Zelenski želi sastanak sa Si Đinpingom nakon objave kineskog mirovnog plana 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da planira da se sastane sa kineskim liderom Si Đinpingom kako bi razgovarali o predlozima Pekinga o okončanju rata u Ukrajini, piše BBC.

Govoreći o prvoj godišnjici ruske invazije, on je rekao da predlog signalizira da je Kina uključena u potragu za mirom.

„Zaista želim da verujem da Kina neće isporučivati oružje Rusiji“, rekao je on.

Kineski plan poziva na mirovne pregovore i poštovanje nacionalnog suvereniteta.

Međutim, dokument od 12 tačaka ne kaže izričito da Rusija mora da povuče svoje trupe iz Ukrajine, a takođe osuđuje upotrebu „jednostranih sankcija“, što se smatra prikrivenom kritikom ukrajinskih saveznika na Zapadu.

Kineske vlasti do sada nisu javno odgovorile na poziv Zelenskog na sastanak sa Sijem.

U međuvremenu, Rusija je pozdravila kineski mirovni predlog. „Delimo stavove Pekinga“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova u Moskvi.

Ranije ove nedelje, američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da Peking razmatra isporuku oružja i municije Rusiji – tvrdnju koju je Peking snažno demantovao. Američki mediji su u petak ponovo objavili da kineska vlada razmatra slanje dronova i artiljerijskih granata u Moskvu.

Upitan o kineskom planu, američki predsednik Džo Bajden je u petak za ABC Nevs rekao: „rruski predsednik Vladimir Putin mu aplaudira, pa kako bi to moglo da bude dobro?

„Nisam video ništa u planu što bi ukazivalo da postoji nešto što bi bilo od koristi bilo kome osim Rusiji“, dodao je on.

„Čini se da Kina staje na stranu Rusije, iako bi želela da pronađe način da spase predsednika Putina tako što će dogovoriti neku vrstu mirovnog sporazuma“, kaže urednik spoljnopolitičke rubrike BBC-ja Džon Simpson.

Kineski predlozi su usledili posle posete visokog diplomate te zemlje Vang Jia Moskvi, gde se u sredu sastao sa predsednikom Putinom i ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovim.

Nakon razgovora, kineska državna novinska agencija Sinhua citirala je gospodina Vanga da je Peking voljan da „produbi političko poverenje“ i „ojača stratešku koordinaciju“ sa Moskvom.

Zapadni zvaničnici su mlako dočekali najnovije predloge. Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da Peking „nema mnogo kredibiliteta“ jer „nije bio u stanju da osudi ilegalnu invaziju na Ukrajinu“.

Ukrajinski lider je dodao da njegova zemlja nije uspela da se dovoljno angažuje sa zemljama Afrike i Latinske Amerike nakon što su mnoge nacije na tim kontinentima bile uzdržane tokom glasanja Generalne skupštine UN o rezoluciji kojom se osuđuje ruska invazija.

„Nismo dobro radili dugi niz godina, nismo obraćali pažnju, mislim da je to velika greška“, rekao je on.

Upitan da li može da navede svoj najgori trenutak u ratu do sada, Zelenski je rekao da je Buča, grad izvan Kijeva u kome su ruske trupe optužene da su ubijale civile na početku rata. Mali grad je bio pod ruskom kontrolom sve dok ukrajinske trupe nisu povratile prošlog aprila.

„Ono što sam video. Bilo je užasno“, rekao je Zelenski.

SAD su obeležile godinu dana otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu najavom novog niza sankcija Rusiji i nove pomoći Ukrajini.

Najnovija ograničenja ciljaju na više od 100 subjekata u Rusiji i širom sveta, uključujući banke i dobavljače odbrambene opreme. SAD su saopštile da žele da zaustave one koji pomažu Rusiji da iskoriste rupe u zakonu za dobijanje sankcionisanih materijala.

EU je u petak takođe odobrila svoj 10. krug sankcija Rusiji, uvodeći ograničenja na tehnologiju koja ima dvojnu civilnu i vojnu upotrebu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari