"Sumnjivi papiri" goreli kod konzulata 1Foto: EPA-EFE/ JEROME FAVRE

Konzulat Kine u Hjustonu, u američkoj državi Teksas, mora biti zatvoren do petka, stoji u naredbi administracije u Vašingtonu, što Peking opisuje kao „političku provokaciju“.

Stejt department navodi da je ovakva odluka doneta kako bi se „zaštitila intelektualna svojina Amerikanaca“. Međutim, za portparola kineskog ministarstva spoljnih poslova Vanga Venbina ova odluka SAD je „nepristojna i neopravdana“.

Do ovakvog razvoja događaja usledilo je pošto su snimljeni neimenovani pojedinci kako ubacuju papire u kontejnere koji gore u dvorištu zgrade konzulata. Kako piše Bi-Bi-Si, prvi znak da se nešto neobično događa u dvorištu konzulata pojavio se u utorak kada su ljudi, čiji prozori gledaju na dvorište zdanja, video dokumentovali i izvestili o nekoliko kontejnera koji gore.

Na fotografijama se vidi nekoliko osoba kako ubacuju papir u kontejnere koji gore. Kasnije je zabeleženo kako sipaju vodu da ugase vatru. Policijski zvaničnik u Hjustonu napisao je na Tviteru da im nije bio odobren pristup da uđu u zdanje odakle se video dim. Vang je, ne spominjući vatru u dvorištu, samo kazao da je u utorak bio uobičajeni dan u konzulatu.

Već izvesno vreme prisutne su napetosti u odnosima između SAD i Kine. Više puta je administracija Donalda Trampa došla u sukob sa Pekingom zbog trgovine i pandemije virusa korona, kao i zbog kineskog nametanja novog zakona o bezbednosti Hongkonga, koji se smatra kontroverznim.

Potom je u utorak američko ministarstvo pravde optužilo Kinu da sponzoriše hakere koji ciljaju na američke laboratorije gde se rade istraživanja na vakcini protiv kovida 19. Navodno su dvojica kineskih državljana okrivljeni da su špijunirali američke istraživačke kompanije i dobijali pomoć agenata za druge krađe.

Nije poznato da li su to isti ljudi koji su uslikani kako pale papire u dvorištu konzulata.

Kratko pošto se oglasio Vang reagovao je i Stejt department.

„Naredili smo zatvaranje generalnog konzulata Kine u Hjustonu u cilju zaštite američke intelektualne svojine i američkih privatnih informacija“, stoji u izveštaju portparolke Stejt departmenta Morgan Ortagus.

Kako je dodala, SAD neće tolerisati kinesko kršenja našeg suvereniteta i zastrašivanje naroda, „isto kao što nismo tolerisali ni nepoštene trgovinske prakse Kine, krađu američkih poslova i druga gnusna ponašanja“.

Ortagus se pozvala na Bečku konvenciju prema kojoj „države imaju obavezu da se ne mešaju u unutrašnje stvari zemlje domaćina“.

Konzulat u Hjustonu jedan je od pet diplomatskih predstavništava u Sjedinjenim Državama ako se ne računa ambasada u Vašingtonu. Za Kinu je ova odluka „neviđena eskalacija“ koja narušava međunarodno pravo. Kako je kazao Vang, „Vašington svaljuje krivicu na Kinu, stigmatizuje je i neosnovano napada“.

On je apelovao na SAD da ponovo razmotre odluku jer, kako je kazao, ako nastave da insistiraju na tome, Kina će uzvratiti kontramerama. Iako nije jasno kazao o kakvim kontramerama je reč, Vang je spomenuo da SAD imaju veći broj diplomatskog i konzularnog osoblja u Kini nego obrnuto. Ubrzo je kineski državni dnevnik Global tajms postavio anketu o tome koji američki konzulat u Kini bi na osnovu reciprociteta mogao biti zatvoren.

Usred predizborne kampanje za reizbor, te borbe sa kovidom 19 i ekonomskim posledicama pandemijske krize Tramp je, ocenjuje Bi-Bi-Si, uvideo da igranje na kartu Kine ima političke prednosti. Postoji opasnost sada, navodi se, od spirale posledica po principu „oko za oko, zub za zub“ što bi dalje vodilo ka usložnjavanju tenzija između dve zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari