Tramp - Opasan i arogantan 1

Ulazak Donalda Trampa u Belu kuću „prilično se odrazio na to kako svet vidi Sjedinjene Države“, navodi se u novoj velikoj studiji, koja je rezultat istraživanja centra „Pju riserč“.

Ovogodišnja anketa u kojoj je učestvovalo više od 40.000 ljudi u 37 zemalja pokazuje da su američki predsednik i njegova politika „nepopularni širom planete“. Kako se navodi, samo dve od 37 zemalja imaju bolje mišljenje o Trampu nego što su imale o njegovom prethodniku Baraku Obami, a to su Rusija i Izrael. Međutim, mnogi smatraju da se tokom predstojećih godina odnos njihove zemlje sa SAD neće menjati.

Anketa je sprovedena između 16. februara i 8. maja, a ispitanici su, između ostalog, odgovarali na pitanje da li veruju da će predsednik SAD učiniti pravu stvar kada je reč o međunarodnim odnosima.

Tramp je toliko potresao dugotrajne prekoatlantske veze da je nakon poslednjeg susreta s njim nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da oseća da Evropa više ne može „u potpunosti da zavisi“ od svog starog saveznika. Anketa zapravo pokazuje da je poverenje splaslo najviše kod tradicionalnih američkih saveznika, pa je tako 86 odsto Nemaca verovalo u Obamu, dok samo 11 odsto veruje u Trampa. Međutim, za pet meseci, koliko je proveo na predsedničkoj funkciji, Tramp je dopreo do važnih prijatelja – posetio je Izrael i Saudijsku Arabiju. To što je u fokus stavio odnos sa Izraelom se isplatilo, piše Bi-Bi-Si, pozivajući se na anketu, mada njegov povlašćeni status među Izraelcima predstavlja odraz nepopularnosti Obame u toj zemlji.

Ispitanici su takođe odgovarali na pitanje kako vide Trampa tako što su birali jedan od sedam ponuđenih odgovora. U izveštaju „Pju riserča“ se navodi da se na osnovu rezultata istraživanja Tramp može pre svega opisati kao arogantan. Više od polovine ispitanika u 26 od 37 zemalja Trampa smatra opasnim. Međutim, mišljenje varira u zavisnosti od toga ko odgovara na pitanje u anketi, pa su tako oni koji za sebe kažu da naginju levici mnogo skloniji mišljenju da je opasan. Sveukupno gledano, Tramp se smatra snažnim liderom, a takav imidž ima prvenstveno u latinoameričkim i afričkim zemljama. Međutim, mali broj zemalja smatra da je on kvalifikovan za predsednika SAD.

Rezultati istraživanja su objavljeni samo nekoliko sati pošto je Vrhovni sud SAD delimično ukinuo uredbu protiv Trampove zabrane da u SAD ulaze državljani šest država s većinskim muslimanskim stanovništvom. Pokazalo se da se zabrani, koju su prethodno blokirali niži sudovi, protivi čak 62 odsto ispitanika u 37 zemalja. Zabranu je podržala većina ispitanika u samo tri zemlje – u Izraelu, Mađarskoj i Rusiji.

U anketi „Pju riserča“ je učestvovalo 40.447 ljudi, a samo 15 odsto njih misli da će se pod rukovodstvom Trampa poboljšati odnosi između SAD i njihove zemlje. Neke zemlje su izuzetno optimistične kada je reč o tom pitanju, naročito u Africi, pa tako 54 odsto ispitanika iz Nigerije i 51 odsto iz Gane misle da će veze sa SAD biti unapređene (istog mišljenja je i 53 odsto Rusa, koji su generalno optimistični kada je reč o svetu s Trampom u Beloj kući, pokazuje istraživanje). Zemlja koja je najpesimističnija kada je reč o unapređenju odnosa sa Vašingtonom je Meksiko.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari