
Početak nadoknade nastave proširio se na fakultete Univerziteta u Beogradu, time što je Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta donelo odluku da ovaj fakultet kreće sa onlajn nastavom, dok na Fakultetu organizacionih nauka profesori studentima šalju materijale kao vid nadoknade nastave. Kako Danas nezvanično saznaje, i na Fakultetu političkih nauka se pominje da bi neki vid nadoknade nastave mogao da počne, ali bi o tome trebalo da se razgovara na jednoj od narednih sednica Nastavno-naučnog veća.
Planirano je da Ekonomski fakultet od 19. maja krene sa onlajn nastavom u cilju zaštite prava studenata, obezbeđenja uslova za opstanak Univerziteta u Beogradu, kao i opstanak i autonomiju Fakulteta u okviru Univerziteta, kako su naveli u saopštenju. Nakon obezbeđene nadoknade nastave uslediće organizacija šest redovnih ispitnih rokova, kao i apsolventski rok.
Istog dana izglasana je nadoknada i na FON-u, koja bi se vršila takozvanim asinhronim modelom nastave, koji podrazumeva da nastavnici i saradnici objavljuju materijale onlajn i da budu dostupni u terminu konsultacija.
Studenti u blokadi FON-a izdali su saopštenje u kojem su izrazili neslaganje sa ovom odlukom i naveli da je ona doneta krajnje netransparentno, bez konsultacije sa studentima i mimo njihove volje.
Iako se na ovim fakultetima kreće sa nadoknadom nastave nejasno je da li ona može dovesti do završetka akademske godine, ako se studentske blokade zgrada fakulteta nastave.
Dekan Fakulteta organizacionih nauka Marko Mihić navodi za naš portal da FON razume i poštuje pravo studenata na izražavanje svojih stavova u borbi za pravednije društvo i da u tom smislu izražavaju iskrenu podršku studentima koji se zalažu za društveno važne teme i promene.

„Ali istovremeno naša je obaveza da, u okviru mogućnosti, obezbedimo kontinuitet obrazovnog procesa i zaštitimo integritet akademske godine, pa i opstanak Fakulteta i Univerziteta. Nadoknada nastave nije uperena protiv studenata u blokadi, već je pokušaj da se omogući svim studentima – kako onima koji učestvuju u protestu, tako i onima koji to ne čine – da ostvare svoje pravo na obrazovanje. Naš cilj je da obrazovni proces ostane živ i inkluzivan za sve, bez isključivanja ili kažnjavanja bilo koje strane“, ukazuje Mihić.
Ako se uspešno realizuje nadoknada nastavnog programa u obimu koji zadovoljava akademske i zakonske standarde, dekan objašnjava da postoji mogućnost da se akademska godina privede kraju i da je fakultet u obavezi da ispuni minimum uslova definisanih planovima i programima akreditovanih studijskih programa, kao i propisima Univerziteta i nadležnog ministarstva.
„Odluke o završetku akademske godine biće donošene pažljivo i u konsultaciji sa svim relevantnim telima, vodeći računa kako o akademskim standardima, tako i o vanrednim okolnostima u kojima se nalazimo. U tom procesu, glas studenata ostaje veoma važan“, kaže Mihić.
Na pitanje kako će se održati kolokvijumi i ispitni rokovi ako se blokade nastave, odgovara da će Fakultet nastaviti da traži načine za realizaciju kolokvijuma i ispita, kroz dijalog sa studentima, vodeći se principima zakonitosti, dostupnosti i pravičnosti.
„Naš prioritet ostaje očuvanje prava studenata na obrazovanje i završetak studijske godine, uz puno razumevanje i poštovanje razloga koji su doveli do protesta. Ponavljamo: podrška studentima u blokadi nije deklarativna – ona je suštinska i naš je stav kao akademske zajednice, ali istovremeno ne sme isključiti odgovornost prema celokupnoj studentskoj populaciji“, zaključuje Mihić.
Profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić kaže za Danas da su sami fakulteti imali iskustva sa organizacijom onlajn nastave i da to iskustvo mogu da iskoriste i uspešno završe semestar.

„Ne bih govorio o datumima, ali čini mi se da, ukoliko nema letnjeg raspusta, semestar može da se završi uredno, što se tiče održavanja predavanja i vežbi. Ovde se ograđujem od tehničkih i medicinskih nauka jer je kod njih situacija specifičnija, ali ako pogledamo komparativno šta se dešava u Nišu i Kragujevcu tamo imaju onlajn nastavu i ne vidimo da dolaze informacije o nekim poteškoćama“, navodi Vranić.
Objašnjava da nastava tehnički jeste izvodljiva, a na pitanje da li ima poente ukazuje da je situacija ista kao i sa uživo nastavom.
„Mogli smo da kažemo još na samom početku blokada: ‘Mi nastavljamo sa nastavom’, i onda kao u ‘Lajanju na zvezde’ da sedimo pred praznom slušaonicom. Pitanje je ko će uopšte prisustvovati samoj nastavi, koliko će se ljudi odazvati tome, odnosno, da li će bojkot koji su najavili studenti Ekonomskog fakulteta uroditi plodom“, ističe Vranić.
Kada je u pitanju sam završetak akademske godine, naš sagovornik smatra da treba imati pragmatičan pristup – „idemo korak po korak“.
„Ukoliko je orijentacija Univerziteta da se nastavi školska godina, onda hajde da nađemo modus da je nastavimo, a o završetku ćemo pričati kada je zaista i počnemo“, zaključuje Vranić.
Podsećamo, predstavnici studenata u blokadi svih fakulteta i delegacija Univerziteta u Beogradu sastali su se na Saobraćajnom fakultetu, gde su razgovarali o daljim koracima kada je u pitanju stanje na univerzitetu i blokada nastave.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.