Antić: Ne vidim svrhu uvođenja obaveznog vojnog roka, mnogi problemi nerešeni 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Predsednik reprezentativnog Vojnog sindikata Srbije Novica Antić izjavio je u emisiji Dan uživo da nema ništa protiv predloga o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, ali napominje da ta odluka neće rešiti mnoge nagomilane probleme u Vojsci Srbije.

„Mi bismo voleli da postoji obaveza služenja vojnog roka, i da naše jedinice budu popunjene sa tim mladim ljudima, ali to nije moguće“, kaže Antić.

Podsetimo, potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović rekao je da će u naredne dve nedelje Ministarstvo odbrane predložiti predsedniku Republike Aleksandru Vučiću modele po kojima bi moglo da se obavlja obavezno služenje vojnog roka, a onda će uslediti duža javna rasprava posle koje će biti doneta odluka da li će biti obaveznog služenja vojske.

Dodaje da se ne zna da li će to što se predlaže uopšte biti vojni rok, jer u Vojsci Srbije trenutno postoji, kako navodi, ozbiljan problem sa odlivom profesionalnog kadra.

„U poslednjih pet godina je otišlo negde oko 10.000 profesionalaca. Dakle, naši redovi nisu popunjeni. Imali smo više puta prilike da čujemo najave da se sprema vojni rok od 90 dana. Ako uzmemo u obzir da je sadašnji program obuke dva meseca i dvadeset dana, i da će posle obuke biti otpušteni kućama. Dakle, Opet nemamo vojnike u stroju. Opet imamo problem sa popunom. Mi bismo voleli da postoji obaveza služenja vojnog roka, i da naše jedinice budu popunjene sa tim mladim ljudima, ali to nije moguće“, kaže Antić.

Prema njegovim rečima, to nije moguće zbog formacije u našoj vojsci.

„Naša vojska je potpuno profesionalizovana. Mi od 2011. godine nemamo obavezu služenja vojnog roka. Jedan deo mladića i devojaka se javlja na služenje vojnog roka, ali ti ljudi kada dođu na služenje, oni ne popunjavaju jedinice. Oni pohađaju obuku, i samo jedan deo tih vojnika, u drugom delu od šest meseci, koliko traje dobrovoljno služenje, odlaze u jedinice i uglavnom služe za davanje straže, čuvarske službe ili intendanske službe“, kazao je on.

Napominje da je u Norveškoj tako nešto kažnjivo, odnosno da je zabranjeno da se vojnici upotrebljavaju za košenje trave, kuvanje kafe ili slične poslove. On mora isključivo da se bavi obukom, i da se bavi vojničkim zanimanjima.

Antić naglašava da je predviđeni vojni rok od 90 dana sasvim dovoljan da se završi obuka i da se „vojnik pripremi kako da brani zemlju“.

„Ono što je ključno pitanje je kakva je svrha ponovnog uvođenja vojnog roka? Mi u Ustavu i dalje imamo na snazi prigovor savesti, i on neće niti može da bude ukinut. Dakle, mi se opet vraćamo na element dobrovoljnosti. Na osnovu prigovora savesti ćemo imati opet deo tog regrutnog kontigenta koji neće hteti da služi vojnu obavezu pod oružjem. I šta smo mi onda dobili“, zapitao je Antić.

Govoreći o mogućnosti prihvata eventualnih novih vojnika u vojne objekte, Antić je napomenuo da je infrastruktura vojske devastirana.

„Kada smo pre tri ili četiri godine, imali ozbiljne vojne vežbe, u kojima je bila uključena cela vojska, mi kao profesionalci nismo imali gde da se smestimo i da prespavamo u tim kasarnama. A zamislite da dovedete neki regrutni kontigent od deset ili više hiljada mladića“, istakao je Antić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari