Tajvan hitro dočekao virus 1Foto: EPA-EFE/ DAVID CHANG

U vreme pandemije virusa korone jedan od dobrih primera na koji način efikasno ograničiti širenje zaraze dolazi iz Tajvana.

Predviđalo se da će ostrvo na kojem živi 23 miliona ljudi, u neposrednoj blizini kopnene Kine, imati veći rizik od „uvoza bolesti“ od bilo koje zemlje. Stručnjaci su to očekivali i zbog toga što je epidemija izbila u vreme Kineske nove godine, kada se puno putuje.

Međutim, sa 235 obolelih i dva smrtna slučaja, prema poslednjim podacima sa sajta worldometers.info od juče, a s obzirom na blizinu kopnene Kine, Tajvan se sa infekcijom nosi veoma dobro. Uspeh se, piše Ej-Bi-Si, uveliko zasniva na ranoj mobilizaciji specifičnih strategija i planova koji su primenjeni za vreme epidemije teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) 2003, prema analizi sa američkog univerziteta Stenford.

Kada se pojavio SARS, Tajvan je ustanovio Nacionalni zdravstveni komandni centar sa ogrankom koji se posebno usmerio na odgovore na velike epidemije i koji je središnje mesto za direktnu i transparentnu komunikaciju.

Nedugo pošto su se pojavile vesti o nepoznatom virusu u Vuhanu, već 31. decembra prošle godine, Tajvan je počeo da uvodi restrikcije na avionske letove i da testira putnike. Nedelju dana kasnije proširio je svoje kriterijume ocenjivanja i sve koji su pokazivali simptome počeo da upućuje u karantin.

Na Tajvanu je 20. januara zvanično počeo da radi Komandni centar za epidemiju (CECC) što je omogućilo koordinaciju sa različitim ministarstvima koja su usvojila politike i strategije koje su se već primenjivale.

Do sredine marta CECC, predvođen ministrom zdravlja, sproveo je više od 120 akcija, rekao je za Ej-Bi-Si Džejson Vang, pedijatar i direktor centra za prevenciju na Stanfordu koji je u februaru doputovao na Tajvan da održi kurs na jednom fakultetu u Tajpeju.

Neke od „akcija“ zahtevale su saradnju različitih institucija i obuhvatale su graničnu kontrolu na aerodromima i u lukama, identifikovanje slučajeva, upućivanje „sumnjivih“ u karantin, upravljanje distribucijom resursa, svakodnevne brifinge za medije i formulisanje ekonomskih politika koje bi donele olakšice porodicama i biznisu.

Puno vladinih postupaka bilo je moguće zahvaljujući integraciji velikih podataka i tehnologije kakva postoji na Tajvanu.

U toku samo jednog dana vlada je mogla da, kombinujući podatke uprave za zdravstveno osiguranje i agencije za imigraciju, identifikuje četrnaestodnevnu istoriju putovanja pacijenata.

Uz to, sa podacima sistema registracije domaćinstava i evidencijom stranaca pojedinci sa visokim rizikom su otkriveni, izolovani i nadgledani pomoću njihovih mobilnih telefona. Putnici sa niskim rizikom mogli su pre dolaska ili odlaska da skeniraju QR kod kako bi kompletirali zdravstveni formular i dobili odobrenje imigracionih vlasti.

Sredinom februara vlada je svim bolnicama, klinikama i apotekama odobrila pristup dosijeima o putovanjima pacijenata.

Odri Tang, najmlađa ministarka u vladi Tajvana, zadužena za digitalizaciju, upotrebila je veštačku inteligenciju za korišćenje i osvežavanje podataka u realnom vremenu kako bi građani bili upozoreni koje su oblasti rizične i obavešteni, pomoću mapa, gde mogu kupiti maske.

„Vlada je prestala da izvozi i počela da proizvodi“, rekao je Vang dodajući da je to podrazumevalo izdvajanje novca i angažovanje vojnika na ekspanziji proizvodnje. Do kraja januara Tajvan je imao 44 miliona hirurških maski, 1,9 miliona maski N95 (sa filterima) i 1100 soba sa negativnim vazdušnim pritiskom.

Ej-Bi-Si podseća da se maske na Tajvanu, kao i drugde u Aziji, redovno nose. Naravno, pojava virusa korone dovela je do povećane tražnje. Ranije ovog meseca predsednica Caj Ing Ven izjavila je da se na Tajvanu dnevno može proizvesti do 10 miliona maski.

Za uspešno nošenje sa virusom korone na Tajvanu veoma je važno i to što sistem zdravstvenog osiguranja pokriva troškove 99 odsto stanovnika, ističe En-Bi-Si njuz. Testiranje na virus je besplatno, a ako je neko prinuđen da bude izolovan tokom 14 dana mu se plaća hrana, smeštaj i zdravstvena zaštita, što je značajna razlika u odnosu na na neke zemlje, kao što su Sjedinjene Države.

Rezultat testa za 15 minuta

Evropska unija i tajvanska Akademija Sinica zajedno rade na brzim testovima i vakcinama protiv kovida, napisao je na Tviteru predstavnik EU na Tajvanu Filip Gregorevski. „Sa rezultatima testova za 15 minuta pobedićemo virus korona“, naveo je Gregorevski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari