Da u politici nije uvek 2+2=4 govore izborni rezultati požarevačkih demokrata na prošlim i sadašnjim izborima. Na izborima 2008. godine DS je ubedljivo pobedio i osvojio 26 odborničkih mandata, ali u prvi mah nije ušao u vlast.
Tek je u decembru iste godine, posle mnogo peripetija i pregovora DS sklopio koaliciju sa SPS-om, koju je ojačao sa koalicijom G17+ SPO. To ih je koštalo sa mnogo ustupaka koalicionim partnerima, tako da su u podeli kolača pored mesto gradonačelnika, kao pobednička grupacija, dobili samo četri direktorska mesta u Javnim preduzećima i ustanovama, mahom slabijeg ranga, kao i manji broj članova Gradskog veća i pomoćnika gradonačelnika.. Tu je politička matematika u slučaju DS-a 2+2 pokazala da je vrednost tog zbira tri. Četri godina kasnije na izborima 2012. godine požerevačke demokrate mnogo lošije se prošle jer su osvojile 9 mandata manje nego na prethodnim izborima, ukupno 17. Reklo bi se, s pravom, katastrofalno za njih. Ali nije tako. Ono što su, rečeno sportskim žargonom, izgubili na izbornom terenu, dobili su za zelenim, pardon, crveno-žutim stolom.Uspešnim pregovorima i potpisanim koalicionim sporazumom sa SPS koalicijom, koja ja pobedila na izborima osvojivši 18 mandata i SPO-om sa dva odbornika, DS je dobio mnogo više nego pre četri godine. Umesto funkcije gradonačelnika, koje je pripala pobedniku, dobili su za nijansu manje značajnu funkciju predsednika gradske skupštine, veći broj mesta u Gradskom veću i pomoćnika gradonačelnika, kao i, deset mesta direktora Javnih preduzeća i ustanova i veći broj predsdnika i članova u Upravnim i nadzornim odborima. Ujedno biće u boljoj političkoj poziciji, jer će imati manju odgovornost u odnosu na koaliciju oko SPS-a koja je vodeća u vlasti. U ovom drugom slučaju politička matematika za demokrate pokazala se da je 2+2=5. Nameće se pitanje kako je to moguće? Ovako, no pođimo redom.
U junu 2008. SPS je brže bolje napravio koaliciju sa radikalima i DSS-om prepuštajući mesto gradonačelnika radikalu Saši Valjareviću. Međutim, na republičkom nivou SPS je formirao vladu sa DS-om, pa su se širom Srbije raskidale pomenute koalicije gde je SPS bio sa radikalima i pravili nove sa demokratma. To se desilo i u Požarevcu, doduše tek u decebbru, jer požarevački socijalist su na sve načine pokušavale da ne menjaju koalicionog partnera. Kada im je vrh stranke naredio, teška srca su prihvatili da dele vlast sa demokratama. Novu ljubav iz interesa debelo su naplatili, prepustivši demokratama samo mesto gradonačelnika, a sve ostalo zadržali su za sebe, iako si imali 15 odbornikaq manje od DS-a.. DS je dobio samo četri direktorska mesta, manje značajna i to u: Vodovodu, Centru za kulturu, Turističkoj organizaciji i JP „Ljubičevo“. Demokrate su još morali da sa svoje kote daju funkcije i koaliciji G17+-SPO, jer si i sa njima bili u koaliciji na republičkom nivou, tako da im je ostalo veoma malo funkcija i najveća odgovornost kao najačoj stranci. U tom trenutku drugačije nisu mogli, jer su im socijalisti pretili, ako ne igraju po njihovim notama, da će ponovo formirati vlast sa radikalima i DSS-om. Ucenjivački potencijal SPS-a trajao je do samog kraja mandata prethodne vlasti. Četri godine kasnije koalicija oko SPS-a pobedila je za jedan odbornički mandat više od demokrata (18 naspram 17) pa su koalicionim sporazumom sa njima, kao pobednici dobili mesto gradonačelnika (Miomir Ilić). Mesto predsednika gradske skupštine pripalo je Žarku Pivcu, dok su zamenici ostli isti, Vukica VasićIliću i MilićJovanovićPivcu. U gradskom veću koji broji 11 članova DS i SPS zastupljeni su sa po pet članova, dok je jedno mesto pripalo SPO-u. Tu su demokrate dobile dva mesta više u odnosu na prethodni saziv, ali na njihovoj strani tradicionalno biće i član veća iz SPO-a. Demokrate će imati i dva pomoćnika gradonačelnika od ukupno pet. Prethodno su imali samo jednog (Jovica dr Dinčić). Drugi će biti Miodrag Nikolić. Oni su najveću dobit ostvaruli u dobijenim mestima direktora u Javnim preduzećima i ustanovama. Sada će imati deset direktorskih mesta, šest više u odnosu na prethodni saziv. Nova direktorska mesta dobiće u Direkciji za izgradnju, koje je od septembra, kada sadašnjem direktoru istekne mandat, rezervisano za bivšeg gradonačelnika, Miodraga Milosavljevića, Centru za socijalni rad, Parking servisu, Gradskoj biblioteci, Apotekarskoj ustanovi i Domu zdravlja. To je materijalna dobit. Političku dobit ostvariće tim što će kao druga po snazi stranka u vlasti imati manju odgovornost u odnosu na pobedničku koaliciju oko SPS-a. Ujedno imaće i mogućnost, ako im se ukaže politička situacija, da socijalistima prete sa mogućom koalicijom sa naprednjacima, jer dosta članova DS-a želi saradnju sa njima i samo čekaju da im centrala to dozvoli. S druge strane i naprednjaci su predlagali DS-u da sa njima i LDP-om formiraju vlast, nudeći im mesto gradonačelnika i predsednika skupštine. Tako su požarevačke demokrate od izbornog gubitnika, pregovorima, postali koalicioni dobitnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


