
Kada su sultani pokušali da predsedniku Martinu Van Bjurenu (osmi po redu predsednik SAD) poklone raskošne darove, on je uradio ono što Ustav nalaže – obratio se Kongresu za uputstva.
Dva živa lava poklonio je Van Bjurenu sultan Maroka u američkom konzulatu u Tanžiru 1839. godine, dok je sultan Omana pokušao da mu 1840. godine uruči „konje, bisere i druge dragocenosti“, koje su dopremljene brodovima, podseća CNN u analizi aludirajući na vredan poklon koji Katar želi da uruči Trampu.
„Smatram svojom dužnošću da predlog iznesem pred Kongres, kako bi oni odlučili šta smatraju da je prikladno da se s tim učini,“ napisao je Van Bjuren zakonodavcima, objašnjavajući da razume kako su takvi pokloni protivzakoniti.
Ukratko, Kongres je poručio Van Bjurenu da ti pokloni nisu prihvatljivi. Lavovi su na kraju završili u zoološkom vrtu, a konji su prodati, prema pisanju Washington Posta. Biseri koje je dobio Van Bjuren danas se nalaze u Smitsonijan muzeju.
Prema logici predsednika Donalda Trampa, Van Bjuren je ispao prilično glup. Tramp je umoran od letenja u avionima starim 40 godina i veoma želi da prihvati luksuzni Boeing 747 vredan 400 miliona dolara, koji mu je ponudila kraljevska porodica Katara da koristi kao Air Force One – pozivni znak koji označava svaki avion kojim putuje predsednik SAD.
„Mogao bih da budem glup pa da kažem: ‘Oh, ne, nećemo besplatan avion’,“ rekao je Tramp novinarima u ponedeljak. „Mi stalno delimo besplatne stvari. Uzećemo i mi jednu“.
Nakon što Trampov mandat završi, kada bi trebalo da budu spremni potpuno novi avioni Air Force One, luksuzni avion biće dodeljen Trampovoj predsedničkoj biblioteci.
Pravni detalji „još uvek nisu rešeni“, saopštila je Bela kuća u ponedeljak. Katar je izjavio da odluka nije doneta, a Bela kuća insistira da takav poklon ne bi uticao na predsedničke odluke.
Postoji nekoliko ozbiljnih problema sa Trampovim planom.
Prvi problem je pravni:
Ako bi Tramp prihvatio luksuzni avion, to bi verovatno bilo u suprotnosti sa klauzulom o naknadama iz Ustava, koja jasno kaže da predsednik mora da zatraži dozvolu od Kongresa.
Šta piše u Ustavu?
Nijedna osoba koja ima bilo kakvu funkciju od profita ili poverenja, neće, bez saglasnosti Kongresa, prihvatiti bilo koji poklon, nagradu, funkciju ili titulu, bilo koje vrste, od bilo kog kralja, princa ili strane države.
Tramp možda smatra da ga zakon ne obavezuje
Predsednik je u više navrata osporio Ustav od kada je preuzeo dužnost, a u ovom slučaju, može da se osloni na dodatnu imunitet koji mu je Vrhovni sud dodelio na njegov zahtev prošle godine, kada se suočavao sa krivičnim progonom.
Takođe, čini se da smatra da ako Katar pokloni avion Pentagonu, to može da mu pruži neku zaštitu.
„Ako možemo da dobijemo 747 kao donaciju za naše Ministarstvo odbrane da ga koristimo nekoliko godina dok budu pravili nove, mislim da je to veoma lep gest“, rekao je Tramp.
Vrhovni sud je odbio da se izjasni o pitanju naknada nakon Trampovog poslednjeg mandata. Umesto toga, sudije su odbacile tužbe u vezi sa plaćanjima koja su strani vladari uputili na Trampov hotel u Vašingtonu u to vreme.
Etika je očigledan problem
„Ova pomešanost njegovih ličnih finansijskih interesa i njegovog predsedništva stvorila je neke probleme“, rekla je Džesika Tilipman, profesorka sa Pravnog fakulteta Univerziteta Džordž Vašington, tokom gostovanja na CNN-u.
„Postoji razlog zašto su se prošli predsednici ili odrekli tih interesa jer to stvara zabrinutost da predsednik možda deluje zarad svoje privatne koristi u odnosu na javni interes“.
Osim pravnih pitanja, postoje očigledni etički problemi, kaže Tilipman. Kada god Tramp bude imao bilo kakvu interakciju sa Katarom tokom svog predsedništva, ovaj poklon će biti tema javne diskusije.
Trampove kompanije, koje vodi njegov sin Erik, aktivno se šire na Bliskom istoku tokom njegovog drugog mandata. I dok Tramp želi da prihvati avion od Katara, njegova kompanija je uključena u otvaranje golf terena sa Trampovim brendom u toj zemlji.
Njegovo ime biće na neboderima u Saudijskoj Arabiji. A UAE je koristio kripto sistem koji je postavila jedna od Trampovih firmi da bi realizovao ugovor vredan dve milijarde dolara, prema New York Timesu.
Trampova prva velika međunarodna turneja u drugom mandatu počela je danas posetom Rijadu. Postavlja se pitanje da li će druge zemlje sada pokušati da pronađu načine da impresioniraju predsednika SAD. Ako je to slučaj, početna ponuda je avion vredan 400 miliona dolara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.