Ovo je godina u kojoj se navršava 130 godina od prvog telefonskog razgovora u Srbiji. Ovaj značajan jubilej povod je PTT Muzeja da se na izložbi pod nazivom „130 godina telefonije u Srbiji“, kroz prikazane eksponate, ukratko osvrne na razvoj telefonije u svetu i kod nas.


Zasluga za uspostavljanje prve telefonske linije u Srbiji pripada Pantelejmonu Panti Mihajloviću, koji je prvi instalator i propagator novog izuma.

“Godine 1882. Panta je, na osnovu Zakona o pomaganju industrijskih preduzeća, dobio koncesiju od kralja Milana Obrenovića da podiže telefonske stanice i eksploatiše ih. U cilju reklamiranja novog izuma, za koji u Beogradu, po njegovim rečima, niko nije znao, Panta je 14. marta 1883. godine povezao Geografsko odeljenje Ministarstva vojnog, smešteno na prvom spratu zgrade ‘Tri lista duvana’, i inženjersku kasarnu, koja se nalazila preko puta Botaničke bašte. Prvi razgovor vodili su vojni ministar Tihomilj Teša Nikolići kapetan Kosta Radosavljević”, navode u PTT Muzeju.

Na izložbi su prikazani telefoni koji čine deo Tehničke zbirke ovog muzeja. Eksponati su grupisani u tri celine tako da prate tehnološki razvoj i usavršavanje telefonskih aparata. U prvoj celini prikazani su zidni i stoni indukcioni telefonski aparati i induktorske telefonske centrale, u drugoj automatski i poluautomatski, a u trećoj bežični i mobilni telefoni. Proizvođači predstavljenih eksponata su različiti, počev od prvih proizvođača kao što su Erikson, Simens, Tomson i Hjuston, Deker i Homolka, preko kompanije Bel, Kelog, Vestern Elektriks, Vestinghaus, Gurlt i Fuld, pa sve do onih sa naših prostora – Iskra, Pupin i EI Niš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari