Deo radnika RTV-a:"Tražimo smenu urednika i kažnjavanje onih koji neistinito izveštavaju i ignorišu realnost" 1Foto: Danas

Deo zaposlenih Radio-televizije Vojvodine koji se bore za dostojanstvo profesije i povratak srušenog poverenja i ugleda ove medijske kuće, pre mesec dana su poslali jasne zahteve Upravi, koja je odlučila da njihov glas ignoriše. Generalni direktor, Goran Karadžić kažu, zahteve nije ni predao Upravnom odboru.

Zaposleni traže da se pokrene procedura za razrešenje svih dužnosti v.d. glavnog i odgovornog urednika Prvog programa Televizije Nenada Ćaćića i njegovih najbližih saradnika, kao i da se pokrenu disciplinski postupci protiv svih odgovornih za neistinito izveštavanje od pada nadsterešnice.

Da izveštaji sa studentskih blokada, akcija i studentskih i građanskih protesta širom Srbije budu istiniti i objektivni, te da se omogući predstavnicima studenata u blokadi, kao i građanima koji nestranački podržavaju proteste, da gostuju u emisijama informativnog programa.

Kako kažu radnici, zahtevi su umesto na Upravnom odboru zadržani u kabinetu Karadžića, te „suprotno razumu, uz spisak zaposlenih koji ih podržavaju, predati su na ruke Ćaćiću“, osobi koju smatraju odgovornom za katastrofalno stanje u RTV-u.

Ovakvo ponašanje direktora, vodi smatraju ka dodatnom zaoštravanju već narušenih odnosa unutar RTV-a, jer je nezadovoljstvo radnika veliko.

– Od tragedije koja se dogodila 1. novembra, RTV intenzivno sprovodi politikuzataškavanja i prećutkivanja činjenica, a ignorisanjem realnosti kreira medijski simulakrum “normalnosti“ u koji čak ni oni koji ga stvaraju više ne veruju. I sve to nakon tragedije u našem Novom Sadu. Da vas podsetimo, na dan tragedije na portalu RTV-a objavljen je naslov: “Na gradilištu Železničke stanice u Novom Sadu se obrušila nadstrešnica”. Iako je železnička stanica u našem gradu svečano otvorena dva puta i deo pod nadstrešnicom su građani slobodno koristili, RTV objavljuje tekst kojim žrtve označava krivcima za sopstvenu tragediju – kažu radnici RTV-a.

Oni podsećaju sve članove Upravnog odbora, kao i Generalnog direktora da je obaveza institucije koja im je data na upravljanje – da se pridržava profesionalnih standarda i etičkih normi u novinarstvu i da osigura tačno, objektivno i nepristrasno informisanje. Što na RTV-u nije slučaj.

Deo radnika RTV-a:"Tražimo smenu urednika i kažnjavanje onih koji neistinito izveštavaju i ignorišu realnost" 2
Foto: Danas/A. L.

– Svojim izveštavanjem RTV svakodnevno dovodi u zabludu građane i podriva njihovo poverenje. Najbolji dokaz istinitosti i tužne realnosti ove tvrdnje jesu građanske peticije i brojna otkazivanja gostovanja u najgledanijim emisijama naše kuće. Nas zaposlene, koji uočavamo brojne nepravilnosti, ovakva situacija čini taocima otetog medijskog sistema, čije nam nametanje onemogućava profesionalno obavljanje radnih zadataka – nastavljaju.

Više od decenije, kako napominju, svedočimo pristrasnom izveštavanju i urušavanju profesionalnih standarda u novinarstvu i produkciji, nepotizmu, partijskom i ucenjivačkom zapošljavanju, kao i opasnim oblicima cenzure i autocenzure na svim nivoima, a posebno u informativnom programu.

Naglašavaju i da su na čelnim mestima u programu RTV- ljudi u ucenjenom položaju i bez imalo samostalnosti, koji sprovode diktiranu politiku.

– O tome, ali i o kompetentnosti, obrazovanju, iskustvu i delima Nenada Ćaćića, figure čiju ostavku zahtevamo, dovoljno govore crne šlajfne po njegovoj biografiji, odnosno nevidljiva “diploma” koja ga je sredinom 2017. godine “preporučila” za odgovornu funkciju na kojoj je dan danas – dodaju radnici.

Propaganda i ništa dalje od toga

Nakon pritiska javnosti kroz studentske, školske i šire građanske proteste i štrajkove, pomak u izveštavanju RTV o protestima, pomenima i blokadama je napravljen kako kažu radnici, tako da se od potpunog ignorisanja i osuđivanja (plaćenici, izdajnici,..) došlo do izveštavanja iz off-a, sa većinski kupljenim agencijskim kadrovima, amaterskim snimcima telefonom, čak i kada na terenu postoji RTV ekipa profesionalnih i školovanih snimatelja.

– Primer iz Dnevnika od 26. fenruara gde je u prilogu o studentskim protestima jedini sagovornik student novosadskog FTN-a, koji iznosi optužbu da studenti u blokadi pogrdnim imenima nazivaju one koji se interesuju kada će se nastava normalizovati, bez prilike da se čuje glas i odgovor studenata u blokadi, kao ni njihovi zahtevi. Po istom modelu se i u drugim prilikama Dnevnika uzimaju izjave onih koji sebe nazivaju Studenti 2.0, kojih je prema dostupnim informacijama ukupno manje od deset, a RTV ne vidi desetine hiljada studenata sa sva četiri srpska Univerziteta. Ne vidi ni poljoprivrednike, ni advokate, ni prosvetne radnike godinama – kažu dalje radnici RTV-a.

Flagrantno kršenja Člana 10, Statuta RTV, koji obavezuje na podsticanje političkog pluralizma vidi se svakog jutra i u emisiji “Dobro jutro, Vojvodino” gde prelistavanje štampe i komentarisanje aktuelnih događaja vrši isključivo Centar za društvenu stabilnost, režimska (SNS) “nevladina organizacija”, koja uz to svake nedelje ima i svoju jednočasovnu emisiju u udarnom terminu.

Deo radnika RTV-a:"Tražimo smenu urednika i kažnjavanje onih koji neistinito izveštavaju i ignorišu realnost" 3
foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

RTV njima, pet dana u nedelji, mesecima, i godinama unazad, omogućava monopol nad tumačenjem naše burne svakodnevice.

– U Jutarnjem programu predstavnik ovog Centra je sebi dao za pravo da usred pokrajinskog javnog servisa pozove građane Srbije da prestanu da plaćaju pretplatu RTS-u, jer, kako kaže, ta kuća “podržava kršenje Ustava i zakone naše zemlje“. Zbog ovag ispada tražimo da se RTV najhitnije ogradi od izrečenih optužbi i da se po hitnom postupku otkaže svako naredno i sva buduća gostovanja bilo kog od predstavnika ove organizacije, jer svojim postupcima i izjavama unosi razdor među građane – rekli su radnici.

Podsećaju i da je RTV dužan da proizvodi i dokumentarni, igrani, kulturni, umetnički i muzički program.

– KUP je uništen i sveden na desetominutnu emisiju informativnog karaktera, igrani program televizije je onesposobljen, dokumentarni trpi tešku cenzuru već na prvom koraku odobravanja proizvodnih predmeta, a cenzura se čak prelila i na degradirani muzički program – zaključili su.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari