"Vagner ima i jedinicu Srba, koju predvodi "Vuk", naljutili su Vučića": Hrvatski Index o pobuni "vangerovaca" 1Foto: EPA-EFE/ARKADY BUDNITSKY

Proteklih dana pažnju svetskih medija zaokupila je oružana pobuna privatne vojne kompanije Vagner protiv ruskog vojnog vrha. Na kraju, međutim, pobuna je okončana sporazumom koji je očigledno posredovala Belorusija.

Šef Vagnera Jevgenij Prigožin pristao je da napusti Rusiju i ode u susednu Belorusiju, saopštio je u subotu portparol Kremlja Dmitrij Peskov, piše Index.

Plaćenička grupa je aktivna od 2014. godine, kada ju je Moskva poslala u pomoć ruskim separatistima u ukrajinskom Donbasu koji su se otcepili od Kijeva.

Tokom proteklih devet godina, grupa Vagner je operisala od Ukrajine preko Sirije do Libije, Malija, Sudana i Centralnoafričke Republike, često praćena optužbama za jezive ratne zločine.

„Nemam veze sa ratovanjem, bavim se građevinarstvom“

Ruski nezavisni medij Fontanka objavio je 2016. da su „vagnerovci“ pomogli snagama Bašara el Asada u borbi za Palmiru.

Na osnovu intervjua sa plaćenicima i proučavanja dokumenata i fotografija, došli su do zaključka da je u navedenim borbama učestvovao i srpski vod u sastavu Vagnera na čelu sa Davorom Savičićem.

Savičić, rodom iz Doboja, bivši je pripadnik kriminalnih odreda u BiH i Srbiji, piše Avaz, a prenosi Index. Njegovo kodno ime je Vuk.

Savičić je u izjavama srpskim medijima negirao da je član Vagnera i naglasio da se bavi građevinskim poslovima.

„Imam porodicu u Doboju, a sina iz prvog braka nameravam da dovedem sebi. Ne planiram da dolazim u RS i Srbiju. Građevina mi je jedini posao, a sa ratovanjem nemam nikakve veze“, rekao je.

On je, međutim, priznao da je neko vreme proveo na istočno-ukrajinskom ratištu u okolini grada Luganska, ali tvrdi da je ratnu karijeru završio posle ranjavanja.

Fontanka je navela da ima dokaze da je Savičić više puta viđen u kampu za obuku u ruskom selu Molkino, odakle je jedan broj boraca raspoređen u Siriju po Vagnerovom ugovoru.

Srbi su Vagneru bili korisni zbog svog ratnog iskustva

Pored toga, neki plaćenici su Fontanki rekli da je Savičić bio veoma cenjen od svojih pretpostavljenih u Vagneru zbog velikog ratnog iskustva i da je dobio kodno ime „Vuk“ kao odraz njegove snage i hrabrosti u borbi.

Savičić je navodno bio prepoznat kao zvezda u usponu među plaćenicima tokom sukoba na istoku Ukrajine, kada je, prema tvrdnjama bezbednosnih službi Bosne i Hercegovine, bio jedan od mnogih bosanskih Srba koji su odlučili da se pridruže proruskim pobunjenicima.

Izvori u bosanskohercegovačkoj policiji priznali su da veruju da su plaćenici okupljeni u Moskvi, pri čemu je većina njih registrovana kao privremeni radnici u Rusiji kako bi izbegli progon kod kuće kao strani borci.

Za razliku od muslimanskih boraca iz Bosne koji su bez ikakvog borbenog iskustva često odlazili u Siriju da se pridruže Islamskoj državi ili Al Nusri, bosanski Srbi koji se pridružuju proruskim snagama uglavnom imaju iskustvo iz ratova tokom 1990-ih.

Savičić je optužen za postavljanje bombe

Tokom sukoba devedesetih godina, Savičić je dobio svoj prvi nadimak – Elvis.

U Tužilaštvu BiH kažu da je ovo popularno bošnjačko ime dobio kao ratni nadimak zbog entuzijazma za borbu protiv Bošnjaka.

Podaci bosanske policije pokazuju da je Savičić bio pripadnik raznih jedinica bosanskih Srba, ali se najduže borio uz Arkanovske tigrove, ozloglašenu miliciju koju je predvodio zločinac Željko Ražnatović.

Crnogorsko tužilaštvo je 2001. godine optužilo Savičića i još trojicu muškaraca da su postavili bombu u kuću Duška Martinovića u Beranama, u kojoj je poginulo šest osoba.

Radilo se o tome da im je Martinović ostao dužan oko 15.000 evra.

Savičić je prvobitno u Crnoj Gori u odsustvu osuđen na 20 godina zatvora, ali je u žalbenom postupku odlučeno da nema dovoljno dokaza za utvrđivanje njegove odgovornosti.

Od 2001. do oslobađajuće presude 2014. godine, crnogorska policija ga je pratila od Bosne do Francuske, Španije i Rusije, ali nikada nije uspela da ga uhapsi.

U godini kada je Savičić pušten na slobodu, pojavile su se njegove fotografije na liniji fronta u Lugansku.

Bosanskohercegovački tužioci tvrde da su on i još oko 50 srpskih boraca odlučili da pomognu prorusku oružanu pobunu protiv ukrajinske vlade.

Vučić se naljutio zbog Vagnerovog snimka

Jedan od Vagnerovih članova je 2020. godine za Meduzu svedočio da među borcima na istoku Ukrajine ima i srpskih državljana, koji su direktno odgovarali Savičiću.

„Davor je uspeo da im usadi ideju da ste ‘ovde, u Rusiji, na moj račun. I bez mog pokrića bićete vraćeni u Srbiju’. Dakle, 50 hiljada rubalja od svake plate, meni oko 600 evra. ,“ rekao je.

Inače, Vagner je ove godine napravio snimke na srpskom jeziku kako bi podstakao regrutaciju Srba za rat.

Na ovo je na nacionalnoj televiziji ljutito reagovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić: „Zašto vi iz Vagnera zovete bilo koga iz Srbije kada znate da je to protivno našim propisima?“.

Tom prilikom ponovo je pokrenuta priča o učešću Srba u sukobima u inostranstvu.

Svi oni koji su se borili na stranim ratištima činili su to bez dozvole srpskih vlasti.

Pojavile su se informacije da su srpski sudovi osudili više od dvadeset ljudi zbog učešća u „borbama na stranim ratištima”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari