Tramp naglo širi biznis po Bliskom istoku: CNN analizira da li predsednik SAD zastupa građane ili svoj novčanik 1Foto: EPA-EFE/ALI HAIDER

Poslovne veze Trampove porodice sa Bliskim istokom više su nego utrostručene od njegovog prvog predsedničkog mandata, pokazuje analiza CNN-a, uključujući niz novih projekata koji su najavljeni otkako je ponovo preuzeo Belu kuću.

Usred planova za luksuzne nebodere, golf terene i kriptovalutne poslove u regionu, Donald Tramp ove nedelje boravi u Saudijsku Arabiju, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate ne samo kao predsednik Sjedinjenih Američkih Država, već i kao „patrijarh“ porodice čije poslovno carstvo nastavlja da se širi u tom delu sveta.

Njegove finansijske veze sa Bliskim istokom izazvale su zabrinutost među državnim etičarima, koji kažu da je teško proceniti da li postupa u najboljem interesu Sjedinjenih Država ili svog novčanika.

„Kada američki građani izaberu predsednika, očekuje da ta osoba radi za njih, a ne za ličnu korist“, rekao je Robert Vajsman, kopredsednik organizacije Public Citizen, grupe za zaštitu prava potrošača.

Takve finansijske veze, dodaje Vajsman i drugi nadzornici, pružaju stranim silama priliku da utiču na američku politiku kroz unosne poslovne aranžmane.

Međutim, Tramp je nastavio punom parom, očigledno prihvatajući preklapanje svojih ličnih interesa i interesa države.

Pokazao je da mu ne smeta da promoviše svoje poslovne poduhvate dok je na funkciji – i to javno. Dao je ton time što je pokrenuo sopstvenu „meme“ kriptovalutu samo nekoliko dana pre nego što je preuzeo dužnost, koja je naglo skočila u vrednosti nakon što je prošlog meseca ponudio privatnu večeru svojim najvećim investitorima.

„Oduvek sam imao instinkt za zarađivanje novca“, rekao je Tramp u februaru na konferenciji koju je organizovala grupa osnovana od strane saudijskog državnog investicionog fonda. Tokom događaja, Tramp je promovisao SAD kao privlačno mesto za ulaganja, ali je takođe isticao i svoja lična poslovna dostignuća.

Trampovi projekti na Bliskom istoku – od kojih su mnogi najavljeni, ali još nisu realizovani – uglavnom uključuju licencne ugovore sa stranim investitorima koji su se udružili sa Trump Organization i platili za korišćenje imena Trump.

Dok su prethodni predsednici rasprodavali svoje poslove ili ih stavljali u takozvane „slepe trustove“ kako bi izbegli sumnju u sukob interesa, Tramp je izabrao drugačiji put.

Njegovo imovina nalazi se u trustu kojim upravljaju njegova deca, a njegov sin Erik Tramp, izvršni potpredsednik Trump Organization, izjavio je da će biznis biti odvojen od predsedničke funkcije kako bi se izbegli etički sukobi.

Iako je Trump Organization u januaru obećala da tokom Trampovog drugog mandata neće sklapati nove ugovore sa stranim vladama, nedavno najavljeni dogovor o Trampovom golf terenu u Kataru uključuje firmu koju podržava katarski državni investicioni fond – Qatari Diar.

„Kroz ovu saradnju, radujemo se daljem jačanju pozicije Katara kao poželjne destinacije“, rekao je katarski ministar koji vodi ovu firmu prilikom objavljivanja partnerstva početkom ovog meseca.

Erik Tramp je u saopštenju za javnost izjavio da je njegova organizacija „izuzetno ponosna“ što širi brend Trump u Katar preko Qatari Diar-a i odvojene firme za nekretnine Dar Global.

U intervjuu za New York Times prošlog meseca, Erik Tramp je rekao da je Dar Global kupio zemljište za golf teren od Qatari Diar-a.

Portparolka Trump Organization, Kimberli Benza, izjavila je da kompanija nema nikakvu saradnju, partnerstvo niti angažman sa Qatari Diar-om ili vladom Katara i dodala da je ugovor o brendiranju tog projekta potpisan isključivo sa Dar Global-om.

„Trump Organization ne posluje ni sa jednom vladinom institucijom“, rekla je Benza.

Predsednik Donald Tramp, poznat po izjavi „Želim da Amerika pobeđuje“, više puta je pokušavao da obezbedi finansijske podsticaje za SAD od zalivskih zemalja.

Njegova administracija se hvalila da je osigurala obavezu UAE da uloži 1,4 triliona dolara u SAD tokom jedne decenije, dok je Saudijska Arabija u januaru najavila planove da proširi trgovinu i investicije sa SAD za 600 milijardi dolara tokom četiri godine.

U martu je Tramp zatražio da Saudijska Arabija uloži čak trilion dolara u američku privredu.

Ipak, kritičari tvrde da ponašanje Trampa i njegove kompanije u prvih nekoliko meseci njegovog drugog mandata pokazuje spremnost da lično profitira od predsedničke funkcije, a neki se plaše da su mu strani zvaničnici u tome i pomogli kako bi ostvarili sopstvene ciljeve.

Na konferenciji za novinare u petak, sekretarka za štampu Bele kuće Karolajn Levit odbacila je pitanje da li će predsednik tokom svoje posete Bliskom istoku voditi i privatne poslovne sastanke.

„Iskreno, apsurdno je da bilo ko u ovoj sali uopšte sugeriše da predsednik Tramp nešto radi radi lične koristi“, rekla je Levit, dodajući da se „ova Bela kuća drži najviših etičkih standarda“.

„Vera u Trampov brend“

Nakon što su njegove pristalice 6. januara 2021. upale u Kapitol posle njegovog izbornog poraza, Tramp je postao izopštenik u velikom delu američke poslovne zajednice.

Povukao se u Mar-a-Lago, bio zabranjen na više društvenih mreža, a jedna softverska firma prestala je da procesira uplate za njegovu kampanju. Ugledne finansijske institucije su se distancirale. Čak je i hotel s njegovim imenom u Vašingtonu bio gotovo prazan.

„Živimo u doba kulture otkazivanja“, rekao je Erik Tramp ubrzo nakon nereda na Kapitolu.

Ipak, neki poslovni lideri, posebno sa Bliskog istoka, ostali su uz Trampa.

„Pozdravljam priliku da proširimo našu saradnju,“ izjavio je Husein Sadžvani, direktor kompanije DAMAC Properties, koja je 2017. otvorila Trampov golf teren u Dubaiju – samo nedelju dana nakon napada na Kapitol.

Ubrzo su entiteti iz regiona počeli da nude nove poslovne prilike Trampovoj porodici.

Nakon što je PGA otkazala svoj turnir na Trampovom terenu u Nju Džersiju, Tramp je sklopio partnerstvo sa LIV Golfom – novom profesionalnom golf ligom koju finansira Saudijska Arabija. Liga sada održava neke turnire na Trampovim imanjima, uključujući i jedan u aprilu.

U poslednjih nekoliko godina, saudijski državni investicioni fond, kojim upravlja prestolonaslednik Mohamed bin Salman (poznat kao MBS), uložio je dve milijarde dolara u privatni investicioni fond koji je osnovao Trampov zet Džared Kušner.

Kušner i MBS razvili su blizak lični odnos tokom Trampovog prvog mandata, kada je Kušner bio savetnik predsednika. Iako Kušner tvrdi da se neće vraćati u Belu kuću, CNN je u petak preneo da on neformalno savetuje američke zvaničnike u pregovorima sa arapskim liderima.

U susednom Omanu, državna turistička agencija je 2022. godine sklopila dogovor o izgradnji luksuznog Trampovog rizorta, sa vilama i golf terenom, nedaleko od prestonice Muskata.

Prošlog leta, Erik Tramp i Donald Tramp Mlađi obeležili su početak zajedničkog projekta večerom sa omanskim princem kraj bine sa natpisom: „Konačni potez moći“ (The Ultimate Power Move).

Dok su neki od tih poslova sklopljeni tokom Trampovog boravka van funkcije, poslovna ekspanzija njegove kompanije na Bliskom istoku izgleda da je značajno ubrzana nakon njegove izborne pobede u novembru.

Dar Global, kompanija za nekretnine koja razvija Trampov projekat u Omanu kao i druge kule koje nose Trampovo ime, a koje su najavljene pre izbora, od tada promoviše dodatne projekte — uključujući dve nove lokacije u saudijskoj prestonici Rijadu i golf teren u Kataru.

Matična kompanija Dar Globala, sa sedištem u Rijadu, podržava ambiciozni plan princa prestolonaslednika Mohameda bin Salmana (MBS) za modernizaciju saudijske ekonomije.

„Nemojte prestati da verujete u Trampov brend“, rekao je direktor Dar Globala Zijad El Šar u govoru koji je ovog meseca objavljen na internetu, promovišući jedan od projekata u Dubaiju.

Na istom događaju, Erik Tramp je rekao da je njegova organizacija realizovala „toliko mnogo projekata“ sa Dar Globalom i dodao: „Neću otkrivati nikakve vesti, ali mislim da će ih biti još nekoliko.“

On je takođe pohvalio zalivske zemlje zbog politika koje podstiču razvoj i odbacuju ono što naziva „kulturom otkazivanja“ (eng. woke cancel culture).

Samo u nedelju, predsednik Tramp je na platformi Truth Social napisao da će njegova administracija prihvatiti novi predsednički avion „kao POKLON, BESPLATNO.“

Dvoje ljudi upoznatih sa sporazumom reklo je za CNN da je reč o modelu Boeing 747-8 iz kraljevske porodice Katara.

Međutim, jedan katarski zvaničnik naveo je da će avion tehnički biti poklonjen od katarskog Ministarstva odbrane američkom Pentagonu, koji će ga potom opremiti bezbednosnim funkcijama.

Kako je dalje rečeno, avion će nakon Trampovog mandata biti doniran njegovoj predsedničkoj biblioteci. „Ja ga neću koristiti,“ rekao je Tramp.

Kompanije iz regiona takođe su pomogle Trampovoj kripto firmi, World Liberty Financial. UAE-bazirani DWF Labs je u aprilu objavio da je kupio tokene te firme u vrednosti od 25 miliona dolara. Emiratska investiciona firma MGX pristala je da koristi kriptovalutu pokrenutu od strane World Liberty-ja za investiciju od 2 milijarde dolara u kripto berzu Binance, prema izjavi ko-osnivača World Liberty-ja, Zeka Vitkofa, čiji je otac Trampov specijalni izaslanik za Bliski istok.

Predsednik MGX-a je zamenik vladara Abu Dabija i nacionalni bezbednosni savetnik UAE-a.

Taj potez izazvao je reakciju demokratskih senatora Džefrija Merkija i Elizabet Voren, koji su zatražili od Kancelarije za etiku američke vlade da istraži ovaj sporazum, tvrdeći da bi to moglo „otvoriti našu vladu za zapanjujući stepen stranog uticaja i potencijal za quid pro quo koji bi mogao ugroziti nacionalnu bezbednost“, navodi se u pismu koje su prošle nedelje poslali.

„Ove zalivske nacije veoma aktivno pokušavaju da unaprede svoj status u svetu, a činjenica da predsednik SAD posluje u njihovim zemljama i dolazi u zvaničnoj funkciji prenosi značajan legitimitet,“ rekao je Noa Bukbinder, predsednik organizacije Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW).

„Možda je to dobitak za zalivske zemlje i za predsednika i njegove firme, ali nije jasno da li je to dobitak i za američki narod“.

„Ovo je veoma osetljiv deo sveta, gde treba donositi ključne odluke o vojnoj prisutnosti, mirovnim pregovorima i ekonomskim sporazumima“, dodao je Bukbinder.

„Želite da predsednik donosi odluke zasnovane na interesima američkog naroda – ne na onome što je najbolje za njegove kompanije“.

„Stvarni rizik“

Američki predsednici tradicionalno svoju prvu veliku stranu posetu realizuju u jednoj od najbližih saveznica – najčešće u Meksiku, Kanadi ili Velikoj Britaniji, prema podacima Stejt departmenta. Ne i Tramp.

Tek što je stupio na dužnost, Tramp je 2017. otputovao u Saudijsku Arabiju, gde mu je priređen raskošan doček. Tada je potpisao i ugovor o prodaji oružja sa kraljem Salmanom bin Abdulazizom Al-Saudom.

Iako je prošlog meseca otputovao u Italiju na sahranu pape, njegova prva zvanična predsednička poseta u drugom mandatu ponovo je – Saudijska Arabija.

Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija imaju dugu istoriju diplomatije, uglavnom zasnovanu na zajedničkom interesu: nafti. Ali odnos Donalda Trampa sa Saudijskom Arabijom bio je naročito blizak tokom njegovog prvog mandata, a kraljevstvo – koje se suočava s optužbama za kršenja ljudskih prava – od toga je imalo koristi.

Kada je novinar Džamal Kašogi, saudijski disident i američki rezident, ubijen i raskomadan u saudijskom konzulatu u Turskoj nakon što je kritikovao saudijsku vlast, Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) zaključila je da je princ prestolonaslednik Mohamed bin Salman (MBS) bio direktno umešan u ubistvo.

Tramp je doveo u pitanje nalaze sopstvene vlade i umesto toga stao u odbranu MBS-a.

„Vrlo je moguće da je princ prestolonaslednik imao saznanja o ovom tragičnom doađaju, možda jeste, a možda i nije“, napisao je Tramp u zvaničnom saopštenju.

Princ prestolonaslednik je negirao bilo kakvu umešanost u ubistvo Kašogija.

Ben Friman, koji vodi program spoljne politike u Quincy Institute for Responsible Statecraft, ukazuje da su geopolitičke prilike u tom regionu izuzetno složene, a da zemlje Persijskog zaliva imaju niz stavova u spoljnoj politici koji ne odgovaraju uvek interesima SAD.

On navodi da bi dodatni poslovi u regionu, u zavisnosti od svojih specifičnosti, mogli da dovedu do ugrožavanja ugleda SAD, pa čak i nacionalne bezbednosti.

„Postoji naizgled uzajamna razmena: saudijski režim ulaže u Trampa, a Saudijska Arabija postaje prva destinacija njegove prve zvanične predsedničke posete u inostranstvu,“ rekao je Friman.

„Postoji stvaran rizik da lični interesi nadjačavaju nacionalne“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari