jedanaesti koji su SAD pripremile za Ukrajinu od početka ruske invazije 24. februara.

Ukupno su SAD od tada za Ukrajinu izdvojile oko 4,5 milijardi dolara, što uključuje haubice odobrene u aprilu, koje su bile najmoćnije artiljerijsko oruđe do sada isporučeno Ukrajini, pre odobrenja HIMARS-a.

Šta je novi sistem koji su poslale SAD?

HIMARS je visokotehnološki laki raketni bacač na točkovima, koji mu daje veću agilnost i manevarsku sposobnost na bojnom polju.

Svaka jedinica može da nosi šest projektila vođenih GPS-om, ponovno punjenje je moguće za oko jedan minut i zahteva mali broj članova osoblja.

Analitičari kažu da je ovaj sistem znatno pouzdaniji od drugih projektila koje trenutno koriste ukrajinske snage.

Domet raketa iz ovog sistema je oko 80 kilometara, skoro duplo duže od haubica M777, koje su SAD ranije isporučile Ukrajini.

Nije poznato koliko će sistema SAD poslati Ukrajini.

Zašto je sistem važan?

Ukrajinski zvaničnici dugo su tražili sisteme artiljerije velikog dometa kako bi sprečili napredovanje ruskih snaga na istoku, u regionu ogromnih polja za koje se generalno smatra da je teže braniti od gustih urbanih područja.

U subotu, dok su ruske snage napale strateški važan grad Severodonjeck, savetnik ukrajinskog predsednika i mirovni pregovarač Mihajlo Podoljak ponovio je da je njegovoj zemlji potrebno oružje većeg dometa da bi odgovorila Rusima.

„Teško je boriti se kada te napadnu sa udaljenosti od 70 kilometara, a nemaš šta da uzvratiš. Ukrajina može da vrati Rusiju iza „gvozdene zavese“, ali za to nam je potrebno efikasno oružje“, rekao je Podoljak.

HIMARS će ukrajinskim snagama dati mogućnost da napadnu duboko iza ruske linije.

Oni takođe mogu pokrenuti napade iz mnogo zaštićenijeg područja.

„Uopšteno govoreći, ukrajinski artiljerijski arsenal je podređen ruskom – i po dometu i po količini“, rekao je za Al Džaziru Samjuel Kreni-Evans, istraživač i analitičar Kraljevskog instituta ujedinjenih službi.

On je dodao da sistemi koje koristi Rusija, u slučaju da budu unapređeni, a pre svega BM-30 Smerč, mogu „obezbediti trajnu i razornu vatru sa udaljenosti od 90 ili 120 kilometara“.

HIMARS će omogućiti Ukrajini, pre svega, mogućnost da dođe do tih sistema u slučaju da su van dometa haubica“, rekao je on.

„Pored toga, sistemi dugog dometa mogu se koristiti za gađanje ruskih logističkih i komandnih i kontrolnih čvorišta, koji su ključni za borbene sposobnosti Rusije.

Efikasnost novih sistema, dodao je on, najviše će zavisiti od „sposobnosti Ukrajine da sprovodi izviđačke i obaveštajne aktivnosti sa druge strane linije i dobro iskoristi te podatke primenom novog sistema“.

Šta su SAD čekale do sada?

SAD su bile u nedoumici zbog slanja oružja čija bi upotreba mogla da prenese sukob van granica Ukrajine.

Vašington do danas nije otvoreno podržao nijedan od napada kratkog dometa koje je Ukrajina navodno izvela unutar ruske teritorije, raketama, dronom ili helikopterima.

Dok bi artiljerijski sistem poput HIMARS-a teoretski mogao da stigne do Rusije ako se aktivira iz oblasti blizu granice, američki zvaničnik je rekao novinarima da su „Ukrajinci dali garancije da neće koristiti sistem za napad na rusku teritoriju“.

SAD su navele da Ukrajini neće dati taktičke raketne sisteme dometa od 300 kilometara.

Rusija je navela da će američka odluka da pošalje HIMARS u Ukrajinu izazvati rizik direktne konfrontacije.

Kremlj je u sredu oštro kritikovao odluku SAD, optužujući Vašington da je dolio ulje na vatru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari