Sve više žena iz Rusije odlazi u Argentinu da se porode: Zašto Ruskinje ne žele da rađaju u Rusiji? 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Argentina beleži procvat rodnog turizma, piše Gardijan, imajući u vidu da trudne Ruskinje, koristeći retku priliku da putuju bez vize, tamo odlaze da se porode i započnu novi život.

Stojeći u redu u porodilištu bolnice Sanatorio Finočieto u Bunenos Ajresu Polina Čerepovitskaja iznenada je čula poznati zvuk ruskog jezika.

„Ispred mene u redu je čekalo najmanje osam trudnih Ruskinja“, kaže Čerepovitskaja, dizajnerka nakita koja je ranije živela u Moskvi.

Ona se porodila u decembru i jedna je od stotina Ruskinja koje su prošle godine otputovale u argentinsku prestonicu na porođaj.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu južnoamerička država doživela je procvat porođajnog turizma – praksa putovanja u drugu državu radi rađanja i dobijanja državljanstva za dete.

Iako koncept ove vrste turizma nije nov izolacija Moskve od strane Zapada kao rezultat rata učinila je da Argentina, za koju Rusima nije potrebna viza, postane destinacija za porodice koje žele da svojoj deci daju privilegije drugog državljanstva. Poziv Vladimira Putina stotinama muškaraca rezervista možda je doprineo ovom trendu.

Georgij Polin, šef konzularnog odeljenja ruske ambasade u Argentini, procenio je da je između 2.000 i 2.500 Rusa doselilo u Argentinu tokom 2022. od čega su mahom Ruskinje koje planiraju da se porode u toj državi LAtinske Amerike. „U 2023. taj bi broj mogao dostići i 10.000“, navodi Polin.

„Saznala sam da sam trudna ubrzo nakon što je Rusija započela rat u Ukrajini“, priseća se Čerepovitskaja. „Kad smo videli da su granice počele brzo da se zatvaraju znali smo da moramo da pronađemo mesto na koje možemo lako da otputujemo. Argentinski pasoš će otvoriti mnoga vrata mom detetu“, dodaje.

Čerepovitskaja i njen suprug su napustili Rusiju ubrzo nakon što je počeo rat u Ukrajini i sada planiraju da ostanu u Buenos Ajresu i za sebe podnesu zahtev za državljanstvo što je proces koji im je pojednostavljen budući da su roditelji ćerke koja je po rođenju Argentinka.

„Buenos Ajres je trenutno tražen, to je destinacija sa kojom trenutno radimo“, kaže Eva Pekurova koja vodi agenciju koja organizuje putne isprave, smeštaj i boravak u bolnici za ruske trudnice.

Rusima nije potrebna viza za posetu Argentini a Pekurova kaže da je produženje standardnog boravka od 90 dana kao i podnošenje zahteva za boravišnu dozvolu takođe prilično jednostavno.

Jedna od ključnih prednosti argentinskih pasoša, kaže Pekurova, bilo je to što njeni građani mogu da putuju na kratkoročna putovanja u 171 državu bez vize, uključujući i Veliku Britaniju, EU, Japan, dok je dobijanje dugoročne vize za SAD „malo teže“.

Čak i pre rata Rusi su mogli da idu bez viza u samo oko 80 država.

0Nakon što je Putin izveo invaziju na Ukrajinu sve više evropskih država je onemogućilo posetu Rusa dok su se u zapadnim konzulatima u Moskvi formirali dugi redovi za vize.

Agencija Pekurove je ranije nudila slične ture za Majami, Florida, nekada popularnoj destinaciji za turizam rađanja.

Sve se promenilo sa izbijanjem epidemije kovid19 kada su SAD zatvorile granice za Ruse. Rat u Ukrajini je dodatno zakomplikovao rusko putovanje u SAD.

„Pre pandemije Majami je bio prvo mesto za odlazak. Sada je to Argentina“, navodi Pekurova.

Sve više žena iz Rusije odlazi u Argentinu da se porode: Zašto Ruskinje ne žele da rađaju u Rusiji? 2
Foto: Shutterstock/Celso Diniz

I ona se prošle gdoine porodila u Buenos Ajresu a njeno „pozitivno“ iskustvo dodatno je ojačalo želju da ponudi ovakva putovanja za ostale Ruskinje.

„Svi traže opcije. Dajem svom detetu argentinski pasoš time mu dajem slobodu“.

Pored privilegija argentinskog pasoša ruski klijenti biraju Buenos Ajres i zbog kavliteta zdravstvene zaštite kako privatne tako i javne.

Ruskinje koje se sele u Argentinu plaćaju od 1.000 do 8.000 funti posrednicima poput Pekurove koja nudi usluge koje uključuju prevodioca, pomoć oko papirologije do organizovanja fotografisanja sa novorođenom bebom.

Kiril Makovejev, osnivač agencije Bebi.RuArgentina kaže da je samo njegova firma pomogla više od 100 Ruskinja i njihovih partnera u protekloj godini.

„Trenutno smo rezervisani do maja. Postoji i lista čekanja“, kaže Makovejev i dodaje da više od „desetak Ruskinja sleće u argentinsku prestonicu“ svakog dana.

„Od početka rata potražnja je porasla. Čak i po ruskim porodilištima imate istaknute reklame sa ponudom“.

Čerepovitskaja pojašanjava da su skoro svi prevodioci koji govore ruski obavezni da budu prisutni prilikom prijavljivanja deteta te da su rezervisani nedeljama unapred. Oni koji su bili na raspolaganju naplaćivali su visoko svoje usluge.

Makovejev primećuje da je ovaj trend odlaska u Argentinu naročito visok od septembra kada je Putin objavio „delimičnu“ mobilizaciju. „Za mnoge Argentina nije više samo mesto za rađanje. Vidimo da ljudi tamo žele da grade i nastave život i da se ne vraćaju u Rusiju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari