Ubijanje rešenja o dve države 1Foto: BETA Menahem Kahana Pool via AP

Odluka administracije u Vašingtonu da poništi pravno mišljenje Stejt departmenta od pre 41 godine i da više ne smatra izgradnju jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali ilegalnom izazvala je očekivano različite reakcije – ogorčenost Palestinaca i euforiju vlasti u Izraelu.

Palestinski pregovarač Saeb Erekat smatra da se ovakva odluka izgleda rukovodi „zakonima džungle a ne međunarodnim zakonom“, prenose svetske agencije.

Za Nabila Abu Rudeina, portparola palestinskog predsednika Mahmuda Abasa, „SAD su ovom odlukom izgubile svoj kredibilitet u budućem mirovnom procesu“.

Kako je novinarima saopštio državni sekretar SAD Majk Pompeo, sva pravna pitanja u vezi sa naseljima treba da rešavaju izraelski sudovi. „Gorka istina“, naveo je Pompeo, „jeste da nema pravnog rešenja“ za višedecenijski izraelsko-palestinski konflikt.

Državni sekretar je kazao i da će ova odluka stvoriti politički prostor za izvesnije rešenje sukoba, te da je taj ključ za rešenje verovatnije u rukama Izraela, jer je daleko jača strana, prenosi Gardijan.

Visoki izraelski zvaničnici i grupe doseljenika rekli su „da ovaj pomak u američkoj politici znači da je došlo vreme da Izrael preuzme stalnu kontrolu nad naseljima“ – potez koji se u velikoj meri vidi kao kraj palestinskih težnji ka državnosti. Bivša izraelska ministarka pravde i oštra zagovornica izgradnje naselja Ajelet Šakes zahvalila se preko Tvitera američkom predsedniku Donaldu Trampu i Pompeu.

„Jevrejski narod ima legalno i moralno pravo da živi u drevnoj domovini. Sada je vreme da primenimo naš suverenitet na ove zajednice“.

Savet Ješa, glavna organizacija izraelskih naseljenika, takođe je pozvao izraelsku vladu da odmah preuzme suverenitet nas naseljima.

Potez Bele kuće posmatra se kao pobeda izraelskog premijera Benjamina Netanjahua koji se založio za primenu izraelskog suvereniteta na svim naseljima kao i nad dolinom Jordana i severnim delom Mrtvog mora. Za Netanjahua je ovo „ispravljanje istorijske greške“.

„Ova politika odražava istorijsku istinu „da jevrejski narod nisu strani kolonisti u Judeji i Samariji“, što su izraelski nazivi za Zapadnu obalu, stoji u saopštenju Netanjahuovog kabineta. Sa Netanjahuom se slaže i njegov rival na izborima Beni Ganc koji smatra da ovakav čvrst stav SAD prema Izraelu pokazuje posvećenost bezbednosti i budućnosti čitavog Bliskog istoka.

U reakcijama iz EU, međutim, može se zaključiti da je njihov stav po ovom pitanju nepromenjen.

„Pozicija EU je jasna i nepromenjena: sve aktivnosti na podizanju naselja su ilegalne prema međunarodnom zakonu i narušavaju održivost rešenja o postojanju dve države i perspektivu za trajni mir“, kazala je Federika Mogerini, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost.

Kako je dodala, Izrael treba da obustavi sve aktivnosti oko naseljavanja u skladu sa svojim obavezama kao okupaciona sila.

„Blok će nastaviti da podržava uspostavljanje smislenog procesa prema rešenju o postojanju dve države jer je to jedini realan i vidljiv način da se ispune legitimne težnje dveju strana“.

I agencija AP konstatuje da je Vašington ugrozio napore Palestinaca ka ostvarenju državnosti.

U analizama svetskih medija se ocenjuje da je Trampova administracija pokazala mnogo tolerantniji kurs prema izgradnji naselja od prethodne administracije Baraka Obame.

Kako je kazao Pompeo, Tramp je „prostudirao sve strane debate i prihvatio stanovište Ronalda Regana koji se opet nije slagao sa zaključcima administracije DŽimija Kartera iz 1978. po kojoj uspostavljanje civilnih naselja nije u skladu sa međunarodnim pravom“.

Regan je 1981. izrazio otvoreno neslaganje sa tim zaključkom navodeći da ne veruje da su naselja u suštini nelegalna. Od tada su SAD usvojile poziciju po kojoj naselja opisuju kao „nelegitimna“ iako ne „ilegalna“ i neretko „štite“ Izrael od raznih osuđujućih rezolucija u vezi s ovim pitanjem u UN.

Poznato je da veći deo međunarodne zajednice, uključujući UN i Međunarodni sud pravde smatraju naselja ilegalnim na osnovu Četvrte ženevske konvencije iz 1949. koja zabranjuje transfer okupirane teritorije u ruke okupatora. Ipak, Izrael kaže da Četvrta ženevska konvencija nije „de jure“ primenjiva na Zapadnu obalu jer ta teritorija nije tehnički okupirana. Tako da je izgradnja naselja legalna jer su rezultat odbrambenog rata te da nisu preuzeli kontrolu nad Zapadnom obalom od legitimne suverene sile.

Ajman Safadi, ministar inostranih poslova Jordana, smatra da će promena odluke SAD „ubiti rešenje o postojanju dve države“, nazivajući naselja „nesumnjivim kršenjem međunarodnog zakona“. Kako je dodao, ništa ne menja ilegalnu realnost naselja koja međunarodna zajednica jednoglasno osuđuje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari