Zašto je Izraelu važan grad Rafa i kakav je status pregovora o prekidu vatre sa Hamasom? 1Foto: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

U ponedeljak su hiljade ljudi napustile istočna naselja u južnoj Gazi nakon što su izraelske odbrambene snage (IDF) rekle ljudima da se presele u „humanitarnu zonu“ severozapadno od Rafe kako ne bi bili povređeni u neposrednom napadu.

Tada je Hamas, posle nedelju dana odugovlačenja, prihvatio uslove za prekid vatre koje su izneli posrednici. Nekoliko sati kasnije, Izrael je rekao da će učestvovati u novoj rundi pregovora o prekidu vatre, ali da su uslovi sporazuma još daleko od odluke.

Posle žestokih noćnih vazdušnih napada, IDF je danas poslao kolonu tenkova i drugih oklopnih vozila da zauzmu palestinsku stranu graničnog prelaza Rafe sa Egiptom, prenosi Gardijan.

Zašto se Izrael preselio u Rafu?

Izrael je rekao da se palestinska strana granice Rafa koristi za „terorističke“ aktivnosti.

Svaka granična kontrola je važan strateški cilj, a zauzimanje ove omogućava Izraelu da kontroliše ključnu ulaznu i izlaznu tačku sa Egiptom.

Izraelski vojni zvaničnici nisu stavili vremenski okvir za svoju operaciju u Rafi, ali možda neće hteti da uskoro napuste lokaciju.

SAD su jasno stavile do znanja da se protive bilo kakvom širem napadu na grad, ali ova operacija signalizira kontinuiranu odlučnost izraelske vlade da nastavi da se navodno bori protiv Hamasa, čime se povećava njen uticaj tokom pregovora o prekidu vatre.

Objavljivanje – ili očigledno odobreno curenje – snimaka vojnika koji podižu izraelske zastave i koriste tenk da unište betonski znak „Volim Gazu“ na prelazu takođe sugeriše simboličnu svrhu.

Ovo bi moglo biti da se operacija uokviri kao konačna – i do sada neuhvatljiva – pobeda ispred ustupaka u pregovorima.

Šta stoji u dogovoru koji je Hamas prihvatio?

Široki okviri su poznati i Al Jazeera je objavila ono što katarska mreža kaže da je nacrt. U središtu je razmena talaca koje je Hamas zarobio tokom napada na Izrael 7. oktobra za palestinske zatvorenike u izraelskim zatvorima i povlačenje izraelskih snaga iz Gaze.

Složene formule određuju koliko će kategorija zatvorenika i talaca – starih, mladih, muškaraca, žena, bolesnih ili zdravih, vojnih ili civilnih, osuđenih ili ne – biti pušteno i kada.

Verovatno bi postojao početni prekid vatre od 42 dana, nakon čega bi usledila dva produženja na sličan vremenski period ako se obe strane drže dogovora.

Izraelske trupe bi se povukle iz Gaze, iako su vremenski okvir i obim toga jedna tačka spora. Izraelska ograničenja pomoći bi bila ukinuta i snabdevanje osnovnim komunalnim uslugama, koje je Izrael prekinuo u ranim danima sukoba, bila bi obnovljena.

Sporazum, koji su prvenstveno sastavili egipatski i katarski zvaničnici, obavezao bi obe strane da rade na „održivom smirenju“ – formulacija koja bi mogla da sugeriše ili trajni prekid neprijateljstava koje zahteva Hamas ili privremenu pauzu koju Izrael želi.

Zašto Izrael to nije prihvatio?

Benjamin Netanjahu je više puta obećao da će „slomiti Hamas“. Potpisivanje sporazuma o prekidu vatre i bolni ustupci jasno pokazuju da vojna ofanziva nije postigla ovaj cilj i da će izložiti neuspehu izraelskog premijera.

Koalicioni partneri krajnje desnice žestoko se protive sporazumu i verovatno će podneti ostavku, što preti kolapsu Netanjahuove vlade, ubrzavajući izbore i izlažući ga dugoj zatvorskoj kazni ako bude proglašen krivim u suđenjima za korupciju.

Mnogi desničarski Izraelci se nadaju da će rat ponuditi priliku da se ponovo okupira Gaza i tamo ponovo uspostave naselja. Neki ekstremisti, uključujući članove vlade, pozvali su na „dobrovoljnu migraciju“ Palestinaca iz Gaze.

Takođe postoji dubok nedostatak poverenja – u posrednike, SAD i međunarodnu zajednicu uopšte. Ogorčenje u inostranstvu zbog velikog broja civilnih žrtava, masovnih razaranja ili akutne humanitarne krize u Gazi često se odbacuje kao izmišljeno, neopravdano ili u lošoj nameri.

Šta je sledeće u razgovorima?

Izrael je rekao da će narednih dana poslati delegaciju u Kairo da sa posrednicima razgovara o predlogu za koji su lideri Hamasa rekli da su ga prihvatili. Optimistički stav je da ovo barem pruža okvir za ozbiljnu diskusiju koja bi mogla dovesti do dogovora relativno brzo.

Pesimistički stav je da fundamentalna neslaganja koja su sprečila sporazum od kratkotrajnog primirja u novembru tek treba da budu rešena i da je bilo kakav trajni prekid neprijateljstava još uvek daleko.

U ponedeljak uveče, izraelski ratni kabinet odlučio je da nastavi vojnu ofanzivu na Rafu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari