australija sidnejFoto: EPA-EFE/MICK TSIKAS

Vlada Novog Južnog Velsa objavila je da će zabraniti crne krovove na kućama i zgradama u okviru projekta planiranja zaštite životne sredine čiji je cilj da država dostigne nultu neto emisiju gasova staklene bašte do 2050. godine.

Kako prenosi Gardijan, ministar za planiranje Rob Stouks rekao je da bi uklanjanje tamnih krovova “imalo ogroman uticaj na takozvani efekat ostrva urbane vrućine”, navodeći istraživanje Univerziteta Novog Južnog Velsa (NJV) koje je pokazalo da bi zahvaljujući tome temperature u Sidneju mogle da opadnu za 2,4 stepena Celzijusa.

Stručnjaci su pozdravili ovu odluku vlade.

“Priznavanje da je ovo dobra strategija za svođenje izloženosti klimatskim promenama na minimum je sjajna vest”, rekao je profesor Endi Pitman, direktor ARC Centra za klimatske ekstreme na Univerzitetu NJV.

“Efekat ostrva urbane vrućine je fenomen koji utiče mnoge velike gradove širom sveta”, kaže doktor Glorija Pinjata iz Centra za istraživanje budućnosti gradova na Univerzietetu NJV.

Ovaj efekat se odnosi na urbane centre koji su znatno topliji od ruralnih područja – procene variraju između jednog i 13 stepeni u proseku.

Kako Pinjata objašnjava, to je rezultat modifikacije zemljišta, pošto izgrađena područja imaju manju pokrivenost zelenilom i više čvrstih površina koje apsorbuju i isijavaju toplotu.

Razlika u temperaturi između gradova i ruralnih oblasti je često veća tokom noći, a istraživanja su ukazala da tome najviše doprinost gustina i boja građevinskih materijala.

Pitman napominje da se efekat ostrva urbane vrućine ne javlja tokom cele godine, već zavisi od vremenskih obrazaca.

U zapadnom delu Sidneja, krovovi svetlih boja bi mogli da smanje temperature u domovima za oko četiri stepena u proseku i do 10 stepeni tokom toplotnih talasa u poređenju sa crnim i krovovima tamnih boja, pokazali su rezultati istraživanja koje je naručila savezna vlada.

Osim boje, važan je i materijal od kojeg su krovovi napravljeni.

Materijali koji imaju mogućnost da reflektuju veliki deo dolazeće sunčeve energije, umesto da je apsorbuju, čine da krovovi, a samim tim i objekti, budu hladniji.

Generalno, tamne površine imaju manju moć odbijanja i apsorbuju više solarnog zračenja nego svetlije površine.

“Svaka boja se drugačije ponaša po pitanju upijanja i reflektovanja svetla. Nije slučajno što većina mediteranskih zemalja ima bele krovove”, zaključuje Pitman.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari