Sukobi u Sudanu: Nastavljaju se evakuacije stranaca, Sudanci beže u Čad i Egipat 1foto: EPA-EFE/BUNDESWEHR HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Evakuacije stranaca nastavljaju se u Sudanu, gde je na stotine ljudi stradalo u do sada devetodnevnoj borbi za vlast između vojske i paravojnih snaga.

Eksplozije i pucnji ne prestaju da odjekuju u Kartumu i drugim gradovima, ali strane prestonice su uspele da ispregovaraju evakuaciju sa dve zaraćene strane: vojskom generala Abdela Fataha al-Burhanea, faktičkog vođe Sudana, i njegovog zamenika koji je postao njegov rival, generalom Mohamedom Hamdan Dagalom, koji komanduje paravojnim snagama za brzu podršku (RSF).

Iznenadna erupcija nasilja između vojske i RSF 15. aprila izazvala je humanitarnu krizu i ubila 420 ljudi.

Borelj: Preko 1.000 državljana EU evakuisano iz Sudana

Zajedno sa milionima Sudanaca koji nemaju pristup osnovnim uslugama i zarobljeni u svojim domovima, hiljade stranih diplomata, humanitarnih radnika, studenata i njihovih porodica našlo se prošle nedelje u ratnoj zoni.

Borbeni avioni su bombardovali prestonicu, glavni aerodrom je bio u centru borbi, a artiljerija je učinila nebezbednim putovanje u jedan od najvećih afričkih gradova, kao i odlazak iz njega.

Više od 1.000 državljana EU evakuisano je iz zemlje, saopštio je danas evropski ministar spoljnih poslova Žozep Borelj.

Nekoliko arapskih prestonica takođe je evakuisalo stotine svojih građana.

Mnogi stranci još čekaju na evakuaciju

Nasilje, uglavnom u glavnom gradu i Darfuru, na zapadu, odnelo je više od 420 mrtvih i 3.700 povređenih, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Većina evakuisanih stranih lica je diplomatsko osoblje, a mnogi državljani još uvek čekaju na mesto u dugim konvojima belih automobila ili autobusa sa logotipima koji stalno polaze za Port Sudan na istočnoj obali ili za vazdušne baze izvan Kartuma.

„Strah od budućnosti“

Stručnjaci i humanitarci se pitaju šta će biti sa Sudancima nakon odlaska velikog broja stranaca.

„Bojim se za njihovu budućnost. Sada oružje i lični interesi teže više od vrednosti i reči: svi scenariji su loši“, napisao je na Tviteru norveški ambasador Endre Stiansen.

Pet miliona stanovnika Kartuma ima samo jedno na umu: da napusti grad koji sve više liči na zamku.

Voda i struja su nestali nekoliko dana, telefonske komunikacije su u prekidu, a hrane ponestaje.

Benzin kao ključ za bekstvo

U zemlji u kojoj je inflacija u normalnim vremenima već bila trocifrena, kilogram pirinča ili litar benzina sada se prodaje po ceni suvog zlata.

Međutim, benzin je ključ za bekstvo: potrebno je mnogo da se stigne do susednog Egipta, 1.000 km severno, ili da se stigne do Port Sudana, 850 km istočno, i nadati se da ćete se ukrcati na brod.

„Uticaj nasilja na ionako kritičnu humanitarnu situaciju u Sudanu se pogoršava“, upozoravaju UN.

Uhvaćene u unakrsnoj vatri, agencije UN i mnoge humanitarne organizacije obustavile su svoje aktivnosti.

Pet humanitarnih radnika, uključujući četvoricu iz UN, je ubijeno, a prema podacima sindikata lekara, skoro tri četvrtine bolnica ne radi.

Hiljade Sudanaca pobeglo je u Čad i Egipat

Hiljade Sudanaca je već pobeglo u Egipat, Južni Sudan i Čad, koji se graniče sa Darfurom.

Borbe su se tokom vikenda dovoljno smirile da su Sjedinjene Države povukle osoblje ambasade vojnim helikopterom, što je izazvalo nalet evakuacija u drugim zemljama.

Francuska i Nemačka saopštile su u ponedeljak da su evakuisale oko 700 ljudi, ne navodeći njihovu nacionalnost.

Avion nemačkog vazduhoplovstva koji je prevozio evakuisane osobe sleteo je u Berlin rano u ponedeljak.

Nekoliko zemalja poslalo je vojne avione iz Džibutija da odvezu ljude iz glavnog grada, dok su druge odvele ljude u konvojima u Port Sudan na Crvenom moru, koji je udaljen oko 800 km putem od Kartuma.

Odatle su se neki brodovi ukrcali za Saudijsku Arabiju.

Izvlačenje stranih državljana

Kina, Danska, Liban, Holandija, Švajcarska i Švedska takođe su saopštile da su evakuisale svoje državljane, dok je Japan rekao da se sprema da pošalje tim za evakuaciju iz Džibutija.

Vojska i RSF zajednički su izveli državni udar 2021. godine, ali su se sukobili tokom pregovora o integraciji dve grupe i formiranju civilne vlade četiri godine nakon što je zbačen autokrata Omar al-Bašir.

Njihovo rivalstvo povećalo je rizik od šireg sukoba koji bi mogao privući spoljne sile, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari