Tajvan “već nezavisan” 1Foto: EPA-EFE/ HOW HWEE YOUNG

Tajvanska predsednica Caj Ing-ven pozvala je Kinu da se “suoči sa stvarnošću” i “preispita” svoju trenutnu politiku prema de fakto državi za koju kineska vlada insistira da je deo njene teritorije.

“Nadamo se da Kina može u potpunosti da shvati stav i volju koju je narod Tajvana izrazio na ovim izborima i da preispita svoju sadašnju politiku”, rekla je Caj, koja je velikom većinom ponovo izabrana na izborima u subotu.

Nekoliko dana ranije jedan visoki kineski diplomata rekao je da je ujedinjenje sa Kinom “istorijska neizbežnost” i da će svako ko se tome protivi “smrdeti 10.000 godina”, što je izraz koji znači da će neko postati ozloglašen.

Kineska vlada je više puta ponavljala da će podvesti Tajvan pod svoju vlast svim neophodnim sredstvima, uključujući i silu.

Analitičari veruju da je kineski predsednik Si Đinping zacrtao da se to postigne do 2049, kada je rok da zemlja, na stogodišnjicu osnivanja NR Kine, ostvari “veliko podmlađivanje”.

Tajvanom je više od tri decenije upravljala nacionalna armija Kuomintanga, koja je pobegla na ostrvo 1949. pošto ju je porazila Komunistička partija Kine, i tada stvorila novu rivalsku vladu, Republiku Kinu, danas poznatu pod imenom Tajvan.

Od tada se transformisala u višestranačku demokratiju, sa vladom i političkim sistemom potpuno odvojenim od kineskog.

To što je pobedu na izborima odnela Caj, kao kandidatkinja čija se kampanja zasnivala na obećanjima da neće dozvoliti da Tajvan postane drugi Hongkong, smatra se za pokazivanje otpora prema pokušajima Kine da ubedi tajvanske građane da podrže ujedinjenje.

Za vreme njenog prvog mandata, Peking je prekinuo dijalog sa Tajvanom i zatražio da on bude diplomatski izolovan.

Kao demonstraciju sile, Kina je svoj novi nosač aviona dva puta poslala na plovidbu kroz Tajvanski moreuz u vreme pred izbore.

Caj se protivi ujedinjenju, ali nije nikada rekla da će formalno proglasiti nezavisnost Tajvana, što bi isprovociralo Peking.

“Nemamo potrebu da se proglašavamo nezavisnom državom. Mi smo već nezavisna zemlja i nazivamo sebe Republika Kina, Tajvan”, rekla je Caj i dodala da su izbori poslali “veoma jasnu poruku naroda Tajvana”.

“Mi smo uspešna demokratija. Zaslužujemo poštovanje Kine. Imamo poseban identitet i zemlja smo za sebe”, naglasila je Caj.

Vlada u Pekingu odbija da sarađuje direktno sa Caj na osnovu toga što ona nije, kao njen prethodnik, prihvatila takozvani konsenzus iz 1992. po kojem su Tajvan i Kina deo “jedne Kine”.

Caj tvrdi da Peking mora da preispita svoje stavove pre nego što dijalog bude ponovo pokrenut.

“Ako oni nisu spremni da se suoče sa realnošću, onda ih neće zadovoljiti ništa što mi ponudimo”, naglasila je predsednica Tajvana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari