Sukob Klunija i Orbana kao kratkometražni rijaliti 1Foto: EPA-EFE/ ANDY RAIN; FOTO: EPA-EFE/ ARIS OIKONOMOU POOL

Holivudski glumac Džordž Kluni ušao je u sukob s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom pošto je kritikovao Vladu u Budimpešti kao primer vlade „besa i mržnje“ kakve se „mogu videti širom sveta“.

U intervjuu za časopis „Dži Kju“ koji je prošle nedelje objavljen onlajn, Kluni je govorio o snimanju naučno-fantastičnog filma „The Midnight Sky“ u kojem igra naučnika u postapokaliptičnom svetu.

„Nismo bili usred pandemije kada se to dogodilo (snimanje filma), ali je ipak bilo svih onih drugih elemenata, znate, onih elemenata ogromne količine mržnje i besa koju smo na neki način osetili na svojoj koži u ovom trenutku naše istorije širom sveta. Pogledajte (Žaira) Bolsonara u Brazilu ili Orbana u Mađarskoj ili se osvrnite oko sebe – mnogo besa i mržnje“, rekao je Kluni, koji je oženjen advokaticom za ljudska prava Amal Kluni.

On je dodao da je radnja filma smeštena u 2049, ali, kako je ukazao, „ako biste ovu ulogu igrali 30 godina, mogla bi itekako da postane naša realnost ako se dozvoli da se ta mržnja produbljuje“.

Ubrzo je reagovala Orbanova vlada koja je Klunijeve tvrdnje nazvala „neracionalnim“.

„Džordž Kluni je dobar glumac, tako da zaslužuje poštovanje, ali, niko ne treba da ga tretira kao globalnog političkog proroka…“, rekao je Tamaš Mencer, portparol mađarskog ministarstva spoljnih poslova.

Portparol mađarske vlade Ors Farkaš je takođe optužio glumca za propagiranje „proimigracione poruke“ milijardera Džordža Sorosa, koji je rođen u Mađarskoj, a koji je stalno na meti Orbanove vlade.

Kluni je zatim reagovao saopštenjem preko svog menadžera koje je objavio mađarski medij Teleks, u kojem je naveo da „Orbanova propagandna mašina laže i tačka“, dodajući da se sa Sorosem sastao samo jednom i da bi ga bilo „sramota“ kada ne bi govorio protiv autoritarizma.

Holivudski glumac je rekao da je Mađarsku posetio početkom 2000-ih i da je smatrao da je zemlja u tom trenutku „blistavi primer“ demokratskog uspeha nakon pada Sovjetskog Saveza, te da se „raduje danu kada će Mađarska prigrliti ono što je nekada bila.“

„Klunijev sukob sa Orbanom, gotovo ničim izazvan sem činjenicom da je politika mađarskog premijera daleko od Klunijevih svetonazora, napravio je još jedan medijski tajfun, gotovo rijaliti u svega nekoliko sati, gde su obojica razmenila grube izjave jedan od drugom.

I bilo je sasvim očekivano da će komentar Klunija da je Orbanova vlada vlada mržnje i besa biti dočekana na nož i da će lik holivudskog lepotana biti istog trenutka satanizovan i da će mu biti pripisana odrednica „Sorosevog plaćenika“ i „propagandne mašinerije Holivuda“, kaže za Danas Dragan Jovićević, urednik rubrike Kultura u nedeljniku NIN.

Međutim, kako dodaje, pitanje koje se može postaviti jeste zbog čega bi Kluniju uopšte smetala Orbanova vlada i još važnije, šta je to u samoj izjavi iritantno toliko da mađarski premijer, „u trenutku potpunog kolapsa sistema, odgovara jednom glumcu sa najvećih i najsvetlijih bilborda“.

„Najjednostavniji odgovor bi bio da zapravo ni jedan ni drugi ne bi imali razloga da se upuštaju u međusoban sukob osim ličnih poena koje time stiču i samopromocije jer je pažnja koju su privukle njihove izjave deo sveopšteg medijskog cirkusa“, ocenjuje Jovićević.

Jasno je da u vremenu kada promovišu nove filmove, objašnjava naš sagovornik, holivudske zvezde, poslednjih godina naročito, pribegavaju i tom angažovanom stavu, koji je u mnogo čemu i definisao aktuelnu politiku SAD.

„Za zvezdu kalibra Džordž Kluni pitanje vlade jedne srednjoevropske zemlje koja je hiljadama milja daleko od njega zapravo je bezazleni način da privuče opštu pažnju ne toliko na sebe, koliko na film koji promoviše“, kaže Jovićević.

Kako se već dugo ovaj film kotira visoko kada su predstojeće nagrade u pitanju, napominje naš sagovornik, tako je neophodno da se njegovom filmskog autorstvu doda jedna vrednost više, u ovom slučaju ta društveno-politička, zahvaljujući kojoj se već dugo privlače glasovi članova raznih akademija i udruženja koje odlučuju o pozlaćenim statuetama.

„Dakle ništa novo. Samo što je Džordž Kluni u međuvremenu dobro izučio kako se dobijaju nagrade u svetu filma, što naravno ne isključuje tačnost i vrednost izjave kojom je privukao iznenada toliku pažnju“, ukazuje Jovićević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari