Tramp zabranio dolaske iz Brazila 1Foto: BETA AP/ Photo Edmar Barros

Predsednik Donald Tramp je dodatno ograničio ulaske u Sjedinjene Države iz zemalja u kojima se nalaze žarišta epidemije virusa korona, zabranivši strancima ulazak iz Brazila, gde je posle SAD zabeležen drugi najviši broj potvrđenih slučajeva.

Tramp je već zabranio dolazak određenim putnicima iz Kine, Evrope, Velike Britanije i Irske i, u manjoj meri, iz Irana.

Za sada nije zabranio putovanja iz Rusije, koja je treća na svetu po broju zaraženih, sa oko 20.000 manje nego u Brazilu.

Nove restrikcije će stupiti na snagu 28. maja, od kada će većini neameričkih državljana biti zabranjeno putovanje u SAD ako su bili u Brazilu najmanje dve nedelje.

Izuzetak će, između ostalog, biti vlasnici Zelene karte, bliski rođaci američkih građana i članovi avionskih posada.

Sekretar Bele kuće za odnose sa javnošću Kalej Mekenani je ovaj korak opisala kao još jednu „odlučnu akciju u cilju zaštite naše zemlje“ koju je preduzeo Tramp.

Broj smrtnih slučajeva u SAD se tokom proteklog vikenda približio cifri od 100.000. Prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, Sjedinjene Države imaju najveći broj zaraženih na svetu, više od 1,6 miliona potvrđenih slučajeva.

U Brazilu je zabeleženo više od 363.000 zaraženih i preko 22.000 smrtnih slučajeva. Svetska zdravstvena organizacija je prošle nedelje proglasila da je Latinska Amerika postala centar pandemije.

Predsednik Čilea Sebastijan Pinjera je izjavio da je zdravstveni sistem u zemlji „veoma blizu svog limita“, pošto je broj novih potvrđenih slučajeva proteklih dana ubrzano rastao i sada je blizu 70.000.

Ministarstvo zdravlja je prijavilo 3.709 novih slučajeva u poslednja 24 sata, čime je ukupan broj juče dostigao 69.102, sa 718 preminulih.

„Veoma smo blizu limitu zato što smo imali veliki porast zahteva za medicinsku negu, kao i za krevete na intenzivnoj nezi i respiratore“, rekao je Pinjera tokom posete jednoj bolnici u Santijagu, gde ima najviše zaraženih.

Do pogoršanja situacije u Latinskoj Americi je došlo u vreme dok druge zemlje počinju da izlaze iz izolacije zbog virusa. Japan je u ponedeljak ukinuo vanredno stanje, a u Indiji su ponovo počeli da saobraćaju domaći letovi.

Najnaseljenija država u Australiji je dozvolila da se deca vrate u škole po prvi put od kada je pandemija počela.

Vlasti u Novom Južnom Velsu su danas rasporedile na stotine kontrolora koji paze da se ljudi pridržavaju socijalnog distanciranja, zbog očekivanih velikih gužvi pošto su se škole i kancelarije ponovo otvorile.

Ali, zvaničnici su upozorili da se očekuju kašnjenja u javnom prevozu, pošto autobusi i vozovi saobraćaju sa znatno umanjenim kapacitetom zbog pravila o distanciranju.

„Sada imamo oko 1,2 miliona dece u pokretu. Samo je potrebno da svi budu strpljivi“, rekao je ministar saobraćaja Novog Južnog Velsa Endru Konstans za australijski Kanal 9.

U Australiji je zabeleženo nešto iznad 7.000 zaraženih, uključujući i 102 preminula, što je znatno manje nego u drugim razvijenim zemljama.

Sa manje od 20 novih slučajeva u većini dana, australijske države kreću sa trofaznim planom za ukidanje većine restrikcija do jula.

Premijer Skot Morison je naglasio da je ponovno otvaranje škola od ključnog značaja za oživljavanje ekonomije u Australiji.

Japanska vlada razmatra mogućnost novog stimulativnog paketa pomoći u vrednosti od preko 929 milijardi dolara, koji će se sastojati uglavnom od programa finansijske pomoći za kompanije koje su najteže pogođene pandemijom.

Južna Afrika je najavila da će zabrana kupovine alkohola u zemlji biti ukinuta u junu. Kina je juče prijavila 11 novih slučajeva tokom prethodna 24 sata, svi su došli iz inostranstva, a to je tri više nego prethodnog dana.

Vlasti u Francuskoj su u nedelju saopštile da je porast broja slučajeva na dnevnom nivou najmanji od kada je počela izolacija 17. marta.

Vlada Novog Zelanda je saopštila da će od petka biti dozvoljena okupljanja do sto ljudi. Kanadski premijer Džastin Trudo je razgovarao sa šefovima šest najvećih banaka u zemlji da bi saznao kakvi su njihovi stavovi o stanju ekonomije i naporima da se ona oporavi posle epidemije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari