Formiranje nove vladajuće koalicije SNS-SPS, koje je trebalo da usledi sredinom januara, najverovatnije će ponovo biti odloženo.
Razlog za ovo odlaganje je nepristajanje socijalista da naprednjacima ustupe mesto gradonačelnika, na kojem se od juna prošle godine nalazi Miomir Ilić. Naime, Ilić 11. januara puni 65 godina i trebalo bi da ode u penziju, nakon čega bi na njegovo mesto trebalo da dođe Bane Spasović iz SNS-a. Međutim, kako saznajemo iz pouzdanih izvora, Ilić nema namere da odustane od svoje funkcije, zbog čega naprednjake izdaje strpljenje.
«Socijalisti planiraju da naprednjacima daju samo direktorska mesta u javnim preduzećima «Toplifikacija» i «Komunalne službe», ali previđaju da su ovi na to pristajali dok su imali podjednak broj odbornika kao i SPS. Pošto SNS sada ima 25, a SPS samo 15 odbornika, naprednjaci po svaku cenu zahtevaju i mesto gradonačelnika. Ukoliko socijalisti na to ne pristanu, postoji mogućnost da ih naprednjaci istisnu iz vlasti, jer i bez njih mogu da formiraju vladajuću koaliciju», kaže naš izvor blizak SNS-u. On dodaje da SNS, uz pomoć drugih partija, može da obezbedi većinu od 40 odbornika, od ukupno 68, koliko ih ima u Skupštini grada.
Prekomponovanje vlasti u Požarevcu dogovorila su beogradska rukovodstva SPS-a i SNS-a. Međutim, ukoliko socijalisti ne budu prepustili mesto čelnog čoveka grada, naprednjaci se neće obazirati na ovaj dogovor. Takav dogovor ne poštuju ni socijalisti u Velikom Gradištu, jer su tamo naprednjake istisnuli iz vlasti. U svakom slučaju, SNS će na konačnu odluku socijalista čekati do kraja januara. Ukoliko im ovi do tada ne prepuste mesto gradonačelnika, onda će bez njih formirati vladajuću koaliciju. Na ovo prekomponovanje lokalne vlasti čeka se još od septembra prošle godine, kada su započeli pregovori SNS-a i SPS-a, koji do danas nisu urodili plodom.
Uslovi
Ukoliko SNS dobije čelno mesto u JKP «Komunalne službe», onda treba naći mesto za sadašnjeg direktora ovog javnog preduzeća, Slobodana Jovića (SPS). Kako nezvanično saznajemo, on bi trebalo da postane novi načelnik Braničevskog upravnog okruga. Međutim, ovo je teško izvodljivo, jer se načelnici okruga biraju na javnom konkursu, a ne dogovorom stranaka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


