Da li Torlak i dalje proizvodi be-se-že vakcinu kao decenijama unazad ili je proizvodnja prekinuta? 1foto EPA-EFE/ANDREJ ČUKIĆ

Nakon što se pojavila vest da je 600 beba u Narodnom frontu umesto be-se-že vakcine dobilo fiziološki rastvor, te da je do problema došlo jer se sada daje bugarska vakcina, postavilo se pitanje šta se dešava sa domaćim proizvođačem be-se-že vakcina Institutom za virusologiju, vakcine i serume Torlakom? Da li Torlak i dalje proizvodi be-se-že vakcinu kao decenijama unazad ili je proizvodnja prekinuta?

Torlak se ovim povodom nije oglašavao a ni Danas nije dobio odgovore iz ove ustanove na postavljena pitanja.

Konsultant za imunizaciju dr Dragoslav Popović kaže međutim da Torlak nastavlja da proizvodi be-se-že vakcinu.

– Desio se prekid proizvodnje u jednom trenutku zbog čega je nabavljena određena količina be-se-že vakcina iz Bugarske. Torlak je međutim nastavio da proizvodi svoju be-se-že vakcinu i zadovoljiće potrebe koje postoje u Srbiji za ovom vakcinom u okviru redovne imunizacije – navodi dr Popović.

Be-se-že vakcina se daje bebama u porodilištu, i pokrivenost ovom vakcinom je najveća među svim vakcinama koje se primaju u Srbiji.

Pre desetak dana ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić rekla je da je u porodilištu Narodni front 600 beba umesto obavezne be-se-že vakcine dobilo fiziološki rastvor.

Ona je tada navela da je do propusta došlo jer se bugarska be-se-že vakcina pakuje na drugačiji način u odnosu na Torlakovu vakcinu koja je ranije davana, te da je grešku napravila osoba zaposlena u apoteci.

Kako su istakla udruženja koja se bave zaštitom dece i roditelja ovo objašnjenje sigurno nije potpuno jer je nemoguće da jedna osoba bude odgovorna za propust koji se u kontinuitetu dešavao mesec dana.

Povodom događaja u Narodnom frontu Prvo osnovno tužilaštvo je formiralo predmet.

Prema poslednjim informacijama od 600 beba koje su dobile fiziološki rastvor, njih 133 je pozvano i naknadno je dobilo BCG vakcinu.

Odliv kadrova od 2000-ih

Miroslav Stajić, diplomirani biolog i specijalista medicinske mikrobiologije, nekadašnji šef Odeljenja za proizvodnju toksoida difterije, šef Odeljenja za kombinovanje bakterijskih vakcina i autor proizvodnje seruma protiv zmijskog otrova, kaže za Danas da je proizvodnja vakcina izuzetno složen proces, koji zahteva budnost i iskustvo, te da nije neuobičajno da se dese nepredviđene okolnosti tokom proizvodnje.

“Šta se desilo sa proizvodnjom be-se-že vakcine na Torlaku, možemo samo da nagađamo. Ljudi koji rade taj posao imaju zadatak koji nosi veliku odgovornost, zahteva budnost i sigurno im nije lako. Oni moraju da budu dobro plaćeni, da budu stimulisani, i da imaju sigurna mesta da ne bi napuštali Torlak. Odliv kadrova sa Torlaka dešava se od 2000-ih. Tamo sada rade mladi ljudi, koji su sigurno kvalitetni, ali koje treba obučiti”, navodi dr Stajić. On dodaje da postoje vakcine koje je Torlak nekad proizvodio a to više ne čini, te da je pored kadra, za proizvodnju vakcina takođe značajna i mogućnost ustanove da drži korak sa novim tehnologijama. “Mi smo bili u istoj ravni sa ostatkom sveta do 90-ih, ratovi su nas unazadili, i nismo se vratili tamo gde smo bili. Treba na vreme ispratiti sve standarde da bi se održali u toj trci”, kaže sagovornik Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari