Foto: Danas/A. L.Akademija umetnosti u Novom Sadu izrazila je najoštriji protest povodom odluke Grada kojom se ovoj ustanovi oduzimaju prostorije na Bulevaru Mihajla Pupina i na Bulevaru despota Stefana.
Rešenje u vezi sa nepokretnostima u javnoj svojini grada koje se koriste za potrebe Akademije, će se naći pred gradskim odbornicima u sredu, 18. marta.
„Ovim dokumentom predviđeno je uskraćivanje prava na korišćenje objekata Galerije Akademije umetnosti na Bulevaru Mihajla Pupina i Ateljea na Bulevaru despota Stefana, koje Akademija u svojstvu zakupca koristi za odvijanje nastave i redovne izložbe, čime se direktno ugrožava opstanak ove visokoškolske ustanove u sastavu državnog Univerziteta“, navode sa Akademije umetnosti.
Podsećaju da Akademija umetnosti od svog osnivanja 1974. godine funkcioniše u privremenom smeštaju na čak osam lokacija u gradu, u prostorima koji nisu namenski građeni za njene potrebe.
„Danas se u tim objektima održava nastava za 39 studijskih programa i 57 modula na svim nivoima studija. Od 2022, kada je dobijen prostor, u Galeriji na Bulevaru Mihajla Pupina organizovano je više od 50 izložbi. Deo nastave studijskog programa Vajarstvo se od 2025. odvija u prostoru Galerije“, dodaju.
Oduzimanje prava na korišćenje prostora bez obezbeđivanja trajnog rešenja ili izgradnje namenskog objekta, kako navode, predstavlja presedan koji onemogućava normalno funkcionisanje institucije i ruši integritet visokoškolskog obrazovanja.
„Rukovodstvo Akademije je u proteklom periodu uložilo intenzivne napore da u dijalogu sa nadležnim pokrajinskim i gradskim strukturama pronađe trajno rešenje. Uprkos inicijalnim kontaktima sa kabinetom gradonačelnika Žarka Mićina tokom jula 2025. godine, kao i učestalim pozivima tokom januara i februara 2026. godine, sastanak sa gradonačelnikom nismo uspeli zakazati. Umesto realizacije projekta nove zgrade, Akademija se sada suočava sa oduzimanjem i onih prostora u kojima se trenutno obavlja osnovna delatnost“, navode.
Ocenjuju i da je predlog koji će se naći pred odbornicima „skandalozan čin koji ignoriše potrebe studenata i zaposlenih“.
„Izostanak podrške projektima u oblasti kulture i investicionim ulaganjima na gradskom, pokrajinskom i republičkom nivou jasno ukazuje na odnos prema ovoj instituciji“, poručuju.
Akademija umetnosti poziva odbornike Skupštine Grada Novog Sada da prepoznaju važnost Akademije za obrazovnu mapu grada i zahtevaju povlačenje spornog predloga sa dnevnog reda kako bi se sprečile „nesagledive posledice po rad fakulteta“.
Više informacija iz Novog Sada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


