Ukrajina danas dobija novog premijera: Samo da izbora ne bude 1Viđen za naslednika Jacenjuka: Vladimir Grojsman

Posle više od godinu dana spekulacija o njegovom smenjivanju, ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk je podneo ostavku kako bi „sprečio destabilizaciju izvršne vlasti u uslovima rata“, a na mestu njegovog naslednika viđen je sadašnji predsednik Vrhovne rade Vladimir Grojsman (38), štićenik ukrajinskog predsednika Petra Porošenka.

                       p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; } Iako se smatra da je Grojsman samo paravan za poznatu Vinica-grupu tajkuna koja se optužuje za sklonost osvajanju državnih firmi i njihovom pljačkanju, izboru Grojsmana se ne bi mnogo protivio ni Zapad jer, kako u vrlo protivrečnoj analizi navodi Frankfurter algemajne cajtung, Ukrajina se „bori za preživljavanje, potresana ekonomskom krizom i spoljnom agresijom koje još nisu otklonjene“. Impresija da Grojsman lično ima čiste ruke, dovoljno je utešna ne samo za Zapad nego i borce protiv korupcije i stalnih smena jedne grupe oligarha drugom jer Grojsman „nije najgore što bi nam se moglo dogoditi“.

O odlasku Jacenjuka i dolasku Grojsmana, Vrhovna rada bi trebalo da odluči danas, i očekuje se da će prikupljanje glasova za slaganje nove vladajuće koalicije, koja bi ovu smenu trebalo da obezbedi, biti teško i neizvesno. Toliko neizvesno da se u obzir uzima i krajnja mogućnost da izbor Grojsmana ne dobije dovoljan broj glasova pa da Jacenjuk ostane tehnički i sa suženim moćima, ali ipak i dalje premijer. Jedino što je sasvim izvesno je da Ukrajina na nove izbore neće ići.

Komentatori smatraju da bi izbor Grojsmana za ukrajinskog premijera značio pobedu jedne grupe ukrajinskih oligarha, na čelu sa predsednikom Porošenkom, nad drugom koju predvodi Igor Kolomojski, a čiji je navodno Jacenjuk eksponent, a što je stara i nepromenjena matrica ukrajinske politike. Mada je Petro Porošenko dosta uzdrman pojavljivanjem njegovog imena u aferi „Panamski papiri“, smatra se da bi izborom Grojsmana premijer praktično postao on. U koaliciji bi svakako ostao i Narodni front Arsenija Jacenjuka koji je najavio da će izbor Grojsmana podržati ukoliko bude postignut za njega zadovoljavajući koalicioni sporazum. Jacenjuk, koga je dosad podržavao potpredsednik SAD DŽo Bajden nazivan i guverner Ukrajine, zahtevao je da njegovi kadrovi Arsen Avakov i Pavel Petrenko ostanu na ključnim mestima ministra policije i ministra pravde. Veruje se da je on, oslanjajući se i na efekte afere „Panamski papiri“, dobio i više od toga i da je tako sačuvao ozbiljan uticaj u budućoj Porošenkovoj vladi. Koliko je to tačno, videće se danas.

Najogorčeniji i svakako najglasniji protivnik Arsenija Jacenjuka u Ukrajini je gubernator Odeske oblasti Mihail Sakašvili, koji je dugo vremena figurirao kao, za učesnike mnogih anketa i potpisnike peticija, najpoželjniji naslednik Jacenjuka. Vrlo aktivan na društvenim mrežama, Sakašvili je sebi u zaslugu pripisao ostavku ukrajinskog premijera, ali nije propustio da podvuče i svoje razočaranje dogovorom koji iza te ostavke stoji. Čim je obrazovanje nove ukrajinske koalicije najavljeno, Sakašvili je na svom fejsbuk profilu napisao: „Nijedna vlada u Ukrajini počev od vlade Lazarenka… koliko se ja sećam nije formirana na tako korupcionom principu kao ova koja se upravo formira… Svaki lopovčić može biti ministar ukoliko donosi novac.“ Obračunom između Sakašvilija i Arsena Avakova bavili su se ne baš tako davno samo ukrajinski mediji, tako da ostanak Avakova na mestu ministra policije znatno umanjuje zadovoljstvo odeskog gubernatora zvanično zaduženog za borbu protiv korupcije.

Moskva je takođe veoma zadovoljna ostavkom Jacenjuka. NJegova rusofobija nije samo ruska paranoja. Predsednik Odbora za međunarodne odnose Državne dume Aleksej Puškov ocenio je da će Jacenjuk biti upamćen kao najneuspešniji ukrajinski premijer koji je svoj ostanak na vlasti gradio na goloj rusofobiji. Sasvim sigurno učitavajući i prošlonedeljnu odluku parlamenta Holandije da ne da zeleno svetlo sporazumu o asocijaciji EU i Ukrajine, Puškov je siguran da Zapad upućuje Kijev na traženje novog balansa odnosa sa EU s jedne i Rusijom s druge strane. „Zbog te ogoljene rusofobije, Ukrajina je prekinula praktično sve svoje ekonomske veze s Rusijom, a nije to kompenzovala rastom ekonomskih i investicionih kontakata sa Zapadom , tako da je rezultat čisti gubitak“. Ukoliko Grojsman taj novi balans ne pronađe, čeka ga sudbina Jacenjuka, tako misli Puškov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari