VoA: Kako Kongres broji elektorske glasove 1Foto: EPA-EFE/ MICHAEL REYNOLDS

Zajednička sednica američkog Kongresa na kojoj se broje elektorski glasovi obično je rutinski i ceremonijalni događaj, međutim, sednica u sredu 6. januara privući će veću pažnju javnosti zbog napora odlazećeg predsednika Donalda Tramp da ospori izbornu pobedu demokrate Džoa Bajdena, preneo je danas Glas Amerike (Voice of America).

Brojanje elektorskih glasova u Kongresu je poslednji korak u procesu potvrde Bajdenove pobede, nakon što ga je Elektorski koledž zvanično izabrao 14. decembra. Taj proces je predviđen Ustavom i obuhvata nekoliko koraka.

Pojedini republikanci, koji ponavljaju Trampove neosnovane tvrdnje o izbornoj prevari, najavili su da će uložiti zvaničan prigovor na rezultate izbora, što znači da će oba doma Kongresa – Senat u kojem većinu imaju republikanci i Predstavnički dom koji kontrolišu demokrate – morati o njima da se pojedinačno izjasne.

Prema federalnom zakonu, Kongres mora da se sastane 6. januara i otvori zapečaćene potvrde iz svih saveznih država koje sadrže zapis o elektorskim glasovima. Glasovi se u salu unose u kutijama od mahagonija.

Predstavnici dve stranke iz oba doma Kongresa zatim glasno čitaju rezultate i zvanično ih broje. Predsednik Senata, potpredsednik Majk Pens, predsedava sednicom i proglašava pobednika.

Prema Ustavu, Kongres mora da zaseda i da prebroji elektorske glasove. Ako je rezultat izjednačen, Predstavnički dom odlučuje predsednika, a svaka kongresna delegacija ima jedan glas. To se nije dogodilo od 1800-tih, a Bajdenova pobeda nad Trampom je ubedljiva, 306 naprema 232 elektorska glasa.

Nakon što predstavnici stranaka pročitaju potvrdu iz neke od država, bilo koji član Kongresa može da ustane i uloži prigovor na izborni rezultat, po bilo kom osnovu. Međutim, predsedavajući neće saslušati prigovor ako on nije upućen i pismenim putem, uz potpise i člana Predstavničkog doma i Senata.

Ako postoji takav zajednički zahtev, raspušta se zajednička sednica, a Predstavnički dom i Senat zasedaju odvojeno da bi razmotrili prigovor. Da bi bio usvojen, moraju da ga odobre oba doma Kongresa, prostom većinom. Ako to nije slučaj, broje se prvobitni elektorski glasovi.

Šanse za osporavanje rezulata su izuzetno male, s obzirom na to da demokrate imaju većinu u Predstavničkom domu, dok je nekoliko republikanaca u Senatu, među kojima je i lider Mič Mekonel, priznalo Bajdenovu pobedu, dodao je Glas Amerike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari